facebook RSS # #

22.11.2019 17:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-07 09:37       aktualizacja: 2019-06-07 09:42       E-ADMINISTRACJA
  A A A

mLegitymacja działa. MC: ponad 1 tys. szkół z mLegitymacją

mLegitymacja działa. MC: ponad 1 tys. szkół z mLegitymacją
Fot.PAP/J.Turczyk
Lawinowy wzrost zainteresowania legitymacją szkolną w smartfonie; chęć przystąpienia do projektu zgłosiły już 1042 szkoły; czekamy na kolejne - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

"mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie. Mało który nastolatek - gdziekolwiek by się wybierał - zapomina wziąć ze sobą telefonu. W związku z tym, dzięki zainstalowanej w nim mLegitymacji, rodzicom odpada stres związany z młodzieńczym roztargnieniem i utratą szansy na zniżki w kinie czy komunikacji miejskiej" - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak dodaje, legitymacja w smartfonie to pełnoprawny dokument. "Identycznie jak papierowa legitymacja, poświadcza uprawnienia uczniów do ulg i zniżek" - zapewnia szef Ministerstwa Cyfryzacji.

mLegitymacja ma umocowanie prawne (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych) i jest  bezpłatna.

Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych" dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece, czy zakupie biletów do kina.

W mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły.

Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej" legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji - z powodu np. uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana.

MC zapewnia, że mLegitymację trudno podrobić. "Można ją zweryfikować wizualnie - posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu)" - informuje resort.

mLegitymacje mogą być wydawane uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Aby je uruchomić uczniowie muszą mieć telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0.

"Szkoło działaj!" - apeluje Ministerstwo Cyfryzacji.

"Wystarczy, że dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba wypełnią FORMULARZ. Drugi krok to podpisanie porozumienia. Później bierzemy już sprawę w swoje ręce" - mówi minister Zagórski. "To nic nie kosztuje. Szkoła nie musi kupować żadnego nowego sprzętu, ani oprogramowania" - dodaje.

js/

 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-10-10 21:08:21
Karol: brzuch boli od śmiechu jak to czytam :)). Ministerstwo przymusiło szkoły do przystąpienia do programu mLegitymacja obiecując w zamian pracownie komputerowe. Warunkiem złożenia wniosku o pracownie było przystąpienie do programu mLegitymacja. Stąd ta lawina :)) Może warto byłoby podać przyczynę tej lawiny :)
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25