facebook RSS # #

23.01.2020 12:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-30 13:39       aktualizacja: 2019-07-30 13:41       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Otwarte dane. Coraz więcej baz, w tym samorządowych dostępnych w projekcie Otwarte dane

Otwarte dane. Coraz więcej baz, w tym samorządowych dostępnych w projekcie Otwarte dane
Fot.PAP/A.Grygiel
Portal Dane.gov.pl.pl w ciągu trzech lat potroił swoje zasoby; projekt budzi zainteresowanie nie tylko wśród odbiorców, ale i instytucji, które coraz chętniej przekazują tam swoje bazy - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Dane.gov.pl to źródło bezpłatnych danych do aplikacji, usług i produktów. Portal powstał z myślą o obywatelach zainteresowanych działaniami państwa, a także o firmach, organizacjach pozarządowych i naukowcach. Obecnie - jak informuje MC - można na nim znaleźć "wiarygodne i aktualne dane z ponad 100 instytucji".

Wiele danych to te, udostępnione przez JST. Urzędy samorządowe dysponują bowiem niezliczoną ilością danych - to m.in. informacje o dochodach, wydatkach, edukacji czy mieszkalnictwie.

Przykład aplikacji, które powstały na bazie udostępnianych w portalu danych dostarczonych przez samorządy to np. ARbus. Dzięki niej mieszkańcy Trójmiasta mają możliwość sprawdzenia rozkładu jazdy autobusów i tramwajów. Wystarczy, że pasażer nakieruje obiektyw aparatu swojego telefonu na dowolną tablicę przystankową w Trójmieście (tę z logo autobusu lub tramwaju), a po kilku sekundach na ekranie zobaczy trójwymiarową elektroniczną tablicę z czasami odjazdów, której naprawdę na przystanku nie ma. Warunek? W telefonie musi mieć zainstalowaną aplikacje ARbus.

Inne dane bazujące na danych samorządów to np. Bank Danych Lokalnych - największy w Polsce uporządkowany zbiór informacji o sytuacji społecznej, gospodarczej, demograficznej i stanie środowiska, opisującym jednostki różnych szczebli podziału terytorialnego czy Besti@ - zawierająca informacje o budżetach samorządów.

Inne przydatne aplikacje nie dotyczące już bezpośrednio samorządów to np. Terminy Leczenia NFZ. Ta baza wyszukuje najbliższy wolny termin leczenia w ramach pakietu świadczeń gwarantowanych. Aplikacja korzysta bezpośrednio z bazy kolejkowej i oferuje przeszukiwanie jej pełnego spektrum - pozwala wyszukiwać wolne miejsca i sprawdzić terminy zarówno do lekarzy specjalistów, na zabiegi, badania diagnostyczne, jak i wolne miejsca w oddziałach szpitalnych. Wyszukiwanie terminów to nie wszystko - można bezpośrednio skontaktować się telefonicznie z wybranym szpitalem lub przychodnią oraz sprawdzić, czy dana placówka oferuje parking, windę, czy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Na portalu dane.gov.pl dostępne są też np. dane o: pojazdach z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, o refundacji aptecznej obejmujące liczby opakowań i wartości leków refundowanych przez NFZ oraz terminach leczenia.

Wkrótce otwarte mają zostać kolejne bazy z obszaru zdrowia, turystyki, finansów i statystyki. Harmonogram otwierania danych publicznych dostępny jest na stronie dane.gov.pl.

Jak podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski, dane udostępniane są za darmo, do ponownego wykorzystywania, również do celów komercyjnych.

"Otwarte dane to świetny impuls dla rozwoju gospodarki. Dzięki danym udostępnianym na naszym portalu powstało już wiele użytecznych aplikacji dla obywateli. Czekamy na kolejne" - dodaje szef MC.

Według danych MC, od listopada 2016 r. liczba instytucji udostępniających dane na portalu wzrosła z 44 do 122, liczba API tj. kodów źródłowych umożliwiających wzajemną komunikację programów i tym samym tworzenie aplikacji - z 79 do 246, a liczba zestawów danych z 3737 aż do 13017.

Do korzystania ze strony nie jest wymagana rejestracja. Warto jednak założyć konto w serwisie, jeśli chce się uzyskać dostęp do dodatkowych funkcjonalności, w tym tworzenia własnych zestawień danych i wygodnego śledzenia aktualizacji.

Portal Dane.gov.pl powstał w ramach Programu Otwierania Danych Publicznych. Jego celem jest poprawa jakości i zwiększenie dostępu do danych publicznych.

js/

Czytaj także: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/187767/Otworzyc-dane--Krok-po-kroku---jak-udostepniac-dane-publiczne-w-urzedach
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25