facebook RSS # #

11.12.2019 19:02

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-27 14:47       aktualizacja: 2019-09-30 14:40       E-ADMINISTRACJA
  A A A

Innowacje w urzędzie. Minister cyfryzacji: administracja otwiera się na innowacje

Innowacje w urzędzie. Minister cyfryzacji: administracja otwiera się na innowacje
Fot.PAP/M.Obara
Cztery narzędzia transformacji cyfrowej, z których będzie korzystać administracja publiczna, ogłosił minister cyfryzacji Marek Zagórski. Są wśród nich m.in. platforma dla startupów oraz sklep z aplikacjami dla urzędów.

"GovTech Polska to program rządowy, którego celem jest otwarcie administracji polskiej na innowacje. Bardzo nam zależy, żeby był to łatwy proces. Rozmawialiśmy z instytucjami, z samorządami, organami administracji publicznej, organizowaliśmy spotkania i hackathony. W efekcie stworzyliśmy cztery narzędzia: konkursowa platforma dla innowatorów, cyfrowa piaskownica administracji, zapewnienie usług chmurowych, sklep z aplikacjami" - powiedział Zagórski.

Wyjaśnił, że platformy te powstają po to, by dać administracji narzędzia, a także by otworzyć rynek. "Duże firmy nie mają problemu z dotarciem do urzędów, małe mają o wiele trudniej. Wykorzystujemy doświadczenia brytyjskie, podpisaliśmy z rządem w Londynie porozumienie. Już pod koniec roku ogłosimy przetarg na usługi chmurowe, otwarty też dla firm komercyjnych" - dodał.

We wtorek rząd przyjął uchwałę ws. Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa". Dokument stanowi podstawę prawną budowy, rozwoju i utrzymania chmury obliczeniowej dla administracji publicznej oraz Rządowego Klastra Bezpieczeństwa. Wprowadza do powszechnego stosowania nowe pojęcia związane z wykorzystaniem chmury w administracji publicznej. Określa też zasady współpracy pomiędzy jednostkami odpowiedzialnymi za wdrożenie inicjatywy. Ważnym elementem jest wypracowanie standardów cyberbezpieczeństwa dla chmur obliczeniowych. To kolejny etap otwierania nowoczesnych usług dla urzędów. Następną usługą będzie też sklep z aplikacjami, które będą dostępne dla wszystkich urzędów, przez pierwszy miesiąc za darmo.

Wiele konkursów na usługi i produkty dla administracji będzie otwartych dla startupów, a proponowane rozwiązania będą mogły być najpierw testowane na platformach "cyfrowej piaskownicy". Duży nacisk twórcy narzędzi kładli na ich konkursowy, otwarty charakter, mający otworzyć dostęp dla wszystkich zainteresowanych, to wzmocni konkurencję. Zaprezentowane w czwartek cztery narzędzia są efektem kilkumiesięcznej pracy zespołu, w skład którego wchodzili - poza resortem cyfryzacji - pracownicy Urzędu Zamówień Publicznych i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-27 21:52:23
ziomm: Popieram JakoTako, od siebie dodam:
Standardy wymiany danych pomiędzy programami. I to _działające_ i _logiczne_ standardy, a nie, że np. jedna firma robi GML niezgodny z drugą.
Po co ta "chmura"? Pojęcie medialne, które nic sobą nie wnosi. Po co ten sklep z aplikacjami? Kto to będzie kupował, jak urzędy nie mają pieniędzy na sprzęt?
Mam ciągłe wrażenie, że politycy żyją w innej rzeczywistości niż my.
 
2019-09-29 12:13:22
JakoTako: Panie Ministrze Cyfryzacji, przed przystąpieniem przez Pana do podboju nowoczesnych technologi należy dopracować obecny stan elektronicznych narzędzi do wymiany informacji z urzędami. Pierwszy obszar do zmian to Biuletyn Zamówień Publicznych, który tak dział, że przetargi ogłasza się całymi godzinami,drugi temat to definicja dokumentu elektronicznego - nikt w tym kraju nie wie jak powinien wyglądać dokument elektroniczny w rozumieniu przepisów prawa polskiego w zestawieniu z przepisami unijnymi. Kolejną kwestią to podpis elektroniczny - również bałagan nie do opisania. Na koniec Panie Ministrze Cyfryzacji - Biuletyn Informacji Publicznej, którego nazwę raczej powinno się przemianować na Biuletyn Dezinformacji Publicznej, znalezienie jakiejś informacji na stronach BIP graniczy z cudem. A wy chcecie wchodzić w technologię XXI w.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25