facebook RSS # #

27.01.2020 00:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-02 10:10       aktualizacja: 2019-10-03 14:07       EDUKACJA
  A A A

Strajk włoski. ZNP: 15 października rozpocznie się w szkołach strajk włoski

Strajk włoski. ZNP: 15 października rozpocznie się w szkołach strajk włoski
Fot. PAP/M. Obara
15 października rozpocznie się w szkołach strajk włoski; nauczyciele będą wykonywali tylko te czynności, które są opisane przepisami Prawa oświatowego – poinformował Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Taka decyzja to wynik ankiety przeprowadzonej przez ZNP wśród pracowników wszystkich typów szkół, placówek oświatowych i przedszkoli będących i niebędących członkami Związku. Jak podaje ZNP, anonimową ankietę w formie papierowej wypełniło 227,5 tys. osób.

Uczestnicy ankiety byli pytani m.in. o kontynuację protestu, a w przypadku odpowiedzi twierdzącej - o udział w akcji protestacyjnej. Zdaniem prawie co drugiego respondenta działania protestacyjne powinny być kontynuowane. Na pytanie „Jaka jest Pana/Pani opinia na temat działań protestacyjnych w oświacie?” 47,3 proc. respondentów odpowiedziało, że „działania protestacyjne powinny być kontynuowane”.

ZNP pytało także o udział w preferowanej formie protestu. Ponad połowa (55,3 proc.) ankietowanych wskazała na protest włoski czyli niewykonywanie pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce. Co piąty nauczyciel był za udziałem w manifestacjach lub za wznowieniem strajku ogólnopolskiego (odpowiednio 22 proc. i 18 proc. respondentów).

Z ankiety wynika, że respondenci oceniają kondycję polskiego systemu edukacji na trójkę. Taką odpowiedź w pięciostopniowej skali wskazało 47,4 proc.

W oparciu o wyniku ankiety, Prezydium ZG ZNP zdecydowało o rozpoczęciu protestu włoskiego od 15 października.

Po wyborach ZNP przedstawi wniosek w sprawie utworzenia komitetu inicjatywy obywatelskiej; chcemy, by pensja zasadnicza nauczyciela dyplomowanego była równa przeciętnemu wynagrodzeniu w kraju – poinformował w środę prezes związku Sławomir Broniarz.

Do wyników ankiety ZNP odniosło się Ministerstwo Edukacji Narodowej. „Nauczyciele nie chcą strajkować – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez ZNP” – czytamy w komunikacie resortu. „Cieszy nas to nastawienie, bo jest ono z korzyścią dla uczniów i rodziców. Rozmowa i dialog ze związkowcami są lepsze niż spór, zwłaszcza taki, który miałby przybrać formę strajku (….)Ostatni strajk pokazał, że nie ma społecznej akceptacji dla tak radykalnych kroków.” – podkreśla MEN.

Ministerstwo zaznacza, że spełniło zdecydowaną większość postulatów związków zawodowych dotyczących poziomu wynagrodzeń, systemu awansu zawodowego i oceny ich pracy.

„Nauczyciele otrzymali już dodatkowe podwyżki, a w przyszłym roku planujemy wdrożyć kolejną. Rozmawiamy również ze związkami zawodowym na temat zmniejszenia uciążliwości pracy związanej z nadmiarem dokumentacji szkolnej” – wylicza MEN.

Odnosząc się do zapowiedzi strajku włoskiego resort przypomniał o obowiązkach nauczycieli. „Nauczycieli, tak jak inne grupy zawodowe obowiązuje 40-godziny czas pracy. W jego ramach nauczyciel obowiązany jest realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, a także zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Część obowiązków, które nauczyciele wykonują, nie jest wprost zapisana w przepisach prawa” – wskazuje MEN w komunikacie.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 8 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-10-06 16:28:47
OldestWoman: Pani/Panie Informatyk, jakie to znamienne, że w pracy innych ludzi dostrzegasz "misję", swoją natomiast zawsze uważasz za niedocenioną, nieopłaconą i w ogóle wykonywaną dla idei. Wystarczy, gdy informatycy (ups! administratorzy systemów informatycznych) mają się zaangażować dodatkowo w jakiekolwiek działanie, na tym forum rozlega się lament, że wszystko robią bez zapłaty i za wszystkich muszą wykonywać zadania do nich nienależące. Nauczyciel, zdaniem Informatyka, ma się zrzec podwyżki i pozwolić za te pieniądze wyposażyć pracownię internetową. Informatyku, może daj przykład, oddaj część swojego przyszłego wynagrodzenia na zakup nowoczesnego sprzętu do swojego urzędu, czy gdzie tam pracujesz. Wtedy powiem, że możesz tego samego oczekiwać od innych grup zawodowych. I dodam jeszcze, że "misją" nikt rodziny nie wykarmił. Lekarze potrafili już dawno pozbyć się brzemienia "misji" ze swojego zawodu, teraz czas najwyższy na nauczycieli i innych pokrzywdzonych finansowo przez "misyjność" swojej pracy.
 
2019-10-05 10:21:10
JP: Osoba pisząca pod pseudonimem "om" napisała, że "Podnieść zarobki w oświacie - jak najbardziej jestem za. Ale to musi się wiązać z systemowym podniesieniem poziomu, na którym polska oświata jako całość funkcjonuje".

System jest zły z wielu powodów, jednym z nich są niskie zarobi nauczycieli,które powodują, że dobrze wykwalifikowane osoby nie będą chciały wykonywać tego zawodu. A niestety aby ten system naprawić są m.in potrzebni fachowcy. Najbardziej to widać w szkolnictwie zawodowym, jego żenujący poziom to przede wszystkim brak wsparcia finansowego (wyposażenia pracowni), ale również brak dobrych nauczycieli-zawodowców.

Aby to naprawić należy zrobić jedną rzecz... zróżnicować zarobki nauczycieli,nich Ci którzy uczą trudnych przedmiotów, mają wiele godzin lekcji, sprawdziany i egzaminy do sprawdzania, niech Ci zarabiają więcej.... Ci którzy przychodzą na 5 godzin i "odwalają" swoje niech zarabiają minimalną krajową i od razu będzie poprawa jakości kształcenia.
 
2019-10-03 11:38:33
al: Oczywiście strajk zaczynają dzień po Dniu nauczyciela, no trzeba przecież zagrnąć pochwały, nagrody, spić kawkę i przyrulic kilka bombonierek od "ukochanych uczniów". Żenada!!!!
 
2019-10-03 07:48:23
om: Być może już kiedyś tu o tym pisałem -> "Strajk włoski" znany jest na całym świecie jako forma protestu polegająca na tym, że pracownicy nie przerywają pracy, ale wykonują ją w jak najwolniejszym tempie.
To symptomatyczne, że w naszym ukochanym kraju potrzeba nadzwyczajnej sytuacji pn. "strajk włoski" aby pracownicy zaczęli skrupulatne i precyzyjne wypełnianie swych obowiązków ściśle wg prawa i regulaminów wewnętrznych :)
Na boku pozostawiam już bzdurną tezę zgodnie z którą nauczyciele w Polsce na co dzień rzekomo wykonują dla idei całą masę dobrowolnych czynności związanych z pracą, do których nie zobowiązuje ich żaden przepis, ani zapis i nagle mogą sobie tego zaprzestać. Nie mogą, ale w obawie przed utratą wypłaty, ograniczą swoją pracę do minimum gwarantującego, że nie będzie ich można tak łatwo pociągnąć do służbowej odpowiedzialności.
A jaki procent nauczycieli zgodnie z właśnie taką minimalistyczną wykładnią pracuje zwyczajowo i od zawsze? Karta Nauczyciela doskonale ich chroni.
Ogólnie poprzedni strajk wykazał niesłychaną marność tego środowiska. Tak jak wszędzie, tak i wśród nauczycieli są doskonali i ideowi pracownicy. Wielu z nich popierało strajk i mieli na to argumenty. Ale ogólny obraz przedstawił żenujący poziom masy nauczycielskiej (co jest efektem patologii w polskim systemie oświaty, w tym systemu wynagradzania) i nauczyciele sami siebie pozbawili resztek społecznego poważania wulgarnymi przyśpiewkami o krówkach i świnkach.
Podnieść zarobki w oświacie - jak najbardziej jestem za. Ale to musi się wiązać z systemowym podniesieniem poziomu, na którym polska oświata jako całość funkcjonuje.
 
2019-10-02 22:59:34
Rodzic: Kiedy zaczniecie normalnie pracować,jak reszta społeczeństwa? Kiedy wypracujecie te 40 godzin tygodniowo, za które pobieracie pieniądze?
 
2019-10-02 16:13:35
Informatyk: Pewnie się powtórzę, nikt z mojego otoczenia nie popiera strajków nauczycieli (nawet nauczyciele, ale strajkują, bo są szykanowani przez koleżeństwo, które też może boi się wyrazić swoją opinię na forum). Każdy z nas godzi się na pewne warunki pracy (zasady, wynagrodzenie itd.). Czytając artykuł nie widzę innego powodu strajku, tylko wynagrodzenia, a może nauczyciele, których praca to misja (mam nadzieję, że nie robią tego tylko dla pieniędzy), zrezygnują z podwyżek na rzecz wyposażenia pracownik dydaktycznych (z mojej strony widzę na jakich komputerach są uczeni uczniowie), a może zamiast dawać pieniądze nauczycielom, przeznaczymy je na ich rozwój zawodowy.

DROGI NAUCZYCIELU, jeśli nauczanie to tylko środek do zarobienia pieniędzy, to może czas na zmiany. Wierzę w TWOJE zdolności i umiejętność nauczenia się nowego zawodu. Nie każdy jest stworzony by uczyć, zawsze można zmienić pracę na lepiej płatną.

 
2019-10-02 15:29:03
Andrzej: Taaaaa.... Pewnie wuefiści zrezygnują ze sprawdzania w domu kartkówek i sprawszianów.
 
2019-10-02 14:09:46
Eska: Mam pytanie do Pana Broniarza. Dlaczego związek nie podejmował takich akcji jak "rządzili" ludzie z pana opcji politycznej?

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25