facebook RSS # #

28.01.2020 06:01

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-22 11:28       aktualizacja: 2019-11-22 11:27       EDUKACJA
  A A A

Nadal niespełnione. Oświatowa "Solidarność" chce podwyżek i nowego systemu wynagradzania nauczycieli

Nadal niespełnione. Oświatowa
Fot. PAP/T. Żmijewski
Podwyżka poprzez wprowadzenie nowego systemu wynagradzania i wykaz dokumentacji szkolnej – to zdaniem oświatowej „Solidarności” nadal niespełnione postulaty porozumienia z rządem.

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w dniach 20-21 listopada obradowała w Krynicy-Zdroju.
Przewodniczący Ryszard Proksa odniósł się do kwietniowego porozumienia oświatowej „Solidarności” z rządem. Podkreślił, że KSOiW domaga się realizacji wszystkich punktów podpisanego z rządem porozumienia, kładąc nacisk na nowy system wynagradzania.

„Nowe rozporządzenie MEN dotyczące minimalnych stawek wynagradzania zasadniczego nauczycieli wywołało wzburzenie pracowników oświaty. To rozwiązanie prawne jest jedynie zabiegiem kosmetycznym. Celem było dopasowanie najniższych wynagrodzeń nauczycieli do wysokości minimalnej płacy, która od stycznia przyszłego roku wzrośnie do 2600 zł” – mówił Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.

„Tym samym różnica między nauczycielami z najniższymi kwalifikacjami a tymi, którzy uzyskali najwyższy stopień awansu zawodowego jest niewielka, bo wynosi około 200 zł” – podkreślił.

Do tematu nowego systemu wynagradzania odniósł się także Jerzy Ewertowski, przewodniczący zespołu ekonomicznego KSOiW.

„W trakcie obrad Rady Dialogu Społecznego w marcu położyliśmy nacisk, że KSOiW NSZZ „Solidarność” domaga się wzrostu płac poprzez wprowadzenie nowego systemu wynagradzania” – przypomniał Jerzy Ewertowski. „Minister edukacji tłumaczył nam, że przed wyborami nie ma sensu zajmować się tym tematem. Tymczasem punkt VI Porozumienia nie został nadal zrealizowany”- wskazał.

Jak zaznaczył związkowcy z oświatowej „Solidarności” domagali się, aby nowy system wynagradzania zaczął obowiązywać od stycznia przyszłego roku.

Członkowie Rady uzgodnili, że wnioski z dyskusji dotyczącej priorytetów zostaną sformułowane w formie pisemnej i przedstawione ministrowi edukacji.

„Solidarność” postuluje przygotowanie katalogu konkretnych dokumentów, które powinny obowiązywać w szkole. Wykaz obowiązującej dokumentacji w szkole powinien być zamknięty i zawarty w rozporządzeniu przygotowanym przez MEN.

Rozmawiano także na temat nowych przepisów dotyczących komisji dyscyplinarnych. Uznano, że zmienione przepisy są niekorzystne dla nauczycieli i społecznie niesprawiedliwe.

„[Nauczyciel] to jedyny zawód, którego nie obowiązują przepisy dotyczące przedawnienia. Za jedno, nawet małe, wykroczenie, nauczyciel może być nawet trzykrotnie ukarany: przez dyrektora szkoły, komisję dyscyplinarną, ale również przez Rzecznika Praw Dziecka”– wyliczał Ryszard Proksa.

Rada KSOiW NSZZ „S” oczekuje, że w najbliższym czasie dojdzie do rozmów między „Solidarnością” a ministrem Dariuszem Piontkowskim.

Źródło: KSOiW NSZZ „S”

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25