facebook RSS # #

16.02.2020 20:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-21 08:51       aktualizacja: 2020-01-22 11:24       EDUKACJA
  A A A

Brakuje pieniędzy. Wójt gminy Dobra rozważa reorganizację szkół; rodzice protestują

Brakuje pieniędzy. Wójt gminy Dobra rozważa reorganizację szkół; rodzice protestują
Fot. PAP/T. Waszczuk
Władze gminy Dobra koło Limanowej rozważają reorganizację trzech szkół podstawowych. Z uwagi na niewystarczającą kwotę subwencji lekcje mają być zredukowane do nauczania początkowego. Rodzice powołali komitet obrony szkół.

Zreorganizowane mają być szkoły podstawowe we wsiach Wilczyce, Chyszówki i Stróża. Dyrektorka szkoły w Wilczycach, która liczy ponad 80 uczniów, w tym 21 w oddziale przedszkolnym, podkreśliła w rozmowie z PAP, że placówka istnieje od 1973 r. i była budowana w czynie społecznym przez mieszkańców.

"Ta szkoła pełni funkcję nie tylko edukacyjną, ale także pełni rolę wiejskiego domu kultury i świetlicy. Organizowane są tu także wiejskie zebrania. Rodzice wypowiadają się bardzo dobrze o naszej szkole. Twierdzą, że dzieci tutaj czują się bezpiecznie, cenią sobie rodzinną atmosferę w naszej placówce. Mała liczebność klas pozwala na indywidualizację nauczania i wsparcie każdego ucznia z osobna" – powiedziała PAP dyrektorka szkoły w Wilczycach Ewa Myszogląd.

Dodała, że w wiejskiej szkole nauczyciele dobrze znają dzieci i wiedzą, z jakimi trudnościami się borykają i mogą szybko reagować na daną sytuację czy jakiś problem.

"Zdajemy sobie sprawę, że każda szkoła to pewne koszty utrzymania, ale nie możemy patrzeć tylko przez ten pryzmat, bo liczy się dobro dziecka" – podkreśliła.

Wójt gminy Dobra Benedykt Węgrzyn powiedział PAP, że nie ma mowy o likwidacji szkół. Na razie toczy się dyskusja o oświacie w tej gminie, ale żadne decyzje nie zapadły. W najbliższym czasie gmina planuje spotkania z dyrektorami szkół i rodzicami. Wójt zwrócił uwagę, że gmina ma jednak niewystarczającą kwotę subwencji na wydatki, które ponosi w ramach zorganizowanej sieci szkół.

"Subwencja oświatowa nie pokrywa wszystkich wydatków na szkoły, a struktura szkół jest kompetencją gminy i to gmina decyduje, ile jest szkół na jej terenie. My wypłacamy narzucone przez rząd podwyżki dla nauczycieli i z tym nie dyskutujemy, jednak mamy też inne zadania, które musimy zrealizować. Utrzymując małe szkoły w wymiarze ośmioklasowym, będziemy musieli zrezygnować z innych wydatków. Muszę też brać pod uwagę opinie mieszkańców większych miejscowości, którzy zwracają uwagę, że utrzymywanie małych szkół to niegospodarność" – powiedział PAP wójt gminy Dobra. Dodał on, że szkoła w Chyszówkach liczy 47 uczniów, a podstawówka w Stróżach – 43.

Rodzice uczniów w obawie przed likwidacją szkół powołali komitet obrony szkoły. Jedna z matek powiedziała PAP, że po reorganizacji szkół uczniowie będą musieli dojeżdżać do innej placówki, oddalonej o około 5 km.

"Obawiamy się, że w tej szkole dzieci będą narażone na przemoc. Ponadto, jak nie będziemy mieli szkoły, to w Wilczycach nie będziemy mieli gdzie się spotykać z okazji różnych dorocznych uroczystości" – powiedziała PAP matka dzieci z Wilczyc.

szb/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-23 08:25:03
Fan: Na oświatę gminy wydają bajońskie sumy. Oprócz środków własnych i subwencji miliony głównie na wynagrodzenia nauczycieli wydaje się środki z budżetu UE. Niestety nie widać tego w wynikach nauczania dzieci. Może pora napisać od nowa KN i oprócz nienależnych nauczycielem przywilejów zająć się ich efektywnością pracy? Obecnie jest drogo i byle jak. Wszyscy o tym wiedzą a nikt nie ma odwagi zacząć głośno domagać się właściwej reformy systemu zatrudnienia i wynagradzania nauczycieli a nie pozornych zmian systemu nauczania.
 
2020-01-22 11:46:28
ac: A może rodzicice powinni się zastanowić nad utworzeniem stowarzyszenia i prowadzenia tej szkoły? Jest to przecież możliwe. Szkoła wtedy zostanie na miejscu, zmieni się tylko organ prowadzący. Uczniowie nie będą narażeni na przemoc w dużej szkole, na uciążliwe dojazdy, itp.
 
2020-01-22 07:44:15
urzędnik: Odległość 5 km, przemoc w dużej szkole, dla 43 czy 47 uczniów utrzymać szkołę 8 klasową !!! i jak zawsze dobro dziecka, trochę rozsądku rodzice, trochę rozsądku, może sami Państwo dopłacicie do utrzymania szkoły ????
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25