facebook RSS # #

20.02.2019 17:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-21 13:21       aktualizacja: 2018-06-22 14:53       OŚWIATA I FINANSE
  A A A

Podział subwencji. To wyzwanie stoi przed ministerstwem edukacji

Podział subwencji. To wyzwanie stoi przed ministerstwem edukacji
Fot. PAP/D. Delmanowicz
Podział subwencji oświatowej między samorządy to jedno z wyzwań stojących jeszcze przed MEN – ocenia minister edukacji Anna Zalewska, podsumowując mijający rok szkolny.

Pierwszy rok reformy


We wrześniu 2017 r. zaczęła obowiązywać reforma edukacji – pierwsi uczniowie rozpoczęli naukę w klasach VII szkoły podstawowej, a nie w I klasie gimnazjum. Resort edukacji podkreśla, że zmiany były dobrze przygotowane i przebiegały spokojnie.

„Zapewniliśmy adekwatne finansowanie zmian w oświacie, aby wesprzeć samorządy we wprowadzaniu zmian” – podkreśliła Zalewska.

Jak wyliczała, samorządy otrzymały środki na doposażenie świetlic w sprzęt szkolny i pomoce dydaktyczne, a także pomieszczeń do nauki, remonty sanitariatów, zakup ławek, krzeseł oraz wyposażenie nowych szkół, usuwanie skutków zdarzeń losowych i dodatkowe zadania szkolne. To wsparcie będzie kontynuowane w tym roku i w latach następnych.

Minister przypomniała też, że od 2017 r. dzieci 6-letnie w przedszkolach zostały objęte subwencją oświatową. Gmina otrzymuje z budżetu państwa subwencję na każdego 6-latka w przedszkolu, w kwocie ok. 4,3 tys. zł średnio na dziecko. Łącznie samorządy otrzymały na ten cel w 2017 r. 1,429 mld zł, a w 2018 - 1,612 mld zł. Edukacja przedszkolna młodszych dzieci jest z kolei dotowana (kwota na jedno dziecko w roku 2018 to 1370 zł).

Zmiany przepisów

Rok szkolny 2017/2018 to też czas wielu zmian w przepisach. W związku z reformą resort edukacji musiał zmienić ponad 100 rozporządzeń. Jesienią 2017 r. zakończyły się z kolei prace nad ustawą o finansowaniu zadań oświatowych.

„Wypełniliśmy prośby samorządowców, które płynęły od bardzo wielu lat. Doprecyzowaliśmy oraz ujednoliciliśmy zasady udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządu przedszkolom, szkołom i innym placówkom oświatowym. Dzięki temu uszczelniliśmy system wydawania pieniędzy. Jednocześnie spowodowaliśmy, że dotacje stały się bardziej elastyczne” – powiedziała.

MEN podkreśla także, że wspiera małe szkoły. „Zwiększyliśmy subwencję dla małych szkół od 2018 r. o 11 proc. Łącznie na małe szkoły na 2018 r. naliczono kwotę subwencji w wysokości 214 mln zł” – wylicza Zalewska. Z danych MEN wynika, że średnio na ucznia takiej szkoły daje to dodatkowe środki w wysokości 1 164 zł.

Co przed resortem

Szefowa MEN mówiła też o wyzwaniach, stojących przed jej resortem.

„Rozpoczynamy dyskusję, bo już samorządowcy są do tego gotowi, jak powinna wyglądać subwencja oświatowa” – poinformowała Anna Zalewska. „Rok temu byłam gotowa z projektem ustawy, który uzależniał finansowanie od oddziału, a nie od liczby uczniów. To przede wszystkim był ukłon w stronę biedniejszych, słabszych gmin. Samorządowcy nie byli wtedy gotowi, teraz już poszczególne korporacje samorządowe taką gotowość zgłaszają” – powiedziała.

O potrzebie zmian w podziale subwencji oświatowej mówiła też w kontekście zmianowości w szkołach.

„Dwuzmianowość to nie jest problem wynikający z reformy. To problem związany z uzależnieniem subwencji oświatowej od liczby dzieci. Pojawia się wtedy naturalna pokusa samorządowców, by zamiast w dwóch budynkach skumulować dzieci w jednym” - oceniła. „Nie powinno być dwuzmianowości. Stąd m.in. dyskusja o subwencji, żeby liczyć ją na oddział, a być może promować w subwencji oświatowej te samorządy, które mają jedną zmianę” - powiedziała.

Jak podkreślała, skoro w szkole ma być stołówka, kuchnia, świetlica, pedagog i psycholog, to muszą być też zapewnione pomieszczenia, żeby te wszystkie elementy mogły funkcjonować.

Kwestia wznowienia prac nad zmianą sposobu podziału subwencji oświatowej między samorządy została poruszona na czerwcowym spotkaniu Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Pojawiła się przy tym obawa, że przesunięcie środków subwencyjnych na oddziały wiejskie odbędzie się kosztem oddziałów miejskichczy szkół prowadzonych przez powiaty.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25