facebook RSS # #

17.10.2018 12:59

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2013-09-02 06:17       aktualizacja: 2013-09-02 06:46       OPINIE I WYWIADY
  A A A

Ważna lekcja. Prezydent apeluje o ochronę szkolnictwa przed kryzysem

Ważna lekcja. Prezydent apeluje o ochronę szkolnictwa przed kryzysem
Fotolia

Prezydent Bronisław Komorowski w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego zachęcił samorządy do ochrony systemu szkolnictwa przed skutkami kryzysu demograficznego.


Komorowski podziękował nauczycielom za podjęcie ważnego zadania, jakim jest wykształcenie i wychowanie młodego pokolenia Polaków.


- Szanuję ogromnie nauczycielskie powołanie i z nostalgią wspominam czasy, gdy stawałem naprzeciw uczniów wiedząc, jak wiele ode mnie oczekują. Wiem, że Państwa praca wymaga wiele cierpliwości i wielu wyrzeczeń - napisał w liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta.


Dodał, że w systemie polskiej edukacji - mimo sukcesów - nadal jest wiele do zrobienia.


- Pokładam wiele nadziei we współpracy rodziców ze szkołą, w budowaniu więzi, na których opiera się odpowiedzialne obywatelskie społeczeństwo. Mam pełną świadomość, że jakość edukacji jest jednym z istotnych elementów "Dobrego klimatu dla rodziny".


Do tworzenia tego klimatu konsekwentnie zachęcam samorządy – by chronić polski system szkolnictwa przed skutkami kryzysu demograficznego oraz by podnosząc jakość edukacji i opieki na dziećmi, zachęcać Polaków do zakładania rodzin - napisał prezydent.


Przypomniał, że w 2014 r. obchodzić będziemy rocznice wielu ważnych wydarzeń.


- Dlatego zwracam się do społeczności polskich szkół z apelem: uczcijmy je razem! Zachęcam wszystkich do wspólnego przeżywania tych rocznic – i dzielenia się pomysłami i odświętnym nastrojem.


Wspólnie zastanówmy się nad znaczeniem wydarzeń tak odmiennych, jak czyn legionowy, utworzenie państwa podziemnego, wybuch powstania warszawskiego czy wybory 4 czerwca 1989 roku. Łączy je przecież polskie pragnienie wolności.


Znać drogę własnego kraju do wolności to umieć z niej korzystać i jej bronić. To ważna lekcja, może najważniejsza w życiu - uważa Komorowski.


Prezydent zwrócił się również do uczniów.


- Początek roku szkolnego to zawsze dzień pełen emocji, nadziei i oczekiwań. Jest to dzień podjęcia nowych obowiązków, które dla każdego ucznia, nauczyciela, rodzica, są kolejną próbą dojrzałości i odpowiedzialności.


Łatwiej podjąć to wielkie wyzwanie ze świadomością, że wiedza i wykształcenie są drogą do tego, by stawać się lepszym. Oraz do tego, by naprawdę być wolnym - czytamy w liście.


Swoją uwagę prezydent kieruje na pierwszoklasistów. Życzy im, by szkoła okazała się dla nich wspaniałym doświadczeniem zdobywania wiedzy i nowych przyjaciół.


- Wszystkich uczniów zachęcam do tego, by poznając nowe technologie, nowe sposoby zdobywania wiedzy i komunikowania się, nie stracili zachwytu nad tajemnicami przyrody. Zachęcam Was do uprawiania sportów i do wspólnego poznawania Polski, która jest wspaniałym krajem.


Wkrótce to Wy będziecie za niego odpowiedzialni - dodał Bronisław Komorowski. (PAP)


 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2013-09-02 12:39:04
wójt małej gminy wiejskiej: System (?) szkolnictwa w Polsce najpilniej potrzebuje ochrony przed skutkami nieodpowiedzialnych decyzji Rządu i Parlamentu RP oraz przed skutkami zaniechania zmian prawa oświatowego, które umożliwią zatrzymanie postępującej degradacji szkolnictwa. Znowu zamiast masła mamy hasła.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25