facebook RSS # #

17.12.2018 19:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2015-03-13 14:51       aktualizacja: 2015-03-13 16:23       ZDANIEM CZYTELNIKÓW
  A A A

Portfel przy tablicy. Czytelnicy z zazdrością o wynagrodzeniach nauczycieli

Portfel przy tablicy. Czytelnicy z zazdrością o wynagrodzeniach nauczycieli
Czytelnicy podliczają nauczycieli
Fotolia

„Wybujały socjal, dodatek wiejski, wakacyjny, mieszkaniowy - to przecież też realny pieniądz” – piszą czytelnicy o pensjach nauczycieli. „Na rękę biorę 2 730 zł. I niech mi nikt nie mówi, że nauczyciel zarabia tyyyyyllllle kasy” – odpiera nauczyciel.


Nasz ubiegłotygodniowy artykuł Stawki bez zmian. Projekt rozporządzenia MEN zamraża pensje nauczycieli wywołał dyskusję o pensjach nauczycieli.


„Mityczna średnia (5100 zł). Jeśli nauczyciel ma dużo ponadwymiarowych - to ją osiągnie. Obliczana jest dla całej jednostki samorządu terytorialnego i dlatego w jednej szkole mogą nauczyciele zarabiać 6 tysięcy brutto, a w drugiej 4 tysiące brutto i jest OK. Uściślę - generalnie większość nauczycieli ma pensję zasadnicza + wysługę lat, czyli około 3700 zł brutto+ "trzynastka". Nagrody i dodatki motywacyjne są zazwyczaj niewielkie – pisze robi.


„Dodaj robi jeszcze realne pieniądze z wybujałego ponad wszelką miarę socjalu. Dodatek wiejski, to przecież socjalny i nie liczony do wynagrodzeń. A dodatek wakacyjny wydzielony z odpisu??? To przecież też realny pieniądz. A dodatek mieszkaniowy??? (…) głupotą jest nieliczenie ich do wynagrodzenia. W ten sposób sztucznie zaniża się wynagrodzenia, aby następnie skonsumować JDU. To jest wielkie oszustwo w majestacie prawa, które zwą Karta nauczyciela” – komentuje agata.


„Jestem nauczycielem dyplomowanym. Na rękę biorę 2 730 zł. I niech mi nikt nie mówi, że nauczyciel zarabia tyyyyyllllle kasy. Dodatek mieszkaniowy 1zł miesięcznie - tak uchwaliła nasza Rada Gminy. Kokosy to może i zarabiacie w gminach na wysokich stanowiskach.Owszem trzynastkę mamy, ale i w gminach jest. Socjalny to kwota wolna od podatku 380zł wy też ją dostajecie” – odpiera lolek.

Zapraszamy na nasze forum oświatowe.


Kkż/


Serwis Samorządowy PAP


 
KOMENTARZE: 16 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-09-01 14:14:08
aga: Nikt nikomu nie broni zostać nauczycielem. Ci co zazdroszczą, mogą się przecież przekwalifikować, tylko 2700 netto zarobią po 10 latach pracy awansując, przy czym wydając na dojazdy do placówki od 100 do 500 zł. Niektóre przywileje kuszą, ale nie zapominajmy, że to wyczerpująca psychicznie, odpowiedzialna praca. Jak długo można pracować w szkolnictwie i nie zwariować? Ja wytrzymałam zaledwie 24 lata i jeszcze kilkanaście lat brakuje do emerytury. Teraz marzę o tym, żeby zaszyć się gdzieś w cichym, małym biurze. 8 godzin w spokoju i ciszy - bajka.
 
2016-01-31 18:43:10
ja: Trzeba było się uczyć i zostać nauczycielem..kto komu bronił,,co za debilne spoleczeństwo!
 
2015-04-24 17:09:49
zezem: Jestem za nieobowiązkową szkołą ponad gimnazjum. Nie ma sensu przeznaczania wspólnych pieniędzy podatników na coś takiego, co nie chce być uczniem lecz wandalem, kryminalistą, alkoholikiem, dewiantem.
 
2015-04-14 13:32:39
topola: Chciałabym mieć 2700 na rękę. Nauczyciele mają tyle i prawie nic nie robią poza 18 godzinami w tygodniu. A w urzędach pracujesz poniżej 2000 na rękę, socjal masz ograniczony, nie wpominając o wakacjach, feriach, przerwach świątecznych, dodatkach z zfśs na pomoc świąteczną, bo przecież to bardzo ważny powód żeby wypłacać dwa razy w roku nawet po 500 zł na zakupy świąteczne... To strasznie dołujące i denerwujące że siedzisz na odpowiedzialnym stanowisku w urzędzie, starasz się dobrze wykonywać swoją pracę, ale jak widzisz że np. pracownik administracji w szkole - pracując na połowę etatu i dodatkowo otrzymując emeryturę zarabia więcej od ciebie i jeszcze ma pewność zatrudnienia - to tracisz motywację do pracy...
 
2015-03-19 10:38:35
anka: Za dobrze maja i przewraca sie w głowavh,protesty tylko jak chodzi kasę ale już wprowadzanie debilnych praktyk w kształceniu dzieci to wtedy cisza,mało zarabiają? no to zmienic zawód,proste ,tylko trzeba jeszcze umiec coś robic oprocz odwalania nauczonej latami pańszczyzny
 
2015-03-16 16:49:26
stary urządnik: czy to jest zazdrość? z całą pewnością nie.My po prostu lubimy gdy zarobki są adekwatne do pracy. I czytelne, a nie jakieś dodatki z czasów Bieruta lub Gomułki. Znamy nauczycieli, znamy sposób podejścia do pracy,do uczniów. (piszę to na przykładzie mojej gminy). Lekcje wychowania fizycznego - "PAN" siedzi na krzesełku - bo 65 lat na karku, a inny 120 kg żywej wagi a chłopaki latają po boisku lub sali bez składu i ładu.Nadzór jaki? sprzątaczek nikt nie nadzoruje. Dzieci z alergią mają przerąbane. W pracowniach, magazynkach, klasach brud, kurz, zdarzają się nawet zdechłe karaluchy o myszach nie wspomnę. Część nauczycieli nie odbiega od schematu. Po ukończeniu (za pieniądze szkoły) podyplomówki mamy specjalistów - matematyków, anglistów i innych, którzy krzykiem nadrabiają brak wiedzy. Jest także część dobrych nauczycieli ale mało. Taką mamy kadrę. Ale o płace krzyczą niczym górnicy
 
2015-03-16 10:19:01
Pasikonik: Wykształcenie wyższe (dwa kierunki), czterdzieści godzin tygodniowo, 26 dni urlopu, stanowisko teoretycznie (zgodnie z rozporządzeniem) jednoosobowe kierownicze. Przygotowanie pedagogiczne też mam. I w urzędzie samorządowym na rękę nie zarabiam nawet tych 2730, panie oburzony nauczycielu. Nie zazdroszczę nauczycielom, to specyficzna praca i powinna być dobrze wynagradzana. Poraża mnie tylko do Wasze ciągłe narzekanie w sytuacji, gdy w całej budżetówce prawie wszyscy mają gorzej niż Wy.
 
2015-03-16 09:59:45
alexander: 2700 to ja nawet nie mam brutto z dodatkiem funkcyjnym i stażowym, a pracuję już ponad 8 lat na samodzielnym stanowisku jako główny księgowy w budżetówce (nie w szkole). Może nie przeżywam tyle stresu w pracy co nauczyciele i pozostali urzędnicy, ale np. często muszę pozostawać za free po godzinach, żeby wyrobić się z terminami itp.
 
2015-03-16 09:51:53
atyde: Niedobrze mi się robi, jak czytam te brednie. Wszystkie świadczenia nauczycieli są na plus:
- wypłata wynagrodzenia na konto z góry,
- samorządowcy mają trzynastkę jak przepracują 180 dni, a nauczyciele wystarczy że od września do grudnia,
- 2 miesiące wakacji
- 2 tygodnie ferii
- tydzień wolnego na święta wielkanocne,
- prawie 2 tygodnie wolne na Boże Narodzenie,
- długie weekendy - 1-3 maja, Boże Ciało,
- 6 dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych,
- socjalny nauczyciela to blisko 2860 zł odpisu, inni mają zaledwie 1093,93 zł,
- 1093,93 to jest tyle ile nauczyciele dostają samego świadczenia urlopowego,
- roczne urlopy dla poratowania zdrowia,
- fundusz zdrowotny,
- dodatek wiejski,
itd. itp...
 
2015-03-16 09:40:54
urządniczka: Do kondzio,i nie jest prawdą, że nauczyciel kształci się za swoje. U mnie w gminie na kształcenie nauczycieli przeznacza się niezłe pieniądze, z których oczywiście korzysta się bo się należy ...
 
2015-03-16 09:11:09
urzędnik: Średnio pracują nauczyciele 3 godziny dziennie!! A klasy max 25 osobowe! Nie słyszałem, żeby teraz istniały klasy 30 osobowe? Zagwarantowane średnie wynagrodzenie, bo inaczej gminy dopłacają! Dodatek wiejski, mieszkaniowy, fundusz zdrowotny, wysoki socjalny ( jak w czasach komunistycznych)>??? Najlepiej zlikwidować te przestarzałą Kartę Nauczyciela! Wolne przed każdymi świętami! Płatne za nadgodziny w czasie wakacji?!!!! (średnie).Absurd?????????
 
2015-03-16 08:36:56
ABBA: Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma! Zarówno urzędnik jak i nauczyciel ma określone ryzyko zawodowe przypisane do swojej pracy i każdy wie na co się decyduje podejmując zatrudnienie. Problem tkwi w tym, że urzędnik co 4 lata przeżywa stres związany z utrata pracy, a nauczyciel ma zagwarantowane "dożywotnie" zatrudnienie (chyba, że zlikwidują szkołę). A jeżeli chodzi o szkolenia, to tyle zmian w ustawach które trzeba na bieżąco śledzić i interpretować i dodatkowo ponosić odpowiedzialność za każdą wydaną decyzję, za którą stoją dorośli ludzie ze swoimi konfliktowymi i roszczeniowymi sprawami - nie życzę nawet nauczycielom! A słowa "Siedzicie sobie w spokoju i ciszy i udajecie że coś tam pracujecie" - to nasze pobożne życzenia.... Czego i Wam życzę!
 
2015-03-16 08:33:26
Były nauczyciel: Po co opowiadać o rzekomym 2700 zł/netto/. Przecież obowiązujący poziom wynagrodzenia dyplomowanych to 5000 zł brutto. Jak go nie osiągnie to szkoła/gmina/ mu wyrównuje w styczniu. Jest to ciężka praca , ale w dzisiejszych czasach stabilna i dobrze płatna. Co miesiąc gwarancja wypłaty , dodatków i odprowadzona składka na ZUS. Dużo ferii i świąt ,urlopy roczne dla podratowania zdrowia. Poza budżetówką już jest dokładnie odwrotnie. Nic nie jest pewne.
 
2015-03-16 08:19:50
bba: Zastanawiam się komu tak bardzo zależy na skłóceniu pracowników Urzędów z Nauczycielami. I...... domyślam się komu. Nie dajcie sobą manipulować.
 
2015-03-15 12:58:16
ja: Do Kondzio...Jeśli piszesz że w gminie siedzi się w ciepełku i ciszy, to kłamiesz i dobrze o tym wiesz. To, że atakujesz innych, nieprawdziwymi wypowiedziami, nie spowoduje że ludziom zrobi się was-nauczycieli żal. zresztą nie ma czego żałować. Samorządowcy nie mają 2 miesięcy wakacji, nie mają 2 tygodni ferii ani rocznego urlopu na poratowanie zdrowia. A też się nagadają do petetnów, też jest to praca z ludźmi, niejednokrotnie wrzaski i obelgi pod naszym adresem. A mało kto z nas, ma 2700 na rękę. Więc nie biadol, że tak ci źle. Bo inni mają gorzej, a odpowiedzialność i kontrole, większe niż u ciebie.
 
2015-03-13 18:19:15
kondzio: Chcę napisać, że nie jest tak różowo jak piszecie Nauczyciel owszem pracuje 18 godzin tygodniowo + 2 godziny tzw. karcianych obowiązkowo. Godzina to 45min a po lekcji na dyżur. Trzeba by wejść na przerwę pracownikowi urzędu gminy ile by wytrzymał w tym hałasie. albo poprowadził lekcję w 30 osobowej klasie.A gdzie przygotowanie do lekcji? Nagroda od dyrektora co 4 lata ok 900zł na rękę, nie tak jak w gminach na koniec roku nagroda dla każdego. Trzynastki macie i wy samorządowcy.Siedzicie sobie w spokoju i ciszy i udajecie że coś tam pracujecie. Szkolenia jak wam zapłacą, a niestety nauczyciel kształci się całe życie i za swoje pieniądze. Uderzcie się w piersi, czy płaciliście kiedyś sami za szkolenie? Chyba nie będzie takiej osoby. Macie takie same socjale jak i my.
Oj łatwo tylko krytykować ale docenić to trudniej.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25