facebook RSS # #

23.01.2020 11:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-22 14:16       aktualizacja: 2019-02-22 09:16       ZDANIEM CZYTELNIKÓW
  A A A

Gdzie ta swoboda. Komentarze Czytelników ws. wynagrodzeń nauczycieli

Gdzie ta swoboda. Komentarze Czytelników ws. wynagrodzeń nauczycieli
Fot. PAP/G. Michałowski
O arkuszach organizacyjnych szkół decyduje kurator. O sieci decyduje kurator. Dziękujemy za te swobody – komentują Czytelnicy.

Finansowanie pensji nauczycieli przez państwo pozbawiłoby samorząd swobody w zakresie realizacji zadań oświatowych – uważa wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Czytaj: To pułapka. MEN: dotacja na pensje nauczycieli pozbawiłaby samorząd swobody

„Gdyby Pan Minister zechciał wskazać, gdzie występuje ta swoboda samorządów w kształtowaniu pensji nauczycieli” – pisze w komentarzu pod artykułem Andrzej Porawski. I wylicza: "1) Negocjacje związków zawodowych z MEN - bez udziału samorządu. 2) wielkość subwencji szkolnej i algorytm podziału - bez uwzględnienia naszych wniosków. 3) przepisy: Karta Nauczyciela i rozporządzenia - sztywne (gdzie tu miejsce na swobodę...) 4) a na koniec roku obligatoryjne wyrównanie do średniej, które całkowicie niweczy ewentualną politykę płacową dyrektora szkoły...”

„Pan Minister sam sobie zaprzecza. Przecież tworząc nowe prawo oświatowe, prawie w każdym rozdziale zastrzegli sobie (…) wiążącą opinie kuratora. A czy kurator przypadkiem nie jest urzędnikiem państwowym? Proszę mi przytoczyć, gdzie jest ta swoboda samorządu” – komentuje Zaniepokojony. „Chyba tylko w dokładaniu środków własnych do zadań oświatowych, bo tu nie widzę, aby opinia kuratora była potrzebna” - podsumowuje.

W podobnym tonie wypowiada się Tekela. „W czym samorząd ma swobodę? O arkuszach decyduje kurator. O sieci decyduje kurator. W jakim budynku mają uczyć się dzieci decyduje kurator” – wylicza. „Tylko jak coś nie tak pójdzie czy z uczniem, czy z nauczycielem, to za gacie wójta” – dodaje.

„To brzmi jak żart, dziękujemy za te swobody” – wtóruje Kij. „Arkusz organizacyjny opiniuje kuratorium. Zamiast pozytywnej opinii niech go po prostu zatwierdza. (…) Już dziś [oświata] jest to parodia zadania własnego” - kwituje.

„Jako samorządowiec z radością zrezygnuję z mojej "swobody" w zakresie realizacji zadań oświatowych” – deklaruje Zed. „Ze środków własnych zapewnię doskonałą bazę lokalową i świetne wyposażenie placówek - nawet tych, w których uczy się 20 dzieci (w całej ośmioklasowej szkole, której kurator nie pozwala ani zamknąć, ani przekształcić)” - dodaje.

Mireko66
zwraca uwagę, że pułapką jest stopniowe odizolowanie JST od wpływu na decyzje podejmowane przez „rzeczywistych dysponentów - politycznych i finansowych - w zakresie oświaty”.

„Narzucanie samorządom, że mają współfinansować oświatę w coraz większym stopniu kosztem innych dziedzin życia społecznego to naruszenie konstytucyjnie chronionej samodzielności. Jeśli państwo nakłada dodatkowe obowiązki, to za tym muszą iść dodatkowe środki, o czym stanowi również Konstytucja” - przypomina.

Józef Bogucki przypomina historię. „W 17 lat po II wojnie światowej z ogromem zniszczeń Państwo stać było na finansowanie utrzymania szkół i innych placówek oświatowych a w 30 lat po przemianach demokratycznych Państwa polskiego nie stać na finansowanie wynagrodzeń nauczycieli” - konstatuje.

Andrzej natomiast ma propozycję: „Zadajcie nauczycielom jedno proste pytanie: 1000 zł podwyżki i likwidacja Karty Nauczyciela, czy 159 zł podwyżki i Karta bez zmian. Zaakceptują 159 zł. Na bank” - ocenia.

aba/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-03-29 01:03:21
laura: również o działalności przedszkoli niepublicznych decyduje rząd. jeżeli właściciel przedszkola niepublicznego przedstawi do urzędu wszystkie wymagane dokumenty to urząd nie może odmówić wpisu. Wpisuje i dotuje chociaż uważa, że własnych przedszkoli ma dość.
 
2019-03-13 12:29:28
Witold: O jakich swobodach się mówi Pani minister edukacji poza potokiem słów, których raczej sama nie rozumie wciska ciemnotę że samorządy decydują o wynagrodzeniu. Pan premier zaś opowiada, że samorządy wydają subwencję oświatową na drogi - gratuluję wiedzy ocenia wszystkie samorządy chyba na podstawie filmu pt. "Ranczo". Natomiast prawdą jest, że od wielu lat dla wszystkich rządów SLD czy PO cz teraz PIS zawsze oszukuje się samorząd dopasowując rozporządzenie dot. subwencji oświatowej i wszystkich wag w nim zawartych do posiadanych środków jakie mają w MEN i nigdy nie będzie wiarygodne działanie dopóki rozporządzenie nie będzie wydane jednorazowo na lata i na jego podstawie będzie naliczana subwencja a nie rozporządzenie pisane do wysokości posiadanych środków. i tyle na ten drażniący temat. dochodzimy do ściany i nikt nas nie słucha.
 
2019-02-25 07:53:44
samorządowiec : Samorząd nie ma wpływu na wynagrodzenia nauczycieli. Nie może być mowy o podwyżkach ze strony samorządu dopóki urlop zdrowotny jest płatny z naszych budżetów, nauczyciele wspomagający zatrudniani z naszych budżetów, zajęcia pozalekcyjne z naszych budżetów - o przepraszam przy budżecie 20 mln aż 23 tysiące mamy na realizację zadań pozaszkolnych, tj. zajęć pozalekcyjnych, stypendiów itp.
Ponadto w subwencji uwzględniono podwyżkę płac zasadniczych a gdzie dodatki i pochodne od zasadniczej, chociażby dodatek za staż pracy?
Dowożenie uczniów już dawno nie jest w żaden sposób dofinansowywane przez budżet państwa. gminy wydają krocie, po co więc Kurator ma się mieszać do sieci? Wójt nie wie jak to zrobić samodzielnie? Zgodę na likwidację szkoły też daje Kurator, to po co opinia pozytywna sieci?
Kontrola, kontrola i jeszcze raz kontrola ale finanse na zadania w wyniku tej kontroli żadne.
Dużo się mówi o dofinansowaniu przekształcanych szkół, 15 tys. na świetlicę, 30 tys. na toalety, 25 tys. na jadalnie? To tak dużo. Samorządy nie chciały kolejnej reformy oświaty. Czy po wyborach jesiennych od 2020 roku kolejna reforma, bo jakimś niespotykanym przypadkiem jest, że każdy nowy Rząd zaczyna porządki od reformy oświaty i najgorzej na tym wszystkim wychodzą uczniowie. Traci jakość edukacji, matura dzisiaj to jak egzamin gimnazjalny, a praca magisterska to matura z lat 70 ubiegłego wieku. Czy dojdzie do czegoś dobrego w wyniku takich działań? Czas pokaże a historia oceni i nie będzie to wcale najlepsza cenzurka.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25