facebook RSS # #

19.02.2020 09:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-14 08:54       aktualizacja: 2019-06-14 07:08       ZDANIEM CZYTELNIKÓW
  A A A

Ciekawość Czytelnika. Przegląd komentarzy o sprawach oświatowych

Ciekawość Czytelnika. Przegląd komentarzy o sprawach oświatowych
Fot. Fotolia
Jestem ciekawy, czy gdyby 3/4 pracowników w urzędzie zaczęło strajkować, to czy znalazłyby się podwójne nagrody dla tych pracowników – pisze Czytelnik.

Nowelizacja Karty nauczyciela, projekt rozporządzenia poszerzający zakres danych zbieranych w systemie informacji oświatowej czy ciąg dalszy rekompensat dla nauczycieli za kwietniowy strajk – to wszystko sprawiło, że w tym tygodniu w komentarzach Czytelników Serwisu Samorządowego dominowała tematyka oświatowa.

Dyrektorzy szkół w mniejszych miastach powiatowych wręcz czekają na większą liczbę absolwentów – powiedział we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkwski, uspokajając, że mimo tzw. podwójnego rocznika miejsc w szkołach średnich wystarczy dla wszystkich uczniów. Czytaj: Miejsca są

„Będzie podobnie, jak z pracą dla nauczycieli. Praca jest, w kilku szkołach oddalonych od siebie dziesiątki kilometrów. A tutaj: miejsce dla ucznia jest, w szkole w mieście powiatowym” – ironizuje OldestWomen.

„Czy ktoś może wreszcie wytłumaczyć naszemu nowemu Panu Ministrowi, że problem tkwi w tym, iż nawet jeśli do szkoły zamiast np. 50 uczniów w danym roku przyjdzie 75, przy czym 38 po gimnazjum, a 37 po szkole podstawowej, to zamiast umieścić ich w trzech klasach po 25 osób, trzeba będzie zrobić trzy klasy -  po 19 osób oraz 1 klasę po 18. Zwiększona liczba dzieci w szkole jest zyskiem dla organu prowadzącego tylko wtedy, jeśli nie pociąga to za sobą wzrostu wydatków związanych chociażby z wynagrodzeniami nauczycieli” – wskazuje Sekretarz. „W przedstawionym przeze mnie przypadku, a myślę że takich sytuacji będzie całkiem sporo, cały koszt (…) spadnie na organy prowadzące” - dodaje.

Szkoły powinny rozważyć zakup rolet, a tam gdzie samorządy stać, być może warto pomyśleć także o klimatyzacji – powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski, pytany o lekcje w szkołach w czasie upałów.

„Nas nie stać na farbę do malowania, olej opałowy, środki czystości papier toaletowy - czyli materiały pierwszej potrzeby. O luksusach to się myśli wtedy gdy ma się zapewnione podstawowe potrzeby. Subwencja z MEN dla mojej gminy - 5 mln. Koszt oświaty w gminie - 9,5 mln. O czym my tutaj mówimy?” - żali się Burmistrz.

Ministerstwo edukacji skierowalo do uzgodnień międzyresortowych projekt, którym chce rozszerzyć zakres gromadzenia danych w SIO m.in. dotyczących przyczyn nieprowadzenia zajęć przez nauczycieli – to jedna z kilkunastu zmian. Czytaj: SIO szerzej

„Kto ma te dane "wklepywać" do tego SIO? Następny obowiązek bez zabezpieczenia finansowego” – komentuje Zaniepokojony.

Prezydent Koszalina chce dwukrotnie zwiększyć tegoroczny budżet na nagrody dla nauczycieli. Taką formę rekompensaty za strajk pozytywnie ocenia ZNP. Czytaj: Podwójna nagroda

„Jestem ciekawy, czy jakby mu 3/4 pracowników w urzędzie zaczęło strajkować, to czy znalazłby podwójne nagrody dla tych pracowników. A myślę, że wielu podwładnych pana prezydenta Koszalina pracuje za połowę stawki nauczycieli, którzy są tacy poszkodowani” – ocenia Czytelnik podpisany Ja.

"Co z pracownikami obsługi oświaty? Czy nauczyciele wystrajkowali dla nich podwyżki? W większości przypadków norma to najniższe brutto w tym zasadnicze i wysługa i premia. Za 40 godzn tygodniowo i normalny z KP urlop" - komentuje Gość.

aba/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-06-15 08:06:23
NonKonfor: Na marginesie, dla wiedzy rządzących: Strajk nauczycieli się zakończył - prawo nie zna instytucji zawieszenia strajku - nie może więc być kontynuowany. Cała procedura sportu musi zacząć się od nowa. W przeciwnym wypadku należy uznać, że pan Broniarz ma moc prawodawczą. Telewizje, także ta rządowa, mówią wciąż o możliwości odświeżenia strajku. Nie można pozwolić, by ponownie odbierano prawo uczniem do rozwoju i nauki gwarantowanego ustawa.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25