facebook RSS # #

22.06.2018 22:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-30 15:39       aktualizacja: 2017-08-30 16:44       EDUKACJA
  A A A

Środki na zmiany. MEN: wszystkie samorządy dostały pieniądze na przygotowanie szkół

Środki na zmiany. MEN: wszystkie samorządy dostały pieniądze na przygotowanie szkół
Fot. Fotolia
Wszystkie samorządy, które starały się o pieniądze na przygotowanie sieci szkół do reformy oświaty, te pieniądze dostały – powiedziała wiceminister edukacji Marzena Machałek. Jak wyliczała, to m. in. 300 mln zł w subwencji i ok. 200 mln zł z rezerwy.

Machałek przypomniała, że ponad 98 proc. samorządów w odpowiednim czasie przygotowało uchwały, dostosowujące sieć szkół na swoich terenach do wdrażanej od nowego roku szkolnego reformy edukacji. Przygotowały też placówki do dalszej nauki w nich uczniów siódmych i ósmych klas – nowych w szkołach podstawowych.

"Oczywiście to jest proces. Na przygotowanie szkół samorządy dostały ponad 300 mln zł w subwencji oświatowej, blisko 200 mln zł z tzw. rezerwy 0,4 (…) Wszystkie samorządy, które się starały o pieniądze na przygotowanie szkół do reformy, otrzymały te pieniądze” – podkreśliła wiceminister.

Machałek dodała, że samorządy otrzymały też prawie 1,5 mld zł na kształcenie dzieci 6-letnich w przedszkolach.
W ocenie Machałek, w woj. świętokrzyskim, gdzie najszybciej w kraju zakończono podejmowanie uchwał o sieci szkół, proces ten przebiegał "wzorcowo". "Województwo świętokrzyskie jest przykładem, że jeżeli jest dobra współpraca wszystkich organów administracji państwowej, rządu, samorządu, to wszystko ma szansę się powieść i przebiega bezproblemowo" – dodała wiceminister, dziękując za pracę w tym zakresie wojewodzie i świętokrzyskiemu kuratorowi oświaty.

Machałek podkreśliła, że reforma oświaty nie jest szybko wdrażana. "Wdrażany jest pierwszy etap reformy i cieszę się, że mogę zakomunikować - przede wszystkim rodzicom i dzieciom, które czekają, aż zabrzmi pierwszy dzwonek - że jesteśmy świetnie przygotowani do rozpoczęcia roku szkolnego, że przygotowane są szkoły, dyrektorzy, samorządy" – oceniła wiceminister MEN.

"Myślę, że dzieci, które zakończyły VI klasę mają radość, że zostają w swoim środowisku klasowym (….) Rodzice są zadowoleni, bo wybierają, czy ich 6-letnie dziecko idzie do szkoły, czy pozostaje w przedszkolu i kontynuuje w nim bezpłatną naukę (…) To także dobre wiadomości dla nauczycieli - to będzie rok, w którym otrzymają podwyżki" - argumentowała Machałek, zastrzegając, że o podwyżkach dla nauczycieli będzie mówiła minister edukacji, Anna Zalewska.

Wiceminister podziękowała "wszystkim, którzy ciężko pracowali przez ostatnie miesiące, żeby można było powiedzieć, że jesteśmy spokojni, że wszystko się powiodło - że są podstawy programowe, podręczniki w szkołach". Zastrzegła, że pojedyncze przypadki, gdy jeszcze nie ma w szkołach podręczników, dotyczą sytuacji, kiedy ich dyrektorzy spóźnili się z zamówieniami.

Machałek zapytana, w ilu szkołach z powodu reformy będzie wprowadzona dwuzmianowość nauki, zapewniła, że "reforma zapobiega dwuzmianowości". "Mamy ośmioletnie szkoły podstawowe, a gimnazja nie znikają - jako budynki - z mapy Polski. Przy dobrej organizacji sieci szkół przez samorządy, unikamy dwuzmianowości" – zaznaczyła Machałek.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-06 11:14:51
Samorządowiec: Polityka finansowa MEN w tym roku związana z reformą jest słuszna. Ważniejsze zadania do wykonania mają gminy w obiektach szkół podstawowych powstałych z przekształcenia gimnazjów. Tam też zakres prac jest większy bo trzeba przygotować infrastrukturę dla małych dzieci. Inaczej jest w dotychczasowych szkołach podstawowych. Tam wprowadzenie siódmej klasy, a w następnym roku ósmej, nie wymaga tylu nakładów finansowych. Przecież w z decydowanej większości były to budynki ośmioklasowych szkół podstawowych. Wyposażenie pracowni może być przedmiotem dofinansowania np. za rok.
 
2017-08-31 11:20:43
Andrzej : Środki z rezerwy zostały przeznaczone w zasadzie tylko dla gimnazjów przekształcanych w szkoły podstawowe. Nie ma środków na stworzenie specjalistycznych pracowni w szkolach podstawowych, które stają się szkołami 8-letnimi. Nie ma środków na remont czy wyposażenie gimnazjów włączonych do szkół podstawowych. Ale powiedziano prawdę: "wszystkie szkoły, które się starały otrzymały wsparcie". A była to kropla.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25