facebook RSS # #

17.01.2019 21:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-25 14:29       aktualizacja: 2018-01-25 15:22       EDUKACJA
  A A A

Raport po spotkaniu. Szefowa MEN po posiedzeniu Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli

Raport po spotkaniu. Szefowa MEN po posiedzeniu Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli
Fot. Fotolia
Troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę, od 1 kwietnia płace nauczycieli wzrosną o 5 proc. – zapewnia minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

W środę w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. W jego skład wchodzą przedstawiciele MEN, związków zawodowych i samorządów.

"Tam, gdzie mogliśmy się dogadać, zakończyliśmy pierwszy etap. Teraz wchodzimy w drugi. Tutaj czeka nas bardzo wiele zadań aż do 2019 r." – powiedziała szefowa MEN po spotkaniu. Wyjaśniła, że chodzi o kwestie dotyczące doskonalenia zawodowego nauczycieli, zmiany w podziale subwencji oświatowej, tak by punktem wyjścia nie był pojedynczy uczeń, ale oddział klasowy, szkolnictwo branżowe oraz kryteria oceny pracy zawodowej nauczycieli.

Poinformowała, że zaproponowała związkom zawodowym, by do 2 lutego przedstawili swoje propozycje dotyczące kryteriów oceny. Jednocześnie zapowiedziała, że zespół, który obecnie pracuje nad kryteriami oceny "około 6-7 lutego" przedstawi założenia do projektu rozporządzenia w tej sprawie.

"Troszczymy się o zwiększenie nakładów na oświatę" - zapewniła Zalewska. Przypomniała, że od 1 stycznia o 1 mld 600 mln zł wzrosła subwencja oświatowa w związku z planowaną od 1 kwietnia podwyżką dla nauczycieli o 5 proc. Zgodnie z zapowiedziami rządu płace nauczycieli mają w ciągu trzech lat wzrosnąć o 15 proc.

"Od 1 września rozpoczyna się proces dochodzenia do dodatkowych 500 zł miesięcznie dla najlepszych nauczycieli" – dodała minister.

O rozbieżnościach mówili po spotkaniu przewodniczący Branży Nauki i Oświaty FZZ Sławomir Wittkowicz i wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.

"Gdyby jednym zdaniem ocenić to, co się wydarzyło, to po prostu się spotkaliśmy. Niestety z tego niewiele wynika dla nauczycieli, dla pracowników oświaty, bo podstawowy postulat, który został zgłoszony w stanowisku do pani minister przez FZZ i ZNP, czyli wzrost wynagrodzeń od 1 stycznia tego roku o 15 proc. został wysłuchany i na tym się zakończyło" - poinformował dziennikarzy Baszczyński.

"Pracę w tym zespole traktujemy w tej chwili bardziej jak klub dyskusyjny" - ocenił Wittkowicz."Dzisiaj jest jeden temat, który nas interesuje, tj. realny wzrost wynagrodzeń nauczycieli" - powiedział Wittkowicz.

Zespół do spraw statusu zawodowego nauczycieli został powołany przez minister edukacji narodowej w październiku 2016 r. Sposób pracy zespołu krytykuje Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Oba związki uważają, że potrzebne są rozmowy ministerstwa ze związkami zawodowymi bez korporacji samorządowych.

Termin kolejnego spotkania zespołu zostanie ustalony między stronami - na koniec lutego lub początek marca. Jak poinformowała minister Zalewska, będzie to spotkanie w dotychczasowym składzie: MEN, związki zawodowe i samorządy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-02-01 14:12:12
samorządowiec: mimo zmian w oświacie nadal pozostały chore przepisy 1. dodatek wyrównawczy - jak można płacić nauczycielowi za to że nie pracuje,kiedy zniknie zapis średnie wynagrodzenie.2.uchyla się art.90 ust.2 ustawy o systemie oświaty a w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych w rozdziale 4 wprowadza się w art.50 ust.2 i art. 51 chore zapisy gdzie osoby fizyczne prowadzące przedszkola otrzymują 3 dotacje - 1.od gminy na terenie której znajduje się przedszkole 2.od rodziców wpłaty 3.różnicę od gminy na terenie której zamieszkuje uczeń.
 
2018-01-26 12:08:58
emeryt: Podzielam zdania poprzedników i dodaję, że: zmiany dot. uzyskania urlopu dla poratowania zdrowia są mniej restrykcyjne niż poprzednio, dalej utrzymany dodatek socjalny- wiejski (w której szkole na wsi jest problem z zatrudnieniem )a jednorazowy dodatek wyrównawczy to co to jest - dawna urawniłowka?, zatrudnienie nauczyciela kontraktowego od początku na czas nieokreślony i wiele,wiele innych.
 
2018-01-26 10:37:15
Obserwator: Podzielam pogląd poprzednika (Zatroskanego...).
Do tego dochodzi jeszcze fakt, że o podwyżkach decyduje Ministerstwo, ale zapewnienie wypłaty pensji (przypominam - wypłacanej z góry!!!), martwi się burmistrz, bo dziwnym trafem subwencja nigdy nie wystarcza.
Jedno martwi bardzo, podwyżki dla nauczycieli, a co z dyrektorami szkół? Ich pensje topnieją w oczach w stosunku do pensji ich pracowników, a to oni ponoszą odpowiedzialność za to, co się w szkole dzieje. Obawiam się, że to właśnie będzie problemem lada moment.
 
2018-01-25 19:20:52
zatrostany o uczniów, nie nauczycieli: Płace w górę, ale likwidacja postkomunistycznych przywilejów. Pomimo zmian w Karcie Nauczyciela pełno jest jeszcze idiotyzmów - spadku po komunizmie, których to idiotyzmów zaciekle broni tzw. grono i ich guru - prezes ZNP. Np. wypłata wynagrodzenia z góry, roczny urlop dla poratowania zdrowia, dodatek wiejski nie zaliczany do wynagrodzenia tylko do socjalu, podwójny odpis na fundusz socjalny, dodatek urlopowy w wysokości rocznego odpisu socjalnego bezwzględnie wypłacany wszystkim nauczycielom na wakacje, gigantyczna liczba pełnopłatnych dni wolnych od pracy, itd. Niestety większość nauczycieli w swej postkomunistycznej mentalności uważa, że im się przywileje nadane w 1982 r. (w najciemniejszym okresie stanu wojennego) dziś także należą od społeczeństwa, choć czasy się zmieniły. Wtedy jeszcze pisało się w ocenie n-la: strona moralno-etyczna bez zastrzeżeń". Dziś pracodawca od każdego zatrudnionego nauczyciela płaci składki zdrowotne a jeszcze ma finansować nauczycielowi ROCZNY urlop dla poratowania zdrowia. To jakiś chory przeżytek PRL-u. Jak nauczyciel jest chory, to może korzystać z zasiłku i świadczenia chorobowego tak samo, jak każdy inny pracownik. Te urlopy dla poratowania zdrowia już dawno powinny zniknąć, a pieniądze jakie idą na ich finansowanie przeznaczone na dodatkowe zajęcia dla dzieci.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25