facebook RSS # #

20.01.2019 21:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-13 10:37       aktualizacja: 2018-05-14 05:33       EDUKACJA
  A A A

Matura z WOS. Kto nie może kandydować na stanowisko wójta gminy Lubrza?

Matura z WOS. Kto nie może kandydować na stanowisko wójta gminy Lubrza?
Fot. PAP/L. Muszyński
Kto zgodnie z Kodeksem wyborczym nie może kandydować na stanowisko wójta gminy Lubrza? M.in. z takim zadaniem mierzyli się maturzyści.

W piątek 23 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło do pisemnej matury z wiedzy o społeczeństwie. Egzamin z WOS-u zdawało także około 3 tys. abiturientów z wcześniejszych roczników.

Kilka zadań dotyczyło samorządu terytorialnego. Na podstawie przytoczonego fragmentu Kodeksu wyborczego uczniowie mieli zdecydować, kto nie może głosować w wyborach samorządowych oraz kto nie może w nich kandydować. Kolejnym zadaniem było wskazanie, kto może spełnić postulat samorządu gminnego w sprawie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej. Maturzyści musieli też ocenić, czy wysokość podatku od psów wprowadzana jest rozporządzeniem ministra finansów, zarządzeniem wojewody, uchwałą rady gminy czy ustawą.

Zadanie 16

O osobach (A–C) związanych z gminą Lubrza (powiat prudnicki, województwo opolskie)
A. Herbert jest członkiem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim i stałym mieszkańcem gminy Lubrza od 30 lat. W wyborach parlamentarnych w Polsce głosował na Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka.

B. Adam, obywatel Niemiec, od trzech lat pracuje i na stałe mieszka w gminie Lubrza. Jego dziadek był powstańcem śląskim. Ten 30-latek twierdzi, że powrócił do korzeni.

C. Ewa, obywatelka Polski, od 30 lat na stałe mieszka w Monachium. Nie jest zameldowana w gminie Lubrza, ale utrzymuje ścisłe kontakty z rodziną w niej mieszkającą.
Określ, która z wymienionych osób (A–C) nie może głosować w wyborach na stanowisko wójta wskazanej gminy. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do właściwego przepisu prawnego.

Określ, która z wymienionych osób (A–C) nie może kandydować na stanowisko wójta wskazanej gminy. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do właściwego przepisu prawnego.

Zadanie 17

O skutkach nawałnicy
80 zniszczonych budynków i kilkanaście domów bez dachów. To bilans piątkowej nawałnicy w gminie Kosów Lacki […] [powiat sokołowski, województwo mazowieckie]. – Całą sobotę spisywaliśmy uszkodzenia, jest makabrycznie. Nie wiemy jeszcze, co dzieje się w lasach – martwi się burmistrz […]. Samorząd [gminny] będzie zabiegał o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaznacz poprawne dokończenie zdania.
W zaistniałej sytuacji – zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej – postulat samorządu gminnego mógł być spełniony przez
A. Prezydenta RP.
B. Radę Ministrów RP.
C. Starostę Powiatu Sokołowskiego.
D. Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Zadanie 18

Fragment aktu prawnego
Na podstawie […] ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych […] § 1. Wprowadza się […] opłatę od posiadania psów. § 2. Ustala się roczną stawkę opłaty od posiadania psów w wysokości 40,00 zł za jednego psa.

Zaznacz poprawne dokończenie zdania.
Akt prawny, którego fragment zaprezentowano, to
A. rozporządzenie ministra finansów.
B. zarządzenie wojewody.
C. uchwała rady gminy.
D. ustawa.


Wiedza o społeczeństwie przez wiele lat była w czołówce przedmiotów najchętniej wybieranych przez abiturientów na maturze. Obecnie plasuje się na siódmym miejscu po języku angielskim na poziomie rozszerzonym (najczęściej wybieranym przedmiocie dodatkowym), geografii, matematyce na poziomie rozszerzonym, języku polskim na poziomie rozszerzonym, biologii i chemii.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25