facebook RSS # #

18.10.2018 14:33

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-29 23:55       aktualizacja: 2018-05-29 23:25       EDUKACJA
  A A A

Monitoring po RODO. MEN o nowych wymaganiach w sprawie kamer w szkole

Monitoring po RODO. MEN o nowych wymaganiach w sprawie kamer w szkole
Fot. Fotolia
Nowy monitoring wizyjny w szkołach może działać tylko po spełnieniu wszystkich warunków wprowadzonych do ustawy Prawo oświatowe – odpowiada MEN.

Ustawa o ochronie danych osobowych, dostosowująca polskie przepisy do wymagań rozporządzenia Parlamentu Europejskiego (RODO), zmieniła m.in. Prawo oświatowe. Od 25 maja obowiązują nowe warunki w sprawie monitoringu w szkołach. Pomieszczenia z zainstalowanymi kamerami powinny zostać odpowiednio oznaczone, uczniowie i pracownicy - powiadomieni o monitoringu, a zasady ochrony przechowywanych nagrań - zostać skonsultowane z organem prowadzącym.

„Czy do czasu dostosowania się szkół do tych wymagań monitoring w szkole należy wyłączyć?” – zapytał Czytelnik.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazuje, że nie ma takiej konieczności.

„Nowy monitoring wizyjny może działać tylko po spełnieniu wszystkich warunków wprowadzonych do ustawy – Prawo oświatowe ustawą o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1000)” – odpowiada nam MEN. „Monitoring wizyjny, który działał do tej pory w szkołach i placówkach, powinien przede wszystkim być zgodny z zasadami RODO. Jeżeli dyrektor wykazał lub wykaże zgodność z RODO, to nie jest konieczne jego wyłączenie. Pozostałe warunki powinny zostać dostosowane do art. 108a ustawy Prawo oświatowe” – wyjaśnia resort.

Jak dodaje, kwestia nalepek informujących o monitoringu nie stwarza trudności w ich nabyciu i wykonaniu właściwych oznaczeń.

„Odnośnie konsultacji z organem prowadzącym szkołę, powiadomieniem na jeden dzień wcześniej pracowników oraz opinią organów szkoły, to przepisy te mają oddziaływać na monitoring wizyjny instalowany w i po dniu wejścia w życie ustawy – prawo nie działa wstecz” – podkreśla MEN.

Zgodnie z nowymi przepisami „jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa uczniów i pracowników lub ochrony mienia” dyrektor szkoły może wprowadzić w szkole monitoring. Nie powinien on jednak stanowić środka nadzoru nad jakością wykonywania pracy przez pracowników szkoły lub placówki.

Kamery nie powinny obserwować m.in. klas czy pomieszczeń przeznaczonych do odpoczynku pracowników (chyba że stosowanie monitoringu jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo i dozór majątku).

Nagrania obrazu szkoła powinna przechowywać nie dłużej niż 3 miesiące od dnia nagrania. Po tym czasie trzeba je zniszczyć.

Dyrektor szkoły ma obowiązek poinformować uczniów o wprowadzeniu monitoringu (nie później niż 14 dni przed jego uruchomieniem), a monitorowane pomieszczenia muszą być oznakowane (nie później niż dzień przed włączeniem kamer).

Zgodnie z ustawą dyrektor szkoły uzgadnia także z organem prowadzącym środki techniczne i organizacyjne w celu ochrony przechowywanych nagrań obrazu oraz danych osobowych uczniów, pracowników i innych osób, których w wyniku tych nagrań można zidentyfikować.

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-05 02:23:42
Edukacja: Kamery powinny być w szkołach w klasach również. Już dawno powinny być. Wiele zakładów pracy korzysta z kamer. Problem mają nauczyciele kto otrzymał za niską, za wysoką ocenę, brak lekcji, prowadzić lekcje. Oto problem ale nie dla mnie jestem za kamerami.
 
2018-07-31 09:55:04
asteroida: kamery są więc kwestią indywidualną każdej placówki, bo przepisy nie określają jeszcze do końca jak to ma z tym być. w naszej szkole wszystko wyjaśniali ludzie z outsourcing-iod.pl i szczerze mówiąc, dopiero ich szkolenie wyjaśniło mi dotychczas "czarną magię", którą jest RODO
 
2018-05-30 09:35:43
Piotr: Żłobkach publicznych.
Prywatne wprowadzają regulamin i tyle.
Instytucje publiczne potrzebują przepisu prawa, a tych dla żłobków brak.
 
2018-05-30 09:27:14
zastępca dyrektora: Niemalże każde rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mówi o tym, że organy administracji działają w granicach i na podstawie prawa (zasada legalizmu), a tu brak przepisów przejściowych, mają być jak widać zastępowane stanowiskiem MEN... Bez dalszego komentarza. Natomiast jeśli chodzi o żłobek, to poza regulaminem pracy, kwestia monitoringu pozostałych osób znajdujących się na terenie żłobka może być monitorowana na podstawie znowelizowanego art. 50 ust 2 w związku z art. 9a ust 2-6 ustawy o samorządzie gminnym. Trudno o inną podstawę prawną, jeśli w tym zakresie nie została znowelizowana ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3.
 
2018-05-30 08:10:36
mireko66: Stany zastane powinny być ujęte w przepisach przejściowych i powinien być podany czas do kiedy trzeba dostosować do wchodzących w życie przepisów. Tylko, że ustawa powinna być podjęta odpowiednio wcześniej, żeby na 25 maja już było wszystko dostosowane. Zapomniano o regulacjach dotyczących monitoringu w żłobkach. Trzeba kamery zasłonić albo tak ustawić, żeby obejmował tylko pracowników, bo kodeks pracy to reguluje.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25