facebook RSS # #

19.02.2020 10:36

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-09 12:06       aktualizacja: 2019-07-10 15:16       EDUKACJA
  A A A

Będą podwyżki. Prezydent podpisał nowelizację Karty nauczyciela

Będą podwyżki. Prezydent podpisał nowelizację Karty nauczyciela
Fot. PAP/D. Delmanowicz
Od września samorządy będą przeznaczać więcej pieniędzy na wynagrodzenia nauczycieli – prezydent podpisał nowelizację Karty nauczyciela.

Zmiana ustawy to realizacja porozumienia zawartego z oświatową „Solidarnością” podczas kwietniowego strajku w szkołach. Nowe przepisy wprowadzają 9,6 proc. podwyżki wynagrodzeń od września 2019 r., min. 300 zł dodatku za wychowawstwo, 1000 zł dodatku socjalnego „na start” dla stażystów i skracają ścieżkę awansu zawodowego.

Podwyżki


Zgodnie z nowelizacją podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r., z wyrównaniem od 1 września 2019 r.

Po podwyżce wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty ma wynosić 2782 zł brutto, kontraktowego – 2862 zł, mianowanego – 3250 zł, a dyplomowanego – 3817 zł. Takie kwoty podano w uzasadnieniu do projektu ustawy; rozporządzenie w tej sprawie musi jeszcze wydać minister edukacji. Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego będzie więc wynosiła od 244 zł do 334 zł.

W związku z koniecznością wdrożenia podwyżek w trakcie roku kalendarzowego, w Karcie nauczyciela pojawił się przepis przejściowy, który przewiduje, że w okresie od dnia 1 września 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. średnie wynagrodzenie nauczycieli ustalone w sposób określony w art. 30 ust. 3 KN zwiększa się o 9,6 proc.

Średnie wynagrodzenie w grupie nauczycieli stażystów będzie musiało wynosić 3338 zł, kontraktowych – 3705 zł,  mianowanych – 4806 zł, a dyplomowanych – 6141 zł.

Ze względu na te podwyżki publicznym niesamorządowym przedszkolom, innym formom wychowania przedszkolnego, szkołom i placówkom zagwarantowano zwiększenie dotacji wypłacanych z budżetów JST. JST mają dokonać aktualizacji kwot dotacji do 31 października 2019 r. Dodatkowe środki mają zostać przekazane w ramach dotacji najpóźniej w listopadzie i grudniu 2019 r.

Świadczenie na start


Od września wszystkim nauczycielom stażystom odbywającym staż na stopień nauczyciela kontraktowego będzie przysługiwało nowe świadczenie – na start. Świadczenie w wysokości 1000 zł będzie wypłacane w okresie stażu – do dnia 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż.

Wypłata świadczenia będzie zadaniem własnym samorządów. W związku z tym nowym zadaniem w Karcie nauczyciela zmieniony został przepis dotyczący gwarancji środków na zadania oświatowe w dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Gwarancjami zostało objęte również świadczenie na start dla nauczyciela stażysty.

Środki wypłacone na to świadczenie nie będą uwzględniane przy obliczaniu średnich wynagrodzeń.

Dodatek za wychowawstwo

Dodatek za wychowawstwo, którego wysokość do tej pory określały samorządy, nie będzie mógł być niższy niż 300 zł. Jednocześnie zapewniona została możliwość podwyższenia tego dodatku - organy prowadzące szkoły będą mogły podwyższać jego minimalną wysokość w drodze regulaminu wynagradzania. Czytaj: Na dodatek. Samorządy szykują się na podwyższenie dodatku za wychowawstwo

Szybszy awans

Nowe przepisy skracają ścieżkę awansu zawodowego i wracają do oceny pracy sprzed września 2018 r. z uwzględnieniem opinii rady rodziców. Nowelizacja m.in. znosi obligatoryjność dokonywania oceny pracy nauczycieli, rozdziela ocenę pracy od awansu zawodowego nauczycieli, likwiduje dodatek za wyróżniającą pracę dla nauczycieli dyplomowanych, skraca okresy pracy w szkole niezbędne do rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego – do 2 lat pracy przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela mianowanego oraz do 1 roku przed rozpoczęciem stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Kto zapłaci?

Mimo że korporacje samorządowe popierają podwyżki dla nauczycieli, nowelizacja była negatywnie przez nie opiniowana. Samorządowcy zwracali uwagę, że niejasne uzasadnienie poselskiego projektu ustawy może oznaczać, że ciężar finansowania nowych rozwiązań spadnie na budżety gmin i powiatów. Nastroje uspokajał premier, zapewniając, że "jak najwięcej środków" na podwyżki nauczycieli będzie pochodzić z budżetu państwa. W wyniku uzgodnień między resortem finansów i ministerstwem edukacji mają nastąpić odpowiednie przesunięcia w ustawie budżetowej.

Zmiana w ustawie o dochodach JST

Podpisana przez prezydenta nowelizacja wprowadza także zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Nowe przepisy zakładają, że przy podziale subwencji oświatowej między samorządy uwzględniana będzie ich sytuacja finansowa. Czytaj więcej: Niechciana pomoc

Anna Banasik
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-11 16:32:34
OldestWoman: Gdybyście mogli, zjedlibyście tych nieszczęsnych nauczycieli bez soli. Podobno ich właśnie zaczyna brakować, przekwalifikujcie się i idźcie uczyć, będziecie mieli równie wspaniale. Przecież to proste, prawda?
 
2019-07-10 14:00:41
W: To naprawdę żenada. A co z urzędnikami . Kto w urzędzie pracując 20 - 30 lat ma brutto 6.100,- ????
I urzędnicy też ciągle muszą się szkolić , podnosić kwalifikację ( szczególnie przy tak szybkich zmianach legislacyjnych ) . Ile urzędnik ma stresów przy kontrolach Rio, Urzędu Wojewódzkiego, Zus, US, PIP itd.....
A ile musi pracować dziennie, ile ma wolnego ????
NO TO SZYKUJE SIĘ REWOLUCJA. MYŚLĘ ŻE INNE GRUPY ZAWODOWE NIE ODPUSZCZĄ i bardzo dobrze !!!!!
 
2019-07-10 13:04:41
Jacek: ... a Samorządowcy, sanepid oraz inni nadal będą pracować na niskich wynagrodzeniach. Dlaczego w tym kraju liczą się tylko górnicy, nauczyciele i policjanci a o pozostałych grupach nikt nie myśli. Jak podnosić pensje to solidarnie wszystkim albo wcale. Denerwuje mnie to, że grupa społeczna, która wcale nie ma tak najgorzej jest traktowana lepiej niz inni tylko dlatego, że potrafi głośno wrzeszczeć a mało tak naprawdę robić (ile to godzin w tygodniu wynosi etat nauczyciela)
 
2019-07-09 15:13:32
Paulina: Zastanawiam się w jaki bezpośredni sposób wzrost wynagrodzeń nauczycieli samorządowych od września 2019 r. przełoży się jeszcze w tym roku na wspomniane w artykule zagwarantowane zwiększenie dotacji wypłacanych z budżetów JST dla publicznych niesamorządowych przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego, czy też szkół?
Czy autor miał tu na myśli wzrost wynikający z otrzymanej przez gminę na ten cel subwencji? Jeśli tak, to powyższe przełoży się na wzrost stawek dotacji także dla niepublicznych szkół, a w jaki sposób dla przedszkoli?
Czy może mowa jest o październikowej aktualizacji podstawowej kwoty dotacji? Jeśli tak, to powyższe przełoży się na wzrost stawki wyłącznie dla placówek wychowania przedszkolnego, dla których stawka ta liczona jest na podstawie zaplanowanych wydatków gminy na dzień 30 września 2019 r. Szkoły natomiast dotację mają wypłacaną z kwot wynikających z subwencji.
Proszę o wyjaśnienie, ponieważ analizowane stwierdzenie zawarte w artykule budzi u adresata duże wątpliwości.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25