facebook RSS # #

22.01.2020 15:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-10 10:17       aktualizacja: 2019-07-10 18:39       EDUKACJA
  A A A

Dwa spojrzenia. Minister Piontkowski i prezydent stolicy spotkali się w MEN

Dwa spojrzenia. Minister Piontkowski i prezydent stolicy spotkali się w MEN
Fot. PAP/L. Szymański
Wydatki samorządów na edukację rosną w astronomicznym tempie – powiedział w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapewnił, że rząd wspiera samorządy nie tylko subwencją oświatową, a Warszawa w ostatnich trzech latach otrzymała dodatkowo prawie 130 mln zł.

W środę w MEN minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z prezydentem Trzaskowskim. O spotkanie wystąpił prezydent stolicy, gdyż chciał omówić problemy warszawskiej edukacji w momencie wprowadzania zmian w polskim systemie oświaty.

"Wydatki samorządów na edukację rosną w astronomicznym tempie, dochodzą już prawie do 4,5 mld zł jeżeli chodzi o Warszawę" – powiedział prezydent stolicy.

"Jeśli chodzi o samą subwencję oświatową, to oczywiście ona rośnie, ale zupełnie nie w tym tempie, w jakim rosną wydatki, które są fundowane przez te wszystkie zmiany, które rząd przeprowadził" – powiedział po tym spotkaniu dziennikarzom Trzaskowski.

Wskazał, że "z roku 2018 na 2019 rzeczywiście subwencja wzrosła o 177 mln zł, ale wzrost wydatków bieżących to 530 mln zł". "Widać, że te zmiany w subwencji nie finansują tych wszystkich zmian, które są związane z reformą i większość tych zmian jest przerzucona na barki samorządów" – podkreślił prezydent stolicy.

Trzaskowski kontynuował, że na przykład w przypadku zmian związanych z dostosowaniem infrastruktury przy likwidacji gimnazjów w 2017 r., to w stolicy koszty wyniosły 60 mln zł, zaś "dostaliśmy 3,5 mln zł". "Czyli, nawet jeśli chodzi o te proste zmiany infrastrukturalne, tutaj te koszty są przerzucane na barki samorządów" – wskazał.

Minister edukacji wskazywał, że rząd wspiera władze lokalne za pomocą subwencji oświatowej, ale także poprzez dotacje i programy rządowe. "W ciągu ostatnich trzech lat Warszawa otrzymała dodatkowo prawie 130 mln zł" – powiedział.

Przypomniał, że wszystkie samorządy w Polsce korzystają z trzech źródeł finansowania edukacji. Wskazał, że są to: subwencja oświatowa, udziały w podatkach i dochody własne samorządów.

Dodał, że w czasie rządów PiS subwencja wzrosła o prawie 34 proc.

Piontkowski podkreślił, że oprócz subwencji oświatowej rząd wspiera samorządy m.in. za pomocą dotacji przedszkolnej, czy programów rządowych, takich jak program "Aktywna tablica", "Posiłek w szkole i w domu", czy "Dobry start".

"Gdy spróbowaliśmy policzyć łącznie kwoty dodatków, które otrzymała Warszawa w ciągu ostatnich trzech lat, to wyszło nam, że jest to prawie 130 mln zł. To dodatkowa kwota poza subwencją" – podkreślił szef MEN

Podsumowując spotkanie minister edukacji stwierdził, "że przebiegło ono w dobrej atmosferze". "Wymieniliśmy się uwagami o funkcjonowaniu systemu edukacji. Padły pierwsze propozycje, w jakim kierunku mogłyby ewentualnie pójść zmiany" – dodał.

Szef MEN zapewnił, że jest otwarty na dalsze rozmowy także z innymi samorządami i korporacjami samorządowymi. "Jesteśmy z częścią z nich umówieni już na konkretne terminy, także m.in. z władzami Bydgoszczy i Gdańska. Oni mają przyjechać na spotkanie na początku sierpnia" – poinformował Piontkowski.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25