facebook RSS # #

22.01.2020 15:10

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-24 11:40       aktualizacja: 2019-07-24 11:41       EDUKACJA
  A A A

Wznowią zespół. Wznowiony zostanie zespół ds. statusu pracowników oświaty

Wznowią zespół. Wznowiony zostanie zespół ds. statusu pracowników oświaty
Fot.PAP/M.Bielecki
W połowie sierpnia wznowione zostaną spotkania zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu i związków zawodowych - zdecydowano podczas spotkania ministra edukacji z przedstawicielami Związku Gmin Wiejskich RP.

Tematem spotkania z ministrem Dariuszem Piontkowskim były m.in. organizacja oraz finansowanie oświaty, w tym sprawa przewidzianych od 1 września podwyżek nauczycieli.

"Minister Dariusz Piontkowski zadeklarował, że zgodnie z obietnicą premiera Mateusza Morawieckiego na ten cel przeznaczone zostaną dodatkowe środki w wyniku przesunięć w planie wydatków budżetu państwa" - poinformowało po spotkaniu ministerstwo edukacji.

ZGWRP w swoim komunikacie po spotkaniu przypomina natomiast, że według wyliczeń strony samorządowej na sfinansowanie wrześniowych podwyżek potrzeba 1,4 mld zł. "Minister zadeklarował, że środki w postaci dodatkowej subwencji oświatowej mają stanowić +zdecydowaną część tej kwoty+. Oznacza to, że samorządy i tak będą musiały dołożyć pozostałą część, tym bardziej, że ta dodatkowa subwencja ma być dzielona algorytmem uwzględniającym stan finansów danej jednostki i kondycją jej budżetu. Szczegóły mamy poznać w najbliższym czasie" - poinformowała organizacja w komunikacie po spotkaniu z kierownictwem MEN.

Oprócz finansów - jak podało MEN - uczestnicy spotkania dyskutowali również o potrzebie dalszych prac nad docelowym modelem statusu zawodowego nauczyciela. Dlatego w połowie sierpnia wznowione mają zostać spotkania zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu i związków zawodowych.

Reprezentanci ZGW RP przedstawili "potrzebę zmian systemu oświaty uwzględniających problemy małych szkół, mechanizmów wyrównywania szans edukacyjnych, roli samorządów w tworzeniu sieci placówek oświatowych oraz planów ich organizacji, dostosowanie Karty Nauczyciela do bieżących czasów i wyzwań, w tym tych związanych z właściwym statusem zawodowym nauczyciela".

ZGWRP akcentuje ponadto, że w trakcie spotkania "przedstawiciele samorządów zwrócili uwagę na problemy gmin z obszarami wiejskimi związane z systemem edukacji, racjonalizacji, organizacji i funkcjonowania placówek oświatowych, nadzorem kuratorów i ich wpływem na koszty obsługi systemu oświaty".

"Przewodniczący Związku zwrócił uwagę, iż najwyższe organy Związku na przestrzeni lat przyjęły 29 stanowisk w sprawie funkcjonowania oświaty na obszarach wiejskich i wszystkie te stanowiska są wciąż aktualne!" - oświadczył ZGWRP.

Oprócz szefa resortu, w spotkaniu udział wzięli również wiceministrowie Marzena Machałek i Maciej Kopeć. Związek Gmin Wiejskich na spotkaniu reprezentowali: przewodniczący Krzysztof Iwaniuk - wójt Terespola, wiceprzewodniczący Jacek Brygman - wójt Cekcyna, wiceprzewodniczący Dariusz Strugała - burmistrz Morawicy, sekretarz generalny Leszek Świętalski oraz członek zarządu Dorota Zmarzlak - wójt Izabelina.

Przewodniczący ZGWRP zaprosił ministra edukacji na najbliższy XIX Kongres Gmin Wiejskich, który zaplanowano w dniach 18-19 września w Ossie - "gdzie byłaby bliższa okazja do wzajemnej wymiany poglądów z uczestnikami Kongresu podczas specjalnej debaty poświęconej problemom finansowym jednostek samorządu terytorialnego".

js/

TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25