facebook RSS # #

19.02.2020 11:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-07 23:54       aktualizacja: 2019-08-08 13:16       EDUKACJA
  A A A

Dzielenie subwencji. MEN: tylko ok. 6 proc. subwencji będzie dzielone w oparciu o dodatkowy algorytm

Dzielenie subwencji. MEN: tylko ok. 6 proc. subwencji będzie dzielone w oparciu o dodatkowy algorytm
Fot.PAP/P.Nowak
Tylko niespełna 6 proc. z dodatkowego miliarda zł subwencji oświatowej dzielone będzie w oparciu o algorytm uwzględniający sytuację finansową samorządu i liczbę uczniów w klasie - poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski. Minister zapewnił, że wrześniowa podwyżka nauczycieli jest podwyżką "na stałe".

Szef MEN przedstawił swoje stanowisko podczas spotkania prasowego, które resort zapowiedział jako dementujące "nieprawdziwe wypowiedzi niektórych samorządowców o braku wsparcia".

Jak przypomniał minister Piontkowski, łącznie subwencja oświatowa w roku 2019 wzrośnie o 3,8 mld zł i jest to jeden z najwyższych wzrostów subwencji w ostatnich latach.

"I to jest oczywiście związane z tą dużą podwyżką, jaką mają otrzymać nauczyciele: od stycznia otrzymali już podwyżkę w wysokości 5 proc., od września o kolejnych 9,6 proc. - łącznie ok. 15 proc. No i to oczywiście musiało spowodować wzrost kwoty subwencji jaką proponujemy przekazać samorządom w tym roku" - mówił Piontkowski.

Podkreślił, że spośród tych 3,8 mld zł ok. 1 mld zł to pieniądze przeznaczone na dodatkowe wynagrodzenie nauczycieli, które zacznie obowiązywać od września tego roku.

"Warto tu rozwiać wątpliwości - bo takie pojawiają się w samorządach - nie jest to podwyżka tylko i wyłącznie na najbliższe cztery miesiące, ale to jest podwyżka, która wchodzi na stałe" - mówił minister.

Wyjaśnił, że sposób zapisania tej podwyżki na miesiące od września do grudnia wynikał z tego, że nie było nowelizacji budżetu, "a tylko i wyłącznie są to przesunięcia wewnątrzbudżetowe". "Natomiast w projekcie budżetu na przyszły rok przechodzące środki konieczne na to zwiększone wynagrodzenie nauczycieli oczywiście się znajdują i one będą ujęte w ramach przyszłorocznej subwencji" - zapewnił.

W tym roku - jak przypomniał - dodatkowo na te podwyżki rząd przeznaczył 1 mld zł. subwencji.

"Z takich wstępnych wyliczeń, których dokonały departamenty ministerstwa wynika, że niespełna 700 mln zł otrzymają z tego miliarda gminy, powiaty nieco ponad 300 mln zł i województwa ok. 13 mln zł." - wskazał szef MEN.

"Drobna część tych wszystkich pieniędzy, które przeznaczone są na zwiększone wynagrodzenia nauczycieli - niespełna 6 proc. z miliarda - mają być dzielone, zgodnie z propozycją, według nieco innego algorytmu. Chcemy aby te gminy i powiaty, które są w najtrudniejszej sytuacji finansowej - gorszej niż średnia powiatów i gmin czy miast w Polsce - i mają niewielkie klasy - poniżej średniej krajowej, a średnia ogólnopolska to 18 uczniów w klasie - aby takie gminy i takie szkoły mogły skorzystać z dodatkowego wsparcia" - wyjaśniał Piontkowski.

Chodzi o kwotę 59 mln zł, która dawałaby wsparcie na jednego ucznia w biedniejszych samorządach na poziomie ok. 190 zł od września do grudnia 2019 r. "Jest to zaledwie niespełna 6 proc. ze zwiększonej subwencji przeznaczonej na podwyżki" - mówił Piontkowski podkreślając, że nie jest prawdą - wbrew pojawiającym się głosom - iż cała dodatkowa subwencja miałaby być dzielona według tego algorytmu.

"Chcę wyraźnie sprostować, że ten fragment dotyczący wsparcia biedniejszych samorządów i mających mniejsze klasy dotyczy tylko niespełna 6 proc. wszystkich pieniędzy przeznaczonych na dodatkową podwyżkę" - dodał.

Minister nawiązał w ten sposób do wypowiedzi wiceprezydent Warszawy Renaty Kaznowskiej, która mówiła, że w stolicy na nowe podwyżki potrzeba do końca roku dodatkowo 51 mln zł, a z projektu rozporządzenia ws. dodatkowej subwencji wynika, że miasto nie może liczyć nawet na złotówkę, bo rząd chce dopłacać jedynie samorządom w trudniejszej sytuacji finansowej.

Piontkowski podkreślił, że z wyliczeń MEN wynika, iż pozostała część dodatkowej subwencji, która będzie przyznawana według dotąd obowiązujących kryteriów przyniesie warszawskiemu samorządowi prawie 37 mln zł na podwyżki nauczycieli. "A więc jest to zdecydowanie więcej niż złotówka o której pani wiceprezydent Warszawy mówiła" - powiedział minister

Dodatkowy miliard zł subwencji ma pokryć kolejną w tym roku (po styczniowej) podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli, która spowoduje, że od 1 września wynagrodzenie zasadnicze wyniesie brutto: 3817 zł dla nauczyciela dyplomowanego; 3250 zł dla nauczyciela mianowanego; 2862 zł dla nauczycieli kontraktowych oraz 2782 zł dla nauczycieli stażystów. Od 1 września wprowadzone zostanie też jednorazowe świadczenie na start dla nauczycieli stażystów w wysokości 1 tys. zł oraz określona minimalna wysokości dodatku za wychowawstwo - 300 zł.

Według wyliczeń strony samorządowej, które przedstawił Związek Gmin Wiejskich RP, na sfinansowanie wrześniowych podwyżek potrzeba 1,4 mld zł. Z kolei według przedstawicieli miast niedoszacowanie w roku 2019 wyniesie ponad 0,5 mld zł. Związek Miast Polskich odrzucił propozycję MEN dotyczącą podziału subwencji oświatowej. „Oczekujemy korekty w 2019 roku wysokości środków przekazywanych samorządom o łączną kwotę 2,1 mld zł" - napisał w liście do ministerstwa Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.

js/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25