facebook RSS # #

22.11.2019 07:32

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-23 14:26       aktualizacja: 2019-10-23 14:43       EDUKACJA
  A A A

Jakim autobusem. Więcej niż co dziesiąty skontrolowany autobus szkolny w złym stanie technicznym

Jakim autobusem. Więcej niż co dziesiąty skontrolowany autobus szkolny w złym stanie technicznym
Fot. PAP/D. Delmanowicz
Na 1400 skontrolowanych autobusów szkolnych, blisko 40 wydanych zakazów jazdy ze względu na zły stan techniczny i 151 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – taki jest dotychczasowy bilans akcji „Bezpieczna droga do szkoły z ITD”.

O pierwszych wynikach i wnioskach poinformował w środę Rafał Weber, wiceminister infrastruktury, oraz Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Od początku roku szkolnego inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali ponad 1440 autobusów szkolnych. Sprawdzana jest dokumentacja przewozowa, trzeźwość kierowców, czas pracy i stan techniczny pojazdów. Nie wszystkie pojazdy pomyślnie przeszły kontrole. 151 kontroli (10,5 proc.), ze względu na zły stan techniczny pojazdów, zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. W 39 przypadkach (2,7 proc. kontroli) pojazdy były w tak złym stanie technicznym, że nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy.

„Średnio podczas co dziesiątej kontroli inspektorzy zatrzymywali dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów. To dużo częściej niż w przypadku autokarów przewożących dzieci na letni lub zimowy wypoczynek” – ocenił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego. „O taką kontrolę mogą zawsze poprosić rodzice, mogą poprosić dyrektorzy szkół. Inspektorzy sprawdzą autobus już bezpośrednio pod szkołą, aby nie utrudniać dowozu dzieci do szkół” – dodał Szef ITD.

Kontrole autobusów dowożących dzieci do placówek edukacyjnych są prowadzone przez cały rok.

„Chcemy uczulić przewoźników, którzy uzyskali zlecenia od samorządów, że takie kontrole będą bardzo częste i że będziemy robili wszystko, aby zapewnić dzieciom bezpieczny dojazd do szkoły. Inspektorzy Transportu Drogowego będą bardzo szczegółowo oceniać zarówno stan pojazdów, jak i oczywiście trzeźwość kierowców”– podkreślił Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. „Apelujemy do przewoźników o to, aby stan techniczny pojazdów był zgodny z wymogami. Apeluję również do samorządowców o to, aby zwracali uwagę na jakość świadczonych przewozów” - dodał.

Najwięcej pojazdów inspektorzy sprawdzili na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. Najwięcej dowodów rejestracyjnych inspektorzy zatrzymali na terenie województw: kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (17,6 proc. zrealizowanych kontroli).

O zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa zaapelował Prezydent RP Andrzej Duda. „Jedźmy rozważnie, przestrzegajmy przepisów, w tym zwłaszcza ograniczeń prędkości. Zachowujmy szczególną ostrożność w pobliżu szkół i przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że w każdej chwili w naszych rękach może znaleźć się życie dziecka. Zadbajmy o nie wspólnie, także ucząc prawidłowych zachowań i sami dając dobry przykład” – podkreślił prezydent.

Źródło: GITD

aba/
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25