facebook RSS # #

22.06.2018 16:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-11 11:58       aktualizacja: 2017-05-11 12:15       FINANSE
  A A A

PPP w obliczu zmian. MR: stawka na większe projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

PPP w obliczu zmian. MR: stawka na większe projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego
Fot.ECC
Podczas czwartkowej sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, poświęconej stykowi samorządu i biznesu, dyrektor departamentu ds. PPP w Ministerstwie Rozwoju Paweł Szaciłło zastrzegł, że polski rynek transakcji PPP nie jest jeszcze rozwinięty zgodnie z oczekiwaniami.

„Mamy, co prawda w Polsce 112 zawartych i realizowanych umów, ale większość z nich jest jednak na etapie dość wstępnym. Wartość tych umów także różni nas od innych krajów, gdzie ta formuła jest rozwijana. Mamy małe projekty, tak naprawdę ponad 40 proc. wszystkich tych 112 umów to projekty poniżej 5 mln zł” - zdiagnozował dyrektor.

Według niego w Polsce dominuje dotąd formuła koncesji na roboty i usługi; szczególnie często wykorzystują ją samorządy. Jednocześnie projekty tego typu nie są proste – wiążą się z wieloma trudnościami szczególnie w fazie przygotowania. Obecnie tylko jedna czwarta postępowań mających na celu wybór partnera prywatnego kończy się podpisaniem umowy.

Dyrektor dodał, że zmienić to powinna polityka resortu rozwoju w tym zakresie, przedstawiona rządowi. Zmiany zostały poprzedzone diagnozą, która wykazała, że „nie jest rewelacyjnie jeśli chodzi o przygotowanie projektów”. Przypomniał, że MR m.in. dedykuje i opłaca doradztwo wybranym projektom PPP, stając w pewnym sensie między samorządem i partnerem prywatnym i próbując w dialogu pogodzić ich interesy.

„Ten dialog jest znacznie lepszy, niż był kiedyś, ale nadal są sytuacje, gdy inwestorzy – samorządy - są niewystarczająco przygotowani, by zaczynać takie projekty i popełniają błędy już na samym początku, już w fazie przygotowania i dookreślania zakresu projektu. Bywa tak, że samorządy wchodzą w dialog techniczny, konkurencyjny, nie mając doprecyzowanego zakresu projektu” - powiedział dyrektor.

Przypomniał, że w takich sytuacjach sektor prywatny niecierpliwi się, dialog przedłuża się; inwestorzy widząc różne wizje projektu składają oferty uwzględniające związane z tym ryzyka i wysokie koszty, co skutkuje np. umarzaniem postępowań.

„Co robimy - wspieramy projekty konkretne. Również chcemy trochę dodać odwagi samorządom poprzez tzw. certyfikację projektów” - powiedział wyjaśniając, że każdy samorząd może zwrócić się w tym kontekście do MR, a ew. otrzymany certyfikat jednocześnie da wskazówki co do realizacji, a także może być pomocny w razie kontroli.

MR planuje również m.in. odpowiednie instrumenty wspierające fazę przygotowania projektów. „Chcielibyśmy móc wspólnie z MF, BGK i PFR wypracować takie instrumenty, które pomogą np. w tańszym przygotowaniu projektów, bo wiemy że często brak przygotowania jest wynikiem tego, że samorządy nie dysponują odpowiednimi środkami – choćby na doradców" - zadeklarował.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25