facebook RSS # #

23.06.2018 12:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-14 12:09       aktualizacja: 2017-08-15 10:02       FINANSE
  A A A

Przeciw wykluczeniu. Prezydent Piły: jednym z rozwiązań zyskanie statusu miasta na prawach powiatu

Przeciw wykluczeniu. Prezydent Piły: jednym z rozwiązań zyskanie statusu miasta na prawach powiatu
Fot. Fotolia
Ryzyko marginalizacji w przypadku miast tracących status miasta wojewódzkiego było i jest zjawiskiem naturalnym – pisze w oświadczeniu prezydent Piły Piotr Głowski.

Informacja o ekspertyzie Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, według której niemal połowa z 255 średnich miast w Polsce szczególnie zagrożona jest marginalizacją i zjawiskami kryzysowymi, wywołała duże zainteresowanie i liczne reakcje m.in. samorządowców. 

Lista 122 miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze


Do informacji odniósł się m.in. Piotr Głowski, prezydent Piły, która w zestawieniu PAN znalazła się na 107. miejscu wśród 122 miast w najgorszej sytuacji. Piłę zakwalifikowano do ostatniej, trzeciej grupy miejscowości, w której nasilenie niekorzystnych zjawisk w porównaniu do pozostałych dwóch grup jest relatywnie najmniejsze.

Według prezydenta Piły, ocena PAN jest „oceną historyczną” miasta, która stoi w sprzeczności z „oceną bieżącą i projekcją przyszłości”. „A do takich ocen wydawanych na podstawie obserwacji zmian należą nagrody otrzymane przez miasto w ostatnich latach. Szczególnie cenne są dwie z nich: nagroda +Teraz Polska+ przyznawana nam przez ostatnie kilka lat z rzędu oraz odebrana w tym roku w Cannes, przyznana przez wydawnictwo Financial Times, nagroda +Miasto Przyszłości+, której nazwa sama mówi za siebie, a znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce miast Polski” – napisał Głowski w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej urzędu miasta.

Dodał, że ryzyko marginalizacji w przypadku miast tracących status miasta wojewódzkiego było i jest zjawiskiem naturalnym, a przyczyną jest m.in. likwidacja jednostek i urzędów. „Jednym z rozwiązań jest zwiększenie roli administracyjnej – zyskanie statusu miasta na prawach powiatu. Cały czas czynimy starania, aby zrealizować ten cel” – podkreślił.

Prezydent Piły zwrócił uwagę, że w mieście widoczny jest ciągły popyt na mieszkania, pomimo boomu budowlanego, bezrobocie jest wyjątkowo niskie, a w strefach przemysłowych powstają nowe inwestycje. „Obecność na tej liście (na jednym z ostatnich miejsc) zamierzam wykorzystać jako szansę. Będziemy mogli pozyskać dodatkowe fundusze rządowe i unijne – w tym celu m.in. powstała ta lista” – zaznaczył Głowski.

Ekspertyza Polskiej Akademii Nauk dotyczycąca 255 miast średnich powstała na potrzeby Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Rząd planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się na 122 ośrodkach, które według ekspertyzy PAN szczególnie zagrożone są utartą funkcji społeczno-gospodarczych.

W ocenie prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, metropolie, a szczególnie Warszawa, drenują potencjał demograficzny średnich miejscowości i wypłukują z nich różnego rodzaju funkcje.

Źródeł tego zjawiska prof. Śleszyński upatruje m.in. w transformacji ustrojowej, upadku przemysłu i reformie administracyjnej z 1999 r., kiedy 49 województw zostało zastąpionych przez 16. Naukowiec mówi również o nieprawidłowym, w jego ocenie, układzie sieci drogowej, co prowadzi do peryferyjności części miejscowości. Jego zdaniem istotną rolę odgrywa także także nieefektywność podziału administracyjno-terytorialnego w Polsce.

Więcej: Metropolie drenują średnie miasta

kic/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 7 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-08-18 13:04:38
MB: @jotka "Proporcjonalne rozłożenie urzędów centralnych na obszarze całego kraju osłabi Warszawę, ale czy wzmocni Polskę. Wątpię." Taki mechanizm pewnie osłabia Niemcy.
On ma rację od pewnej wielkości miasta oddzielenie powiatu od miasta nie ma sensu. Czy takie rozwiązanie musiałoby generować tworzenie dodatkowych tzw. powiatów ziemskich, niekoniecznie.
 
2017-08-17 09:16:15
jotka : Mapa - http://wycena.com.pl/wp-content/uploads/2014/07/20140715-koncentracja-wykres-4-1024x740.png

w: http://wycena.com.pl/koncentracja-przestrzenna-sieci-sklepowej-w-polsce/
 
2017-08-17 09:06:26
jotka: @Pilanin: Proszę o to samo zapytać prezydenta np. Inowrocławia. Piła ma za mało mieszkańców. Po prostu nie spełnia tego kryterium ustalonego dla miast na prawach powiatu.
 
2017-08-17 09:03:43
jotka: Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak kształtuje się mapa trendów rozwojowych na obszarze Polski, można spojrzeć np. na rozłożenie sieci firm handlowych i dystrybucyjnych. Spojrzeć np. w jakich miejscowościach znalazło się 54 sklepów firmy Castorama. Ta liczba "50" działa jako wskaźnik od co najmniej 20 lat. Jeżeli firmy muszą utworzyć jakieś mikroregionalne centra magazynowe, to wybierają takie ośrodki, do których można szybko i łatwo dojechać, do których ma kto dojechać (potencjał demograficzny i ekonomiczny), do których trafiają inni, w tym konkurencja. Gdyby zestawić ze sobą takie mapy filii wielu różnych firm z różnych branż, okazałoby się, że ta "50" liderów jest powtarzalna statystycznie.
Proporcjonalne rozłożenie urzędów centralnych na obszarze całego kraju osłabi Warszawę, ale czy wzmocni Polskę. Wątpię. Liczba województw? Wystarczy 6-8, tyle ile historyczno-geograficznych regionów (bez Kresów wschodnich, są zachodnie). Zespół prof. Wróbla z PAN już 40 lat temu dowiódł, że potrzeba maksymalnie 100 powiatów. Samorządy gminne mogłyby obsługiwać mieszkańców, ale pozabierano im kompetencje do powiatów. Metropolizacja Polski została zaplanowana w dotacjach unijnych na lata 2014-2020, pomimo że w starej Unii już wiedzą, że trzeba finansować wzmacnianie peryferiów, bo metropoliom grozi ciężki zawał.
Musimy zdecydować, jaka ma być Polska i jaka jest dla ludzi lepsza: samorządna czy centralnie sterowana. Po reformie 1989 reforma z 1999 zatrzymała Polskę w połowie drogi. Stoimy, a w 2004 weszliśmy do UE i albo będziemy naśladować najlepszych, albo będziemy stać, czyli cofać się.
 
2017-08-17 08:20:20
jotka: Jeżeli "(...) metropolie, a szczególnie Warszawa, drenują potencjał demograficzny średnich miejscowości i wypłukują z nich różnego rodzaju funkcje", to warto pomyśleć, co i dlaczego kogoś, czyje kwalifikacje okazują się przydatne w metropoliach (skala polska), ciągnie do tych metropolii pomimo wyższych kosztów utrzymania, kosztów mieszkania. Jak p. profesor wyobraża sobie wstrzymywanie w Polsce naturalnego mechanizmu przepływu ludzi, znanego od tysiącleci? Prezydent Piły uważa, że utworzenie powiatu grodzkiego to jakaś szansa na odwrócenie trendu. Dlaczego dzięki temu ten trend miałby się odwracać? Jedynym sposobem, jak w piłce nożnej, są korzystne dla obu stron transfery, prawda?
 
2017-08-17 00:35:30
Pilanin: Prezydent miasta Piły to ex senator PO, miał jeszcze 2 lata temu wszystkie mechanizmy od 2007 roku by z Piły zrobić miasto na prawach powiatu.Dlaczego tego nie uczynił? A zaczął starania dopiero wtedy kiedy jego PO, straciło władzę w Powiecie na rzecz lokalnego ugrupowania.
 
2017-08-16 10:57:52
kij: Dosyć tej nadopiekuńczoności nad właśnie miastami na prawach powiatu.Większa połowa Polaków mieszka poza nimi i czas wreszcie pomyśleć o równoważeniu rozwoju, co ciągle jest fikcją !!!!!
A wystarczy zmienić jedynie ordynację podatkową i wzmocnić mechanizm wyrównawczy na wzór niemiecki..!!..

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25