facebook RSS # #

18.06.2018 07:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-08 12:42       aktualizacja: 2017-09-08 15:09       FINANSE
  A A A

Brak postępu. Czytelnicy komentują stan prac nad standaryzacją i wyceną zadań zleconych

Brak postępu. Czytelnicy komentują stan prac nad standaryzacją i wyceną zadań zleconych
Fot. Fotolia
Jak tak dalej pójdzie to niedługo będziemy obchodzić 50-lecie prac nad wyceną zadań zleconych – to jeden z komentarzy do tekstu dot. stanu prac nad standaryzacją zadań zleconych.

Jak poinformowaliśmy, w odpowiedzi na apel ZMP o korektę sposobu ujmowania w klasyfikacji budżetowej dodatkowych wydatków JST na zadania zlecone wiceminister finansów Teresa Czerwińska stwierdziła, że działania w tym zakresie powinny zostać poprzedzone kompleksową analizą (czytaj: Korekta zleconych. ZMP ponownie do rządu o korektę sposobu ujmowania zadań zleconych).

Publikujemy wybrane komentarze.

2maxx pisze: „(…)10 lat pracy w samorządzie i 10 lat to samo - dopłacanie do zadań zleconych. Coroczne batalie ze skarbnikiem o pieniądze na chociażby umowy serwisowe na EL i USC. Co roku te same narzekanie i jak zwykle nikt nic z tym nie zrobi”.

„Od 7 lat pracuję +na zadaniach zleconych+ i już wtedy trwały prace nad wyceną (…). Są pieniądze na analizy, ekspertyzy (…), a na faktyczne zadania pieniędzy jak nie było to nie ma. Jak tak dalej pójdzie to niedługo będziemy obchodzić 50-lecie prac na wyceną. A jak na razie robi się wszystko, aby zadania zlecone zapłacić jak najmniej (…)” – komentuje Basia.

Gospodarność ocenia: „Bardzo dobrze, że RIO kwestionują wydatki z budżetu gminy na dofinansowanie zadań zleconych, rządowych, które są albo niedofinansowane, albo niegospodarnie realizowane (przerost zatrudnienia, wydatki rzeczowe pokrywane z budżetu gminy, itp.). W takich sytuacja powinna jeszcze w ślad za tym iść dyscyplina finansów publicznych, skoro brak jest nadzoru nad wydatkami (przekroczenia). Jednostki samorządu terytorialnego nie mogą dopłacać do cudzych zdań, bo muszą realizować własne (…)”.

„Ministerstwo doskonale wie lub może wiedzieć w szczegółach, co i kiedy robi się na zleconych, a kiedy pije się kawę. Teraz wystarczy zapytać włodarzy miast i miasteczek, jakie ponieśli wydatki oraz ile etatów opłacają. Potem uśrednić, dodać wskaźnik różnicujący miejscowości duże i małe, wykonać proste działania i wypłacać. Będzie o wiele sprawiedliwiej. Wyeliminuje się patologie, że w jednej gminie wójt zatrudnia 5 osób tam, gdzie poradzą sobie 3 osoby itp.” – uważa DZapracowany a mimo to dopłacany z budżetu gminy.

Xyz podkreśla: „Problem nie tkwi w przepisach, tylko w tym, że gminy mają płacone tylko za wybrane czynności. Przykład: za wydanie dowodu osobistego obywatelowi, za archiwizację dokumentów, które powstają przy wyrabianiu i odbiorze dowodu już nie (…). Można naprawdę wymieniać dużo i nawet w ubiegłym roku do gmin było rozesłane pismo z prośbą o wskazanie takich czynności, ale i tak nic z tego nie wynikło: kolejne prawie dwa lata analiz i prac nad ???? Analizy dla samych analiz, z których nic nie wynika”.

„Zlecone nierówne zleconym. Wystarczy spojrzeć na różnicę między sprawami z zakresu spraw obywatelskich oraz z opieki społecznej. Jak wynika z moich obserwacji, dzieli je przepaść. W +Biedzie+ już dawno nie ma biedy, a w sprawach obywatelskich trzeba walczyć o każde szkolenie, gdyż dotacji od lat nie wystarcza nawet na płace” – pisze nierówno traktowany.

„Gdyby płacono za faktycznie wykonywane czynności, a nie tylko wybrane przez ministerstwo, to gminy miałyby jeszcze nadwyżki” – twierdzi praktyk.

dap/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-14 11:16:59
Tomasz Wojtania: Postęp w pracach na finansowaniem zadań zleconych ruszyłby już dawno z "kopyta" gdyby JST stosowały ustawę z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i jej art. 49 ustęp 6 .


5. Dotacje celowe, o których mowa w ust. 1, powinny być przekazywane w sposób umożliwiający pełne i terminowe wykonanie zlecanych zadań.
6. W przypadku niedotrzymania warunku określonego w ust. 5, jednostce samorządu terytorialnego przysługuje prawo dochodzenia należnego świadczenia wraz z odsetkami w wysokości ustalonej jak dla zaległości podatkowych, w postępowaniu sądowym.

Namawiam samorządy i MF do lektury i a potem do zastosowania w praktyce art 49 ustęp 6 ustawy wyżej wspomnianej, gdyż wszystko na to wskazuje iż problem z zadaniami zleconymi jest problemem wykreowanym przez RIO i sprawozdanie RB-50, a w rzeczywistości samorządy już od lat powinny stosować wspomniany wyżej przepis i dochodzić to co im się należy, a nie być szantażowanym przez RIO, że jak więcej wydają to naruszają DFP.

Czas zreformować RIO bo to co się z zadaniami zleconymi dzieje, ich niedoszacowanie jest efektem błędów tych co kontrolują RB-50 i dyscyplinę finansów publicznych.

A za dyscyplinę w tej kwestii odpowiada RIO.PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Odpływ bilionów. Krajowy Depozyt może zostać przejęty przez zagraniczne podmioty
Odpływ bilionów
Zagraniczne podmioty mogą przejąć funkcje polskiej instytucji odpowiadającej za bezpieczeństwo obrotu akcjami i obligacjami - informuje "Rzeczpospolita"
Mniej sprawozdań. MF: wygasł obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania Rb-WSa
Mniej sprawozdań
Samorządy nie muszą już ewidencjonować wydatków strukturalnych oraz sporządzać rocznego sprawozdania Rb-WSa za rok 2017 - poinformował resort finansów
Brak postępu. Czytelnicy komentują stan prac nad standaryzacją i wyceną zadań zleconych
Brak postępu
Jak tak dalej pójdzie, to niedługo będziemy obchodzić 50-lecie prac nad wyceną zadań zleconych – to jeden z komentarzy nt. stanu prac nad standaryzacją zadań zleconych
Długie nabory. Ile trwają konkursy unijne w województwach
Długie nabory
Średnio 182 dni trwają unijne konkursy w ramach regionalnych programów operacyjnych. Najszybciej są one rozstrzygane z woj. łódzkim
WIADOMOŚCI KLUBOWE
Brwinów: Kanalizacja w Owczarni
Brwinów: Kanalizacja w Owczarni
Dobiegł końca kolejny etap budowy kanalizacji w Owczarni, co za tym idzie mieszkańcy kilku ulic mogą się już do niej podłączyć. Planowany termin zakończenia całej inwestycji to październik 2017
Legnica: Wernisaże w Galerii
Komorniki: Dożynkowe świętowanie
Grudziądz: Dzień Seniora
Legnica: Przebudowa ulic
ZAINWESTUJ W GMINIE
Miasto Świdnica: Grunty pod zabudowę
Miasto Świdnica: Grunty pod zabudowę
Miasto oferuje na sprzedaż trzynaście działek pod zabudowę jednorodzinną na nowym Osiedlu Na Wzgórzu, przy ul. Sudeckiej. Przetargi odbędą się we wrześniu oraz październiku
Ostrowiec Św.: Działki pod zabudowę
Lubaczów: Tereny inwestycyjne
COPYRIGHT
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
NajpopularniejszeKomentowane
Kadrowy problem. Część samorządów w Polsce już ma problem ze znalezieniem pracowników merytorycznych
Dodatek do 2750 zł. Zmiana przepisów ws. dodatku funkcyjnego
Kalendarz szkolny. Publikujemy terminarz zajęć na rok 2017/2018
Mniej sprawozdań. MF: wygasł obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania Rb-WSa
Dowód po nowemu. Nowe wzory wniosków o wydanie dowodu osobistego, formularzy oraz zaświadczeń
newsletter
MULTIMEDIA
MULTIMEDIA
Miasto przyjazne rodzinie, Stalowa Wola

MULTIMEDIA
Gminne Dożynki, Powiat Polkowicki

MULTIMEDIA
Nowy rok szkolny, Kraków

MULTIMEDIA
Narodowe czytanie, Kraków
TAGI
CZYTELNICY DEMOKRACJA DOTACJE DZIECKO E-ADMINISTRACJA EDUKACJA FINANSE GMINA INFORMATYZACJA KADRY MIASTO ODPADY PŁACE POLITYKA SPOŁECZNA Praca PRAWO PROCEDURY PRZEGLĄD PRASY RIO ROZMAITOŚCI RZĄD SĄD SEJM STATYSTYKA
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25