facebook RSS # #

13.12.2018 08:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-16 15:36       aktualizacja: 2018-02-16 17:03       FINANSE
  A A A

Pariasi nie tytani. MSWiA: uwzględnimy zdanie gmin w pracach nad nowym katalogiem zadań zleconych

Pariasi nie tytani. MSWiA: uwzględnimy zdanie gmin w pracach nad nowym katalogiem zadań zleconych
Fot. PAP/ G.Michalowski
„USC zawsze było traktowane z przymrużeniem oka, czy to przez organ nadzorczy i ministerstwo, czy to przez własny organ gminy” – pisze nasz czytelnik. MSWiA uspokaja, że „udział zainteresowanych urzędów w procesie tworzenia katalogu zadań z zakresu spraw obywatelskich będzie zapewniony”.

Trwają prace nad aktualizacją katalogu zadań zleconych z zakresu spraw obywatelskich. Samorządowcy uważają, że obecnie zadania są niedoszacowane, a stawka za roboczogodzinę zbyt niska.

W ub. poniedziałek pisaliśmy („Tytani w USC” ),  że gminom brakuje pieniędzy na obsługę obywateli m.in. wydawania dowodów czy organizację ślubów, uroczystości złotych godów i inne sprawy obywatelskie. Samorządowcy ze Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego interweniowali w tej sprawie w MSWiA, MF, KWRiST oraz NIK.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało nas, że „prowadzi prace prowadzące do aktualizacji katalogu zadań w taki sposób, aby był on optymalny z punktu widzenia organów gmin realizujących te zadania”.

„Wypracowany katalog zadań zleconych z zakresu spraw obywatelskich będzie przedmiotem konsultacji z urzędami wojewódzkimi oraz za ich pośrednictwem z organami gmin, zapewniając w ten sposób pełny udział zainteresowanych urzędów w procesie tworzenia katalogu zadań” – zapowiedział resort.

Jak podkreśliło MSWiA, „następnym etapem prac będzie określenie zasad finansowania zadań zleconych. „Prace w tym zakresie będą podejmowane wspólnie z Ministerstwem Finansów, które ostatecznie odpowiada za ustalenie stawki roboczogodziny oraz jej elementów składowych” – poinformowało Biuro Prasowe MSWiA.  Kwoty oraz sposób podziału dotacji celowej pozostaje w gestii Ministerstwa Finansów.

Niezapłacona praca

Jeden z czytelników w komentarzach do tekstu „Tytani w USC” pisze, że dotacja na zadania zlecone z zakresu spraw obywatelskich „jest jak na umowie o dzieło”. „Masa czynności nieobjętych dotacją: wnioski na jubileusze dla wojewody, cała korespondencja ze stronami, sądami, urzędami, obróbka w programie obiegu korespondencji (…) – pisze mad. Jego zdaniem, nawał pracy, nie pozostawia czasu na analizowanie ciągle zmieniających się przepisów. „Ciągle dochodzą nowe. Pariasi samorządu” – konkluduje czytelnik.

Inny pracownik USC pisze: „Nie obijamy się, a gdy jedna osoba jest na urlopie mamy naprawdę dużo pracy. Po odliczeniu urlopów wypracowujemy teoretycznie 5760r/h a dotacja pokrywa tylko 4994r/h. Ten błędy system rozliczenia z r/h odzwierciedla też poziom niedoszacowania dotacji vs wydatków burmistrza”.

Czytelnicy dziwią się, że przy takim finansowaniu gminy utrzymują swoje małe USC skoro, „aby wszystko szło zgodnie z prawem trzeba mieć zatrudnionych co najmniej 1,5 osoby”.
 
„W moim województwie jest około setki gmin które otrzymują mniej lub znacznie mniej niż 50 tys. rocznie” – komentuje czytelnik pod nickiem „niedoszacowany”.

„Zajmujemy się fundamentalnymi sprawami z zakresu spraw obywatelskich, a wszyscy którzy powinni o tym pamiętać, jakoś o tym zapominają. Jasne, nie jest to tak efektowne jak planowanie inwestycji czy aplikowanie o dofinansowania unijne. Jasne, nie musimy liczyć i ustalać budżetu gminy. Ale nasze zadania są również niezwykle ważne, z punktu widzenia bytu prawnego każdej obywatela – najważniejsze” – pisze jeden z pracowników Urzędu Stanu Cywilnego.

Więcej: Tytani w USC


amk/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-02-19 20:50:02
basia: wszyscy walczą z umowa śmieciowymi etc. a tu dotacja na zadanie zlecone jest liczona jak od umowy o dzieło ...
 
2018-02-19 08:57:35
URZĘDNIK: Mówimy o kosztach związanych z wykonywaniem poszczególnych czynności, jak piszą czytelnicy. To przecież nie wszystko, a gdzie np. koszty na: energię, ogrzewanie, materiały biurowe itp.
 
2018-02-19 08:31:17
usc: obiecanki cacanki ... a głupiemu radość: deklaracje o zmianie systemu rozliczania dotacji słyszymy od lat. Nikt tak naprawdę nie jest zainteresowany załatwieniem sprawy (okazało by się że stanowiska ds. analiz, przeliczania etc. nie są już potrzebne) dalej trwa od lat analiza i "zgłębianie" problemu a na faktyczną pracę nie ma pieniędzy. Kogo obchodzą przepisy bph przy wyliczaniu dotacji, nie wspomnę o czynniku ludzkim (nawet maszyny się przegrzewają i trzeba o nie dbać) "tylko ludzie nic nie kosztują" można ich zamienić innymi... straszne ale tak obecnie rozlicza się naszą pracę, jako jedyna grupa zawodowa jesteśmy tak dyskryminowani. Pomimo tego "stajemy na głowie" aby nasi klienci mieli na czas załatwione ważne dla każdego z nas sprawy związane z wrażliwymi sprawami: uznań, urodzeń , małżeństw , zgonów i wiele wiele innych.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25