facebook RSS # #

20.01.2019 12:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-12 10:28       aktualizacja: 2018-04-12 11:20       FINANSE
  A A A

Ile kosztuje miasto. Ruda Ślaska przedstawiła przykładowe wydatki z miejskiego budżetu

Ile kosztuje miasto. Ruda Ślaska przedstawiła przykładowe wydatki z miejskiego budżetu
Fot. UM Ruda Śląska
443 tys. zł wynosi miesięczny koszt oświetlenia dróg, chodników i parków w mieście, ponad
250 tys. zł kosztuje miesięczne utrzymanie zieleni, natomiast 358 tys. zł co miesiąc pochłaniają wydatki związane z funkcjonowaniem trzech krytych basenów. Z kolei 125 tys. zł wynosi średni koszt budowy placu zabaw, a 19 tys. zł to koszt budowy 100 m chodnika. To tylko niektóre z przykładów wydatków z miejskiego budżetu, jakie ponosi miasto w związku ze swoim funkcjonowaniem. Samorządowcy z Rudy Śląskiej zebrali właśnie kilkadziesiąt takich pozycji, które opublikowane zostały w wydawnictwie „Cennik miejski".
 

- Zależało nam, by każdy z mieszkańców wiedział co i ile kosztuje w Rudzie Śląskiej. Wielokrotnie podczas rozmów z mieszkańcami przekonałam się, że wiedza o tym jest potrzebna, a nawet wręcz oczekiwana - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic

- Realizując kolejne inwestycje nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że generują one koszty związane z ich utrzymaniem. To powoduje, że musimy zabezpieczać w budżecie miasta na ten cel coraz więcej środków. Dlatego chcieliśmy przekazać mieszkańcom pełną garść informacji o kosztach funkcjonowania miasta - dodaje.  

Jak podkreślają władze miasta, rudzian bardzo często interesuje to, ile kosztuje budowa drogi, chodnika, czy placu zabaw.

- Są to inwestycje, o które najczęściej wnioskują mieszkańcy składając propozycje na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego. O to też postulują podczas spotkań z prezydent miasta, które dwa razy do roku organizujemy w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej. Stąd też był to kolejny argument, żeby takie wydawnictwo przygotować - informuje wiceprezydent Krzysztof Mejer.  

Przygotowany przez władze Rudy Śląskiej „Cennik miejski" to zestawienie obejmujące kilkadziesiąt pozycji pogrupowanych według kilku kategorii tematycznych. W dziale poświęconemu oświacie ujęte zostały dane o kosztach, jakie ponosi miasto w związku z utrzymaniem miejsc w przedszkolach czy szkołach każdego typu. I tak miesięczny koszt utrzymania przedszkolaka wynosi 672,22 zł, a ucznia szkoły podstawowej 826,42 zł.


W dziale „Pomoc społeczna" przedstawione zostały wydatki związane z m.in. z zasiłkami dla potrzebujących. Okazuje się, że miesięczny ich koszt wynosi 900 tys. zł, z czego 220 tys. to środki z budżetu miasta. - Nadal bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomimo otrzymywanych funduszy z budżetu państwa samorządy w naszym kraju muszą dokładać spore sumy z własnych środków - zaznacza Grażyna Dziedzic.  

Dzięki cennikowi miejskiemu rudzianie mogą się również zapoznać z kosztami związanymi
z przebudową:
dróg gruntowych /100 mb kosztuje ok. 400 tys. zł,
chodników /100 mb kosztuje ok. 19 tys. zł,
ścieżek rowerowych /100 mb kosztuje 42 tys. zł,
budową sygnalizacji świetlnej /400 tys. zł/
czy też postawieniem znaku drogowego /450 zł/.


- Trzeba pamiętać, że koszt budowy drogi obejmuje także wydatki związane z przebudową sieci energetycznej, kanalizacyjnej, czy oświetlenia, a czasem także i wykupy gruntów. To wszystko sprawia, że kwota na pierwszy rzut oka może zaskakiwać - mówi Krzysztof Mejer.  

 Osobną kategorię w „Cenniku miejskim" tworzą wydatki związane z utrzymaniem czystości
i porządku w mieście, np. miesięczny koszt utrzymania przystanków i wiat przystankowych wynosi 23 tys. zł. Urząd Miasta ujawnił również, ile warte są inwestycje związane z infrastrukturą sportową, np. budowa boiska to koszt ok. 500 tys. zł oraz jakie są łączne koszty jej utrzymania - miesięcznie to ponad 860 tys. zł.

Do tego zaprezentowano wydatki związane z kulturą, mieszkalnictwem, bezpieczeństwem, czy gospodarką nieruchomościami.   Pomysł cennika miejskiego nie jest nowy. W Rudzie Śląskiej pierwsze takie zestawienie powstało w 2013 r., a inspiracją dla niego były publikacje, które powstały wcześniej w Gdańsku czy Wrocławiu.

- Ówczesny cennik powstał jedynie w wersji internetowej, teraz zdecydowaliśmy się na wydanie go również w formie tradycyjnej - wyjaśnia Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.  

 Miasto wydrukowało 5 tys. egzemplarzy cennika. Jest on przekazywany mieszkańcom podczas trwających aktualnie spotkań z władzami miasta w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej. Ponadto można go otrzymać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta.    

Źródło: Ruda Śląska

mp/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25