facebook RSS # #

21.07.2019 18:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-08 14:43       aktualizacja: 2018-11-08 14:43       FINANSE
  A A A

VAT nie pomoże. Wiceminister finansów: nie jestem przekonany, żeby udział w VAT był dochodem JST

VAT nie pomoże. Wiceminister finansów: nie jestem przekonany, żeby udział w VAT był dochodem JST
Fot. PAP/R.Pietruszka
Nie jestem przekonany, że akurat udział w VAT powinien być jednym z podstawowych źródeł dochodów JST - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

Robaczyński wziął udział w czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego poświęconym dywersyfikacji źródeł dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Wiceminister odniósł się do propozycji przyznania JST udziałów w podatku VAT.

Wiceszef MF zwrócił uwagę, że nie jest to powszechny system w państwach UE. „Tylko pięć krajów zdecydowało się, żeby przyznać samorządom jakikolwiek udział w podatku VAT. [...] Nie jestem przekonany, że akurat VAT powinien być jednym z podstawowych źródeł dochodów JST" - mówił Robaczyński.

Wiceminister starał się przekonywać posłów, że wprowadzenie takiego rozwiązania byłoby niezwykle trudne, a sam udział w VAT nie przyczyniłby się do większej stabilności źródeł dochodów samorządów.

„Tak do końca ze strony samorządów nie jest jasny przekaz i sam nie jestem przekonany jak ten podatek miałby być inkorporowany w system podatkowy. W podnoszonych ze strony samorządów  głosach przewija się argument, że VAT jest bardziej stabilnym podatkiem niż CIT  i tym samym jest mniej podatny na zmiany koniunktury gospodarczej niż CIT. Z naszych analiz wynika, że wcale tak nie jest" - tłumaczył Robaczyński wskazując, że oba podatki są bardzo podatne na takie zmiany.

Wiceminister zwrócił też uwagę na trudność z przypisaniem podatku VAT do miejsca i konkretnej gminy. „Podatek VAT pobierany  i wprowadzony do urzędu skarbowego nie jest ostatecznym dochodem budżetu dlatego, że ten podatek pomniejsza podatek należny u innych podatników znajdujących się często na terenie innego urzędu skarbowego i  tam jest zwracany. W związku z czym pomniejsza wpływy podatkowe na terenie innej gminy, powiatu czy województwa" - wyjaśnił Robaczyński.

W ten sposób, jego zdaniem, nie jest zasługą danej jednostki, że na jej terenie funkcjonuje podatnik VAT, który np.  nie dokonuje eksportu towarów i ma wysoki wkład tego podatku. Tymczasem, jak zaznaczył, ministerstwu zależy, aby dochody podatkowe dla JST wynikały z prorozwojowego zachowania danej jednostki.  

„Z naszych analiz wynika, że proponowane rozwiązanie zmieniłyby się w coś w rodzaju subwencję, a nie udział w podatku, który jest generowany przez jakieś zachowania samorządów zmierzające do większego rozwoju lokalnego" - przekonywa Robaczyński.

Pomysł przyznania samorządom udziału w VAT poparł m.in. Konwent Marszałków, który w stanowisku z czerwca br. zwrócił uwagę, że "byłby to instrument, przy pomocy którego można by zrealizować wytyczną Trybunału Konstytucyjnego". Sędziowie zalecili bowiem, aby dla właściwej realizacji zasady solidarności przy konstruowaniu kryteriów identyfikacji samorządów najbogatszych oraz najbiedniejszych, ustawodawca ukształtował jednolite kryteria, biorąc pod uwagę zarówno pełen katalog dochodów jak i potrzeby wydatkowe różniących się pod wieloma względami jednostek samorządu terytorialnego.

mp/    
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25