facebook RSS # #

21.07.2019 18:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-12-04 14:42       aktualizacja: 2018-12-04 14:45       FINANSE
  A A A

Więcej przestrzeni. MF: w 2020 r. o 1,7 mld zł zwiększy się w JST przestrzeń do wydatków rozwojowych

Więcej przestrzeni. MF: w 2020 r. o 1,7 mld zł zwiększy się w JST przestrzeń do wydatków rozwojowych
Fot. PAP/L.Szymański
Dzięki nowej ustawie o finansach publicznych już w 2020 r. o 1,7 mld zł zwiększy się w samorządach przestrzeń do wydatków rozwojowych - uważa wiceminister finansów Tomasz Robaczyński.

Robaczyński uczestniczył we wtorek w posiedzeniu połączonych komisji samorządu terytorialnego oraz komisji finansów publicznych, które rozpatrywały sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Regulacja zakłada m.in. możliwość restrukturyzacji samorządowych długów, nowe zasady wyliczania wskaźnika spłaty zadłużenia oraz uelastycznienie gospodarki finansowej JST.  

Komisje przyjęły sprawozdanie, z uwzględnieniem kilku drobnych zmian o charakterze redakcyjno-porządkowym.

Podczas posiedzenia wiceminister finansów był pytany m.in. o skutki wejścia w życie nowych przepisów, szczególnie w kontekście zwiększenia możliwości zadłużania się przez samorządy w kolejnych latach.

W odpowiedzi Robaczyński podkreślił, że projektowana ustawa nie dotyczy wprost możliwości zaciągania przez samorządy nowych długów, ale o możliwość restrukturyzacji zadłużenia poprzez takie działania, które pozwolą na uwolnienie pewnych środków przeznaczanych obecnie na spłatę rat i odsetek, na inne prorozwojowe wydatki JST.

„Jeśli chodzi o rok 2019 to nie będzie większej różnicy między tym co mamy obecnie, ale już od roku 2020 ta przestrzeń ogólnie w samorządach powiększy się o 1,7 mld zł, w 2021 r. o 3,8 mld zł, a w 2022 r. o 2,5 mld zł" - mówił wiceminister.

Restrukturyzacja samorządowych długów i uelastycznienie finansów

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych znosi obowiązujące ograniczenia we wcześniejszej spłacie zadłużenia samorządów. Obecnie jeśli jednostka samorządu terytorialnego nie ma nadwyżki bieżącej z ostatnich trzech lat, a posiada własne środki, nie może przeznaczyć ich na wcześniejszą spłatę długów, bo nie pozwala na to art. 243 ustawy o finansach publicznych. Po zmianach JST jeśli tylko będą posiadały wolne środki, pochodzące np. ze zwrotu udzielonej pożyczki czy z nadwyżki budżetowej z lat poprzednich, będą mogły przeznaczyć je na wcześniejszą spłatę zadłużenia.

Zgodnie z regulacją, przy wyliczaniu indywidualnego wskaźnika spłaty zadłużenia, uwzględniane będą zobowiązania, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki lub kredytu. Oznacza to, że wszystkie zobowiązania samorządów, które wywołują skutki ekonomiczne podobne do umowy pożyczki zostaną objęte ograniczeniem, takim jak dla tradycyjnych kredytów i pożyczek, a samorządy przed ich zaciągnięciem będą zobowiązane do uzyskania opinii RIO.

Projekt zakłada też, że limitem spłaty zadłużenia objęte zostaną wszystkie wydatki na obsługę długu (czyli także np. prowizje i opłaty), a wolne środki zostaną wyłączone z reguły dotyczącej zrównoważenia budżetu, określonej w ustawie o finansach publicznej, aby samorządy nie zaciągały nadmiernych kredytów.  

Ponadto przy wyliczaniu wskaźnika zadłużenia - jak zakłada projekt - nie byłyby brane pod uwagę dochody ze sprzedaży majątku. Projekt przewiduje jednak, że wykonane dochody ze sprzedaży majątku będą mogły być źródłem wcześniejszej spłaty długów.

Nowelizacja wydłuża też do 7 lat okres, z którego liczony jest limit spłaty zadłużenia. Ponadto wyliczenia indywidualnego wskaźnika zadłużenia mają być oparte na danych z wykonania budżetu, a nie z planowania.   Nowa ustawa oprócz uszczelnienia systemu samorządowych finansów ma uelastycznić zarządzanie finansami w JST. Zgodnie z projektem, organ wykonawczy jednostki będzie mógł dokonywać zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej jednostki, w związku z realizacją projektów finansowanych z udziałem środków europejskich.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku, z zachowaniem stosownych okresów dostosowawczych dla samorządów.

mp/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25