facebook RSS # #

21.07.2019 18:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-12-20 15:15       aktualizacja: 2018-12-20 15:17       FINANSE
  A A A

Ile za własność. Miasta ustalają bonifikaty; posłowie PO-KO chcą jednolitych zniżek

Ile za własność. Miasta ustalają bonifikaty; posłowie PO-KO chcą jednolitych zniżek
Fot.PAP/T.Gzell
98-procentową bonifikatę przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność uchwaliła Rada Warszawy. Prezydent Wrocławia zaproponował 90 proc. bonifikaty. Posłowie PO-KO chcą, by tak korzystne bonifikaty obowiązywały także na przekształcanych gruntach Skarbu Państwa.

Wsłuchaliśmy się w głos warszawiaków - tak prezydent stolicy Rafał Trzaskowski tłumaczy dlaczego miasto wycofało się z obniżki bonifikat do 60 proc.

"Zawsze mówiłem, że ten wniosek, który został złożony przez radnych PiS-u dwa dni przed końcem kampanii, że to nie jest wniosek sensowny, dlatego, że on powoduje przede wszystkim nierówność. 98 proc. bonifikaty dla tych, którzy mają swoją nieruchomość na gruntach miejskich i 60 proc. na gruntach Skarbu Państwa i dlatego podjęliśmy decyzję, żeby głosować później przeciwko tej bonifikacie" - mówił prezydent stolicy.

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą 98-proc. bonifikatę jako standardową, a 99-proc. w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), a poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

W miniony czwartek Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw zmianie protestowali radni PiS. Projekt wniósł na sesję wiceprezydent stolicy Robert Soszyński. Podał, że przy 98-proc. bonifikacie utrata przychodów Warszawy jest szacowana w stosunku do zerowej bonifikaty na poziomie 3,5 mld zł, a w stosunku do 60-proc. bonifikaty - na poziomie około 1,8 mld zł.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk też zmienił zdanie. Wcześniej zapowiadał 60-proc. bonifikatę; w czwartek zadeklarował, że miasto wprowadzi 90-procentową.

Sutryk argumentował, że ma „wrażenie albo pewnej schizofrenii politycznej, albo realnej chęci podzielenia Polaków”. „Posłowie ugrupowania, które przegłosowało, podpisało i wdrożyło ustawę mówiącą o ograniczeniu dopuszczalnej bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa do 60 proc., jednocześnie organizują briefingi prasowe wzywające samorządowców do wprowadzania na gruntach miejskich bonifikaty 90-procentowej” - zauważył.

Prezydent poinformował, że na przekształcanych gruntach miejskich we Wrocławiu mieszka około 75 tys. ludzi i oni będą mogli skorzystać z 90-proc. bonifikaty. Dodał, że przez ostatnie 20 lat niemal 70 tys. mieszkańców Wrocławia zostało, dzięki decyzjom uwłaszczeniowym, właścicielami gruntów, na których stoją ich mieszkania.

Radni Katowic maksymalną bonifikatę ustalili na 60 proc. W uzasadnieniu czwartkowej uchwały napisano m.in., że w celu zapewnienia równego traktowania mieszkańców Katowic zasadne jest, aby w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność miasta w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej można zastosować bonifikaty analogiczne, jak przy nieruchomościach Skarbu Państwa.

Wcześniej uchwały zakładające 60-proc. bonifikatę podjęły rady miast m.in. w Białymstoku, Łodzi, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie.

Klub Parlamentarny PO-KO złożył u marszałka Sejmu projekt ustawy, który przyzna 98-procentową bonifikatę na gruntach Skarbu Państwa. Szef klubu Sławomir Naumann powiedział, że chodzi o to,  "żeby tych wiele słów, które padało o wiarygodności, szczególnie ze strony polityków PiS, sprawdzić, czy będą chcieli razem z nami wyrównać te nierówne dzisiaj stawki - w Warszawie, ale też w innych miastach, gdzie bonifikata jest na poziomie 98 proc.".

Szef warszawskich struktur PO Marcin Kierwiński podkreślił, że proponowana ustawa "ma zapewniać elementarną sprawiedliwość pomiędzy tymi z mieszkańców naszych miast, którzy mają swoje mieszkania na gruntach należących do samorządu terytorialnego i tymi, którzy mają swoje mieszkania na gruntach Skarbu Państwa". "Nie może być tak, że w ramach jednej kamienicy - a tak jest czasami w Warszawie - sąsiedzi, czasami mieszkający drzwi w drzwi, mieliby różne stawki bonifikat" - dodał.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: FINANSE
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-12-21 08:26:28
Ania: Dlaczego kupując lokal mieszkalny i udział w gruncie na własność płacę 100 % wartości a właściciel lokalu mieszkalnego na wieczystym użytkowaniu gdy kupuje udział w gruncie to nabywa go za 2-5 % ?? Czy ten grunt w wieczystym jest gorszy jakościowo, położeniem czy ma inne wady że jest rozdawany za bezcen ?? Takie działanie w firmie trąciło by niegospodarnością i działaniem na szkodę firmy. Czy to jest równe traktowanie obywateli ??? Też bym chciała dostać taką bonifikatę ale developer mnie wyśmiał. Jeden musi kupić inny dostaje za grosze - państwo równych szans.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25