facebook RSS # #

20.02.2019 01:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-06-13 14:16       aktualizacja: 2017-06-13 15:35       Wiadomości
  A A A

Unia to my. Gdyński radny: polska szkoła nie przekazuje młodzieży wiedzy obywatelskiej

Unia to my.  Gdyński radny: polska szkoła nie przekazuje młodzieży wiedzy obywatelskiej
Fot. Komitet Regionów UE
Młodym ludziom wydaje się, że Unia Europejska to wyłącznie Bruksela, muszą zrozumieć, że Unia to oni sami, to Gdynia, Tczew i Wejherowo - uważa gdyński radny i członek Komitetu Regionów UE Stanisław Szwabski.

W ocenie Szwabskiego, który był jednym z organizatorów debaty "Europa - jaka przyszłość? Rozważania nad Europą" w Gdyni, skierowanej głownie do młodzieży, wiedza o Unii Europejskiej wśród młodych osób jest niewielka.

„Rozróżnienie problemów, które mogą być załatwiane na poziomie miasta, regionu, kraju, od tych rozwiązywanych na poziomie UE jest nikła. Debata pokazuje, że polska szkoła niespecjalnie przywiązuje wagę do przekazania młodzieży wiedzy obywatelskiej o tym, jak funkcjonuje polityka, a w szczególności polityka w odniesieniu do relacji kraj-UE” - uważa Szwabski.

Według niego młodzież nie rozumie tego, czym jest Unia Europejska. Jak powiedział przedstawiciel Komitetu Regionów, młodym ludziom wydaje się, że UE to wyłącznie Bruksela, w której spotykają się politycy, decydują o czymś, a później zwykły obywatel musi za wszystko płacić. „Dopóki młodzież nie będzie wykształcona tak, żeby wiedzieć, że to oni są Unią Europejską, że Unia nie jest (wyłącznie) w Brukseli, tylko jest w Gdyni, w Tczewie, Pruszczu Gdańskim i w Wejherowie, dopóty porozumienie będzie bardzo trudne” - powiedział.

Zdaniem Szwabskiego „przyszłość UE nie będzie dobra”, jeżeli politycy nadal będą spotykali się w instytucjach unijnych, by coś ustalić, a po powrocie do krajów będą tłumaczyli, że UE nam to narzuca. „Unia Europejska powinna być postrzegana jako +porozumienie, sojusz państw+, które spotykają się, żeby ustalić coś wspólnie i następnie wspólnie to realizować” – zaznaczył. Jak dodał, obserwując ostatnie tendencje polityczne w krajach UE, wydaje się, że wszystko zmierza w kierunku porozumienia.

W opinii Szwabskiego „jest to szalenie ważny moment dla Unii Europejskiej”. „Europa znajduje się w tej chwili w trudnym momencie, mamy do czynienia z licznymi sytuacjami kryzysowymi. Solidarność (…) jest istotnym elementem, który musi decydować o przyszłości Europy, bo Europa została zbudowana na solidarności” - podkreślił.

Rozważania nad Europą” to cykl debat dotyczących przyszłości Europy inicjowanych przez członków Komitetu Regionów w państwach UE. Komitet jest organem doradczym złożonym z przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych z całej Unii Europejskiej.

kic/

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25