facebook RSS # #

16.02.2020 23:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-31 08:14       aktualizacja: 2018-07-31 16:30       Wiadomości
  A A A

Stawiają na karpia. Ponad 400 tys. zł m.in. na inwestycje w gospodarstwach rybackich i promocję spożycia karpia w opolskim

Stawiają na karpia. Ponad 400 tys. zł m.in. na inwestycje w gospodarstwach rybackich i promocję spożycia karpia w opolskim
Fot. Archiwum PAP/ M.Bielecki
Władze samorządowe województwa opolskiego podpisały pierwsze pięć umów o łącznej wartości ponad 400 tys. zł, których celem jest m.in. poprawa infrastruktury gospodarstw rybackich i promocja rybactwa. -Województwo opolskie to zagłębie karpia – przekonują władze opolskiego urzędu marszałkowskiego. 

Zarząd województwa opolskiego podpisał umowy z pierwszymi pięcioma beneficjentami na kwotę prawie pół miliona złotych na projekty inwestycyjne poprawiające infrastrukturę w gospodarstwach rybackich, ale też działania wspierające kulturę i promocję rybactwa. 

Jak poinformował członek zarządu województwa opolskiego Antoni Konopka, województwo opolskie ma bardzo silną pozycję, jeśli chodzi o produkcję karpia. 

– Jesteśmy na trzecim miejscu w kraju. Obszar Opolszczyzny jest znakomicie wykorzystany i ma duży potencjał, jeśli chodzi o gospodarkę rybacką, ale też sport i turystykę wodną - dodał Konopka.

W lutowym naborze ogłoszonym przez Rybacką Lokalną Grupą Działania „Opolszczyzna” zgłoszono czternaście projektów na łączną kwotę 1,8 mln zł. Program Operacyjny „Rybactwo i Morze” wspiera producentów ryb, promuje ich spożycie oraz turystykę rybacką. 

W ramach podpisanych umów beneficjenci z gospodarstw rybackich m.in. w Krzywej Górze będą mogli zakupić sprzęt rybacki i maszyny pomocne do transportu łodzi. 

Natomiast w gminie Popielów Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji stworzy w ramach projektu ekspozycję rybacką i zaplecze sanitarne kąpieliska w Nowych Siołkowicach, które zostało otwarte na początku lipca tego roku.

– Powstanie prezentacja poświęcona rybołówstwu w gminie, szatnie i zaplecze sanitarne. Nasza gmina położona jest nad Odrą. Rzeka i okoliczne stawy dawały życie, wiązało się to z połowami ryb. Obecnie czynnie działa u nas lokalne koło wędkarskie. Chcemy umilić naszym mieszkańcom pobyt w tym miejscu i zaprezentować im nasze tradycje rybackie – wyjaśnił Piotr Szafrański z SCTKiR.

Z kolei Ośrodek Kultury w Niemodlinie przygotuje kolejną, szesnastą edycję Święta Karpia w listopadzie. Jak poinformowała Katarzyna Paszula, dyrektor Ośrodka Kultury w Niemodlinie zaplanowano m.in. dwa konkursy satyryczne, jeden skierowany do profesjonalistów-rysowników, drugi do dzieci z gmin zrzeszonych w Lokalnej RGD „Opolszczyzna” w dwóch kategoriach wiekowych. 

Wśród nowości pojawią się natomiast zawody wędkarskie kobiet oraz międzypokoleniowe warsztaty kulinarne służące promocji spożycia ryb. 

– Działania Lokalnej RGD, UM w Niemodlinie i naszego Ośrodka Kultury z pewnością sprawiają, że karp staje się coraz bardziej rozpoznawalny. Częściej doceniamy jego walory smakowe. Ja osobiście jako mieszkanka Niemodlina polecam karpia po niemodlińsku, czyli rybę w warzywach – powiedziała Katarzyna Paszula cytowana na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. 

Na podst. UMWO

amk/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25