facebook RSS # #

08.12.2019 12:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-10-31 19:06       aktualizacja: 2016-11-01 06:39       Wywiady, opinie
  A A A

Flaga spójności. Ryszard Czarnecki o budżetowych konsekwencjach Brexitu

Flaga spójności. Ryszard Czarnecki o budżetowych konsekwencjach Brexitu
Widać propozycje przesunięć
- ostrzega Ryszard Czarnecki
Fot.PAP/P.Supernak
Powoli realizowany Brexit jest bardzo dużym wyzwaniem dla UE. Wielka Brytania generuje jedną szóstą unijnego PKB - podkreśla wiceszef PE Ryszard Czarnecki.

Według wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego, który wziął udział w debacie PAP o przyszłości polityki spójności, polityka ta wciąż jest okrętem flagowym Unii Europejskiej.

Jego zdaniem w dalszym ciągu będzie mocno broniona, nie tylko przez kraje nowej Unii, ale również przez te państwa „nowej Unii”, które cały czas są jej beneficjentami. „Przecież są poszczególne regiony krajów starej Unii Europejskiej, które na tym zyskują” - oznajmił.

W jego ocenie „rewolucji nie będzie”, ale nasilą się tendencje, by - przede wszystkim w nowej siedmioletniej perspektywie - środki w unijnym budżecie, również te na politykę spójności, były przesuwane na potrzeby polityki imigracyjnej, ale też na dział obejmujący innowacje, nowoczesne technologie i szkolnictwo wyższe.

W ocenie wiceszefa PE płatnicy netto do unijnego budżetu szukają pretekstu, aby „uczynić ulicę dwukierunkową” dla środków, które wpłacają do unijnej kasy. Jego zdaniem nie tylko w kontekście kolejnego siedmioletniego budżetu (2021-2028), ale już w tej chwili toczy się „mecz polityczny” o kolejne budżety jednoroczne.

„Widać propozycje przesunięć w (przyszłorocznym) budżecie i to przesunięć, które w swych dalszych konsekwencjach mogą być negatywne dla beneficjentów polityki spójności, także dla Polski” - zauważył. Jak wyjaśnił, chodzi o propozycję zmniejszenia o ok. 5 proc. puli na politykę spójności, a zwiększenia o trochę większą kwotę „kranu finansowego” związanego z polityką imigracyjną. Zwrócił uwagę, że proponuje się również zwiększenie o 9 proc. środków na innowacje, nowe technologie i szkolnictwo wyższe, dziedziny, z których najwięcej środków mogą pozyskać bogate kraje UE.

„Coraz bardziej będziemy obserwować przeciąganie liny, zwłaszcza w kontekście próby zahamowania zalewu imigrantów, głównie islamskich, głównie spoza Europy” - wskazał. Jak podkreślił, nie widzi powodów, dla których Polska, nie mając kolonialnej przeszłości, miałaby „płacić odsetki” w imieniu państw, które przez wieki budowały swoją potęgę i rozwój gospodarczy w oparciu o kolonie.

„I mnie apele o solidarność europejską w tej kwestii nie przekonują, bo wygłaszają je ci samo politycy (…), którzy wcześniej nie reagowali, gdy mówiliśmy o solidarności europejskiej w kontekście chociażby Gazociągu Północnego Nord Stream i jeszcze kilku rzeczy” - powiedział.

Zapytany o przyszłość europejskiego budżetu, podkreślił, że bardzo dużym wyzwaniem dla UE jest powoli realizowany Brexit, przypominając, że Wielka Brytania generuje jedną szóstą unijnego PKB.

Więcej: Kciuki za spójność. Skutki ewentualnych przesunięć mogą być dla nas niekorzystne


kic/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25