facebook RSS # #

20.10.2019 11:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-11-02 14:02       aktualizacja: 2016-11-09 11:57       Wywiady, opinie
  A A A

Mniejsza spójność. Sytuacja odwróci się w latach 2018-2020 - mówi Jan Olbrycht

Mniejsza spójność. Sytuacja odwróci się w latach 2018-2020 - mówi Jan Olbrycht
Nikt jeszcze nie wie,
jak to będzie wyglądało
- mówi Jan Olbrycht
Fot.Komitet Regionów
Zmniejszenie pieniędzy na politykę spójności w przyszłym roku będzie na poziomie 25 proc.. Jest to wynikiem aktualnej sytuacji z wydawaniem pieniędzy europejskich - uważa europoseł Jan Olbrycht.

Olbrycht, który jest członkiem komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, wziął udział w debacie PAP o przyszłości polityki spójności. Jak wyjaśnił europoseł, w każdej perspektywie finansowej - obecna obejmuje lata 2014-2020 - ustala się górne granice zobowiązań wobec beneficjentów unijnego wparcia. W przypadku Polski tzw. pułap maksimum polityki spójności wynosi obecnie ok. 300 mld zł. Następnie co roku ustala się budżety dotyczące płatności.

Przyznał, że w przyszłym roku na politykę spójności przeznaczono mniej pieniędzy, ale jego zdaniem wynika to stąd, że państwa członkowskie, w tym Polska, nie zgłosiły zapotrzebowania na środki. „Zmniejszenie pieniędzy na politykę spójności w przyszłym roku nie będzie na poziomie 5 proc., ale 25 proc., i to będzie radykalny zjazd, ale to będzie wynikiem aktualnej sytuacji z wydawaniem pieniędzy europejskich - ocenił.

Według europosła sytuacja odwróci się w latach 2018-2020. Wtedy będą spływały faktury od beneficjentów funduszy, a wydatki na politykę spójności będą radykalnie rosły. W efekcie państwa członkowskie będą musiały w budżetach rocznych zwiększać pieniądze na politykę spójności.

Zdaniem Olbrychta, jeżeli Wielka Brytania złoży wniosek o wystąpienie z UE na początku przyszłego roku - przy założeniu, że negocjacje potrwają dwa lata - problem pojawi się w 2019 roku, kiedy budżet unijny będzie pomniejszony o składkę brytyjską.

„Nikt do końca jeszcze nie wie, jak to będzie wyglądało. Unia Europejska będzie miała zobowiązania wobec Wielkiej Brytanii, trzeba będzie zapłacić za różne programy, wzajemnie się rozliczyć” - zauważył.

Sceptycznie odniósł się do doniesień medialnych, według których Brexit może skutkować zmniejszeniem pieniędzy w polityce spójności dla Polski. „Z całą odpowiedzialnością odpowiadam: nie widzę takiej możliwości. (…) Na dzisiaj zobowiązania wobec Polski są trwałe” - oznajmił.

Europarlamentarzysta zwrócił uwagę, że równocześnie trwają prace nad unijnym budżetem, mające na celu przekazanie części pieniędzy - ale z innej puli - na bezpieczeństwo, obejmujące m.in. kwestie polityki imigracyjnej.
Zauważył, że dyskusja o polityce spójności, która się dzisiaj toczy w instytucjach UE, dotyczy w gruncie rzeczy tego, na co położyć większy nacisk, czy na wyrównywanie dysproporcji, czy programy prorozwojowe.

Jak podkreślił, należy bronić polityki spójności, która będzie kierowana do wszystkich, nie tylko najbiedniejszych regionów. „Jeżeli będziemy głosowali za polityką spójności tylko dla najsłabszych, silni w ogóle nie będą nią zainteresowani, przekażą coś słabszym, a sami uciekną do przodu przy pomocy innych funduszy. Chcielibyśmy temu przeciwdziałać, zwłaszcza że strefa euro jest w trakcie przygotowywania swoich funduszy, które będą funduszami klasycznie inwestycyjnymi, i wcale tego nie kryje” - powiedział.

W jego ocenie najbliższy rok lub dwa będą rozstrzygające. „Pytanie brzmi, na co powinny iść fundusze europejskie, co da regionowi czy miastu szanse rozwojowe w dłuższej perspektywie” - zaznaczył.

kic/Serwis Samorządowy PAP

Więcej:

Skutki ewentualnych przesunięć mogą być dla nas niekorzystne


Ryszard Czarnecki o budżetowych konsekwencjach Brexitu

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25