facebook RSS # #

08.12.2019 12:45

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-11-04 13:21       aktualizacja: 2016-11-05 06:14       Wywiady, opinie
  A A A

Gorące lata. Trzeba trzymać kciuki za Unię Europejską - mówi Paweł Adamowicz

Gorące lata. Trzeba trzymać kciuki za Unię Europejską - mówi Paweł Adamowicz
Miasta nadal potrzebują pieniędzy
- mówi Paweł Adamowicz
Fot.Komitet Regionów
Rok 2018 i 2019 to będą najgorętsze lata w realizacji programów z funduszy unijnych - uważa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który wziął udział w debacie PAP o przyszłości polityki spójności.

Według prezydenta Gdańska polskie miasta, niezależnie od wielkości, będą potrzebowały wsparcia po roku 2023, w których skończy się wydawanie środków z obecnej perspektywy.

„Na pewno wszystkich rur nie położymy - wodociągowych, kanalizacyjnych - na pewno nie wybudujemy wszystkim potrzebnych dróg czy nie wyremontujemy budynków użyteczności publicznej” - podkreślił.

W jego ocenie przede wszystkim należy „trzymać kciuki, żeby Unia Europejska trwała” . „Bądźmy proeuropejscy, na pewno to jest wielkie zadanie naszych europarlamentarzystów (…) oczywiście ogromne zadanie rządu polskiego, by był bardzo proeuropejski, bardzo aktywny” - przekonywał.

Jak dodał, w tym kontekście trzeba powiedzieć o „delikatnej sprawie”, a mianowicie, że powinniśmy - zdaniem prezydenta Gdańska - być bardziej aktywni w zakresie polityki wobec uchodźców. „Dlatego że Unia Europejska nam tego nie zapomni, że nie zrealizowaliśmy tych zobowiązań przyjęcia 7 tys. uchodźców. I na pewno gdzieś to kiedyś wypłynie i trzeba będzie te nieuregulowane rachunki płacić” - ocenił.

Powiedział też, że należy „trzymać kciuki” za polskie regiony, aby szybciej ruszyły inwestycje w nowej perspektywie unijnej. „Rok 2018 i 2019, to będą najgorętsze lata w realizacji programów z funduszy unijnych. I przypomnę: w 2018 r. będziemy mieli wybory samorządowe, a na pewno wybory nigdy nie sprzyjają inwestycjom. W roku 2019 będą z kolei wybory europejskie i wybory do Sejmu i Senatu, a w roku 2020 - wybory prezydenckie” – zaznaczył Adamowicz.

„Mówię to po to, abyśmy się jeszcze bardziej zmobilizowali bez względu na podziały polityczne, bo droga, rura nie jest ani PiS-u, ani Platformy, ani Nowoczesnej, tylko jest po prostu naszą rurą, naszym mostem, dlatego trzeba pokazać solidarność wewnątrz i na zewnątrz” - dodał.

W jego ocenie polskie miasta nadal potrzebują pieniędzy, aby być bardziej wewnętrznie spójnymi, bardziej oszczędnymi pod względem zużycia energii.

„I tu nie chodzi o proste termomodernizacje budynków, ale wszystkie technologie, wszystkie rozwiązania, aby służyły rozwojowi transportu publicznego, by był bardziej dostępny, bardziej wygodny” - podkreśli.

Dodał, że do tego dochodzą inwestycje w kapitał ludzki. „Dzisiaj bezrobocie przestało być problemem polskich miast, natomiast zaczyna się problem braku rąk do pracy” - ocenił Adamowicz. Według niego kluczową kwestią jest więc polityka miejska, aby mieszkańcy polskich metropolii nie wjeżdżali do metropolii brytyjskich czy niemieckich w poszukiwaniu pracy, tylko żeby chcieli się osiedlać w Polsce.

„Politykę miejską zwalcza się w różnych wypowiedziach, mówiąc, że to jest pomaganie i tak już bogatym, że to jest przeciwne zrównoważonemu rozwojowi. Moim zdaniem to nieprawda” - podkreślił.

kic/Serwis Samorządowy PAP

Więcej:

Debata w PE: Brexit niewiadomą, ale zobowiązania wobec Polski trwałe


Debata w PE: Skutki ewentualnych przesunięć mogą być dla niekorzystne dla Polski


Debata w PE: Ryszard Czarnecki o budżetowych konsekwencjach Brexitu


Debata w PE: Jan Olbrycht o zmniejszeniu pieniędzy na politykę spójności w przyszłym roku


Debata w PE: Olgierd Geblewicz o opóźnieniach w wydawaniu pieniędzy UE


 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25