facebook RSS # #

08.12.2019 08:01

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-11-30 13:42       aktualizacja: 2016-11-30 15:10       Wywiady, opinie
  A A A

Polityka spójności. Trzeba wyrównywać szanse rozwojowe wszystkich części Europy

Polityka spójności. Trzeba wyrównywać szanse rozwojowe wszystkich części Europy
Jesteśmy za pozostawieniem
polityki spójności bez zmian
- mówi Jacek Krupa
Fot.PAP/G.Momot
Opowiadamy się za tym, żeby polityka spójności po 2020 roku nie uległa zasadniczym zmianom - podkreślił Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

W przyjętym przez marszałków oraz radnych sejmików województw stanowisku ws. polityki spójności (w ramach której do Polski trafiają fundusze unijne) samorządowcy bronią jej dotychczasowych zasad.

„Opowiadamy się za tym, żeby polityka spójności po 2020 roku nie uległa zasadniczym zmianom” – podkreślił Krupa. Zwrócił przy tym uwagę, że głosy na ten temat w UE są różne. „Problemy Brexitu, terroryzmu czy imigrantów zdominowały w tej chwili politykę Unii Europejskiej i część polityków poszukuje sposobów, żeby problemy te rozwiązywać na poziomie Brukseli, a nie na poziomie regionów” - powiedział.

Jak zauważył marszałek województwa zachodniopomorskiego i szef Związku Województw RP Olgierd Geblewicz, nie brakuje głosów, że polityka spójności powinna się zmienić: wspierać jedynie innowacje lub rozwiązywać problemy bieżące, wynikające np. z kryzysu migracyjnego. „My uważamy, że to jest zła droga. Nadal bowiem trzeba wyrównywać szanse rozwojowe wszystkich części Europy” - podkreślił.

Zdaniem marszałka województwa wielkopolskiego i wiceprzewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów Marka Woźniaka polityka spójności jest kluczowa dla rozwoju polskich regionów.

Przypomniał, że stanowisko 16 samorządów województw jest kolejną inicjatywą podjętą w obronie polityki spójności. Pod koniec września 337 regionów, miast i organizacji z 22 krajów członkowskich UE, w tym z Polski, podpisało dokument wzywający do stworzenia silnego systemu wsparcia po 2020 roku.

„Wydaje nam się, że ten wspólny głos będzie miał istotne znaczenie dla całej dyskusji, dla tej presji, którą trzeba wywrzeć na wszystkich oponentów, żeby polityka spójności w budżecie europejskim miała swoje miejsce, ponieważ (…) jej efekty są niezaprzeczalne” - ocenił.

Z kolei marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak przekonywała, że bardzo ważne jest, aby stanowisko polskich regionów jak najszybciej trafiło do Komisji Europejskiej. Jak podkreśliła, polskie województwa sprawdziły się w realizowaniu polityki spójności. „Mamy rzeczywiste, konkretne rezultaty a nasze sukcesy są bardzo widoczne, także we wskaźnikach ekonomicznych” - wskazała.

Jak poinformowano, opinia Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw RP zostanie przesłana „do wszystkich potencjalnych partnerów polskich samorządów województw: od rządu RP po Komisję Europejską, Parlament Europejski i Komitet Regionów”.

Stanowisko polskich marszałków z zadowoleniem odebrał Michael Schneider, członek Europejskiego Komitetu Regionów, który jako autor opinii KR na temat przyszłości polityki spójności prowadzi w tej sprawie konsultacje publiczne (Więcej: Polska przykładem. Komitet Regionów z zadowoleniem przyjmuje wkład marszałków)

kic/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25