facebook RSS # #

22.06.2018 11:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-21 17:17       aktualizacja: 2017-02-22 10:56       GMINA
  A A A

Okres urzędowania. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego o kadencyjności

Okres urzędowania. Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego o kadencyjności
Fot. Fotolia
Konstytucja nie zabrania ograniczenia liczby kadencji organów jednoosobowych w samorządach terytorialnych np. do dwóch od najbliższych wyborów w 2018 roku. Jest także możliwe, żeby ograniczenie dotyczyło tych włodarzy, którzy już sprawują swoje funkcje ponad dwie kadencje - oto wnioski z konferencji  zorganizowanej przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

Wzięło w niej udział kilkudziesięciu samorządowców i naukowców, m.in.: dr Tomasz Kłos z Uniwersytetu Łódzkiego, dr hab. Mirosław Karpiuk z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, dr hab. Wojciech Misztal z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, dr hab. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

W dyskusji największą wątpliwość wywoływała kwestia, czy limit kadencji powinien być liczony od końca kadencji, w trakcie której ustawa ograniczająca będzie wchodziła w życie.

"Do tego limitu nie powinny być wliczane kadencje poprzedzające wprowadzenie nowej regulacji, chociaż takiego rozwiązania nie wyklucza prawo" – powiedział dr hab. Mirosław Karpiuk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

"W Europie jest różnie, choć w większości krajów (Niemcy, Francja, Norwegia, Belgia) nie ma ograniczeń związanych z kadencyjnością w samorządach" – zauważył dr hab. Piotr Wawrzyk.

"W kilku krajach trwa dyskusja podobna do tej, jaka toczy się u nas. Wynika to jednak każdorazowo z innych przesłanek, np. w Bułgarii jest ona nadal związana z dekomunizacją w samorządach" – dodał.

Niektórzy samorządowcy zwracali uwagę, że wprowadzenie kadencyjności może spowodować, że przekazywanie władzy będzie następować poprzez wskazanie swojego następcy przez odchodzącego włodarza.

– Tak zwany efekt „delfina” występuje i dzisiaj – zauważył dr hab. Wojciech Misztal.

– Tak było w przypadku Gdyni i Katowic, gdzie pałeczkę przejmowali wskazani przez odchodzących prezydentów ich następcy.

Konferencja odbyła się 21 lutego br. w Walewicach (woj. łódzkie).

Sławomir Stalmach
Zastępca Dyrektora
Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego
TAGI: GMINA , URZĄD
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-08 09:48:00
sekretarz: Drodzy naukowcy! nie poprawia sie instytucji poprzez zmianę jej jednego wycinka, zwłaszcza, ze samorząd na najniższym szczeblu nieżle sobie radzi, mając do dyspozycji skromne środki w porówananiu z zadaniami jakie na niego nakłada PAŃSTWO. POPIERAM W CAŁEJ ROZCIĄGŁOSCI WYPOWIEDŹ O NIKU "kij"
 
2017-02-22 23:58:53
kij: Czy Ci tzw. naukowcy chcą przywrócić kierunek moskiewski oraz wzór Putina z Miedwiediewem, bo trzeba będzie zrobić wszystko, by psuje samorządności polskiej nic nie wskórali! W pozostałej części Europy mer, burgemajster jest stanowiskiem politycznym a urzędem zawiaduje wybrany z konkursu niemalże dożywotnio dyrektor generalny , który jest pracodawcą dla korpusu urzędników komunalnych.Od niego się wymaga właściwego wykształcenia, wieloletniego stażu na kierowniczym stanowisku administracyjnym. U nas państwową służbę cywilną zamieniono na powołania (pewnie w seminariach było zbyt mało chętnych) , zatem jak można porównywać rzeczy nieporównywalne. Stanowiska z wyboru ograniczają się do przewodniczenia radom, by na sesjach zbytnio się nie kłócili oraz rozmawiania z ludźmi, bo ludzie lubią rozmawiać z wybrańcem .U nas jest całkiem inaczej ;Wójt, Burmistrz , Prezydent jest największym urzędnikiem w gminie, menedżerem rozwoju jednostki samorządowej oraz politykiem lokalnym jeżeli myśli o reelekcji.Nie chcemy partyjniactwa w gminach, rura kanalizacyjna , czy droga ma określone parametry , ale nie posiada zabarwienia politycznego. Tu potrzeba gospodarzy i sami umiemy ich wybierać, nie jesteśmy taką ciemną masą jak sobie wyobrażają rządzący. STOP PSUCIU POLSKIEGO SAmorządu, TO CHYBA JEDYNE CO SIĘ W NASZYM KRAJU UDAŁO PO 1989 ROKU !!!
 
2017-02-22 10:25:10
uczestnik szkolenia: Nie wiem w jakim celu powstał Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, chyba tylko po to żeby wyciągać kasę za szkolenia. Teoretycznie powinni pomagać samorządom, a w praktyce trudno się z skontaktować, a już doczekać się merytorycznej odpowiedzi granicy z cudem.
 
2017-02-21 18:53:25
Litości: Nie ośmieszajcie się

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25