facebook RSS # #

22.06.2018 11:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-26 12:27       aktualizacja: 2017-04-26 12:28       GMINA
  A A A

Zgromadzenie gmin. W Toruniu m.in. o zakusach recentralizacji państwa

Zgromadzenie gmin. W Toruniu m.in. o zakusach recentralizacji państwa
Fot. ZGWRP
Obradujące w Toruniu XXXI Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin Wiejskich RP, w przyjętych stanowiskach, wyraziło sprzeciw wobec prób recentralizacji państwa i zaapelowało o sfinalizowanie prac nad "Paktem dla obszarów wiejskich".

Omówiono stan wdrażania i finansowania reformy oświaty. Przewodniczący ZGW RP Marek Olszewski przedstawił inicjatywę Samorządowego Komitetu Protestacyjnego zorganizowania 6 maja "Marszu Wolności" w Warszawie.

Obrady zdominowała debata nad aktualną sytuacją samorządu terytorialnego i działaniami w obronie konstytucyjnych zasad samorządności. Efektem jest stanowisko Zgromadzenia w sprawie procesu recentralizacji władzy publicznej oraz zmian ustrojowych w samorządzie terytorialnym.

Wyrażono w nim stanowczy sprzeciw wobec działań podważających 27-letni dorobek odrodzonego samorządu. "Nie możemy obojętnie obserwować procesu demagogicznych wypowiedzi i ocen ze strony polityków partii rządzącej, które powodują, iż narasta fala niechęci w stosunku do samorządu terytorialnego i jego przedstawicieli. Formułowane w tym zakresie zarzuty uzasadniane są populistycznymi hasłami nieznajdującymi poparcia w faktach" - głosi dokument.

W opinii Zgromadzenia, następuje proces recentralizacji państwa. "Zabranie wielu kompetencji organom prowadzącym publiczne placówki oświatowe na rzecz kuratorów oświaty, odebranie samorządom wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego, przejęcie przez organy administracji rządowej kontroli nad środkami na rozwój infrastruktury sportowej oraz nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także zapowiadane zmiany w służbach zatrudnienia, a nawet w ochronie pożarowej są dobitnymi przykładami recentralizacji" - oświadczyli samorządowcy.

Do prezydenta Dudy zaapelowano o podjęcie konstruktywnej i rzeczywistej debaty publicznej o stanie samorządności w Polsce i kierunku niezbędnych zmian ustrojowych.

W kolejnym stanowisku - w sprawie projektów strategicznych dla obszarów wiejskich - Zgromadzenie oceniło, że większość rekomendacji ZGW RP została ujęta w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wskazano jednak, że w dalszym ciągu dynamika rozwoju obszarów zurbanizowanych jest większa niż wiejskich. Zgromadzenie wezwało do sfinalizowania prac nad strategicznymi projektami: "Pakt dla obszarów wiejskich" oraz "Infrastruktura dla rozwoju wsi", co jest niezbędne dla "wyrwania się z impasu rozwojowego wielu obszarów wiejskich i ich degradacji społecznej i gospodarczej".

Zgromadzenia zaprosiło samorządowców z obszarów wiejskich do włączenia się do "Marszu Wolności", organizowanego 6 maja w Warszawie.

woj/
TAGI: GMINA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25