facebook RSS # #

22.04.2018 16:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-28 07:02       aktualizacja: 2017-04-28 12:56       GMINA
  A A A

Ranking gmin. Wyróżniono najlepiej rozwijające się samorządy świętokrzyskie

Ranking gmin. Wyróżniono najlepiej rozwijające się samorządy świętokrzyskie
Fot.Wikimedia
Gminy: Sitkówka-Nowiny, Połaniec i Kielce - w zakresie zrównoważonego rozwoju - oraz Szydłów, Połaniec i Starachowice - pod względem dynamiki liczby osób pracujących - osiągnęły najlepsze wyniki w rankingu samorządów woj. świętokrzyskiego.

Rankingi powstały na podstawie analiz ekonomicznych. Opracował je zespół pod przewodnictwem prof. Eugeniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej. Zestawienie ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów oraz promocję takiego właśnie rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

Analizowano - na przestrzeni lat 2003-2015 - sytuację w świętokrzyskich gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich. Pod uwagę było branych kilkanaście zmiennych, m.in. wydatki majątkowe inwestycyjne, wydatki na transport i łączność na mieszkańca, dochody własne gmin w stosunku do całego budżetu, liczbę pracujących na tysiąc mieszkańców, liczbę podmiotów gospodarczych, liczbę bezrobotnych i pracujących, saldo migracji, dane dotyczące ochrony środowiska - odsetek mieszkańców korzystających z wodociągów, kanalizacji i oczyszczalni ścieków.

Prof. Sobczak ocenił, że w woj. świętokrzyskim, podobnie jak w innych regionach kraju, widoczny jest lepszy rozwój małych gmin, sąsiadujących z dobrze rozwijającymi się dużymi miastami. Tak jest w przypadku samorządów okalających Kielce. „Nie ma regionu, który byłby zrównoważony w rozwoju. W tym regionie zaczyna się pojawić dominująca rola Kielc - jeśli chodzi o liczbę pracujących na tysiąc mieszańców oraz wydatki na inwestycje. Kielce mają też największy spośród wszystkich gmin regionu wskaźnik przedsiębiorczości – liczby podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców” – opisywał profesor.

Dwukrotnie znalazł się na podium rankingów gmin miejsko-wiejskich Połaniec (pow. staszowski). Burmistrz miasta Jacek Tarnowski ocenił, że to efekt ciężkiej pracy mieszkańców, samorządu lokalnego i dobrej współpracy z samorządem wojewódzkim. „Przygotowaliśmy świetną ofertę dla inwestorów, co trwało około siedmiu lat. To długi proces, ale teraz na etapie pozyskiwania inwestorów wiemy, że ta oferta jest naprawdę dobrze postrzegana” – ocenił.

Burmistrz podkieleckiej Morawicy (drugie miejsce wśród gmin wiejskich) Marian Buras, podkreślił, że zrównoważony rozwój, jest niezwykle istotny dla mieszkańców. „Możemy go zdefiniować w trzech obszarach – rozwój gospodarczy, społeczny i ekologiczno-przestrzenny. Jest bardzo ważne, by zachować balans pomiędzy tymi obszarami” – ocenił.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: GMINA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25