facebook RSS # #

22.06.2018 11:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-01 16:54       aktualizacja: 2017-05-02 13:21       GMINA
  A A A

Gminy zagłosują. Samorządowcy: kwestia utworzenia metropolii warszawskiej skonsolidowała JST

Gminy zagłosują. Samorządowcy: kwestia utworzenia metropolii warszawskiej skonsolidowała JST
Fot.PAP/L.Szymański
Z prawnego punktu widzenia nic się nie zmieniło. Podjęliśmy uchwałę o referendum i jeśli wojewoda do 10 maja nie zakwestionuje jej to referendum się odbędzie – zapewnił Andrzej Cieślawski, przewodniczący Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny, komentując zapowiedziane przez Jacka Sasina wycofanie projektu ustawy ws. metropolii warszawskiej.

W piątek poseł PiS poinformował, że podjęta została decyzja ws. odwołania projektu ustawy dotyczącego metropolii warszawskiej, a odpowiednie pismo w tej sprawie zostanie złożone do marszałka Sejmu. Zaznaczył jednocześnie, że prace nad utworzeniem metropolii będą kontynuowane.

Jerzy Glasgall, pełnomocnik grupy inicjatywnej przeprowadzenia referendum w Podkowie Leśnej powiedział, że chce aby zostało ono przeprowadzone. „Ja będę głosował za tym, aby referendum ws. ustawy metropolitalnej pomimo wszystko się odbyło. Niektóre ustawy powstają +z wieczora do rana+. Poza tym jest to manifest społeczności Podkowy Leśnej, że jest nam dobrze tak jak jest” – zaznaczył.

Samorządowcy, z którymi rozmawiał Serwis Samorządowy PAP zgodnie twierdzili, że decyzją o wycofaniu projektu Sasin potwierdził jego niepowodzenie. „Uważam, że jest to absolutna porażka pana Sasina” – powiedział burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz.

Z kolei Glasgall podkreślił, że „Sasin wycofuje się dlatego, że uświadomiono mu, że projekt został słabo przygotowany, a konsultacje były nieudane.”

Podobną opinię wyraził burmistrz Ożarowa Mazowieckiego. „To jest po prostu zły projekt i cieszę się, że dotarło to do posła Sasina. Tylko szkoda, że pod naciskiem i presją opinii publicznej i środowiska samorządowego. Po prostu marny projekt” – dodał.

Natomiast prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że wycofanie projektu ustawy „to sukces mieszkańców i zasługa ich wielkiej determinacji”.

Samorządowcy zwrócili również uwagę, że kwestia utworzenia metropolii warszawskiej skonsolidowała samorządowców. „Fakt, że w 17 gminach zostały ogłoszone referenda i wynik referendum w Legionowie dowodzą, że solidarne działania samorządowców doprowadziły do tego że pan Sasin wycofał tę uchwałę” - powiedział Cieślawski.

Paweł Kanclerz stwierdził:„Jestem wdzięczny posłowi Sasinowi, że zjednoczył samorządowców Warszawy i okolic jak nikt do tej pory”.

Projekt PiS trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji oraz samorządowcy. W Legionowie przeciwko przyłączeniu gminy do Warszawy zagłosowało w referendum ponad 94 proc. mieszkańców. Kilkanaście kolejnych podwarszawskich gmin w maju i czerwcu organizuje podobne referenda. W niedzielę zakończyły się, organizowane przez PiS, konsultacje społeczne ws. projektowanych rozwiązań.

mm/ woj/
TAGI: GMINA , MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25