facebook RSS # #

22.06.2018 22:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-13 17:35       aktualizacja: 2017-09-14 11:39       GMINA
  A A A

Gminy w komisji. Sejmowa komisja rozpatrzyła informację MSWiA o gminach Grabówka i Szczawa

Gminy w komisji. Sejmowa komisja rozpatrzyła informację MSWiA o gminach Grabówka i Szczawa
Fot. PAP/L. Szymański
W planie rządu nie ma działań związanych z powołaniem z urzędu gminy Grabówka – podkreślił dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA Grzegorz Ziomek.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, które odbyło się w środę, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA Grzegorz Ziomek przedstawił informację na temat utworzenia gmin Szczawa i Grabówka. Wystąpienie miało związek z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzającym niezgodność z konstytucją rozporządzenia Rady Ministrów z grudnia 2015 r., które uchyliło decyzję o powstaniu gmin.

Jak zaznaczył, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego obowiązują od momentu publikacji, a więc nie mają mocy wstecznej. „W swoim orzecznictwie Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie wskazywał, że orzeczenia stwierdzające niekonstytucyjność nie prowadzą do odtworzenia, czyli przywrócenia do systemu prawa uchwalonych wcześniej regulacji. W związku z tym (…) nie doszło do powstania gminy Szczawa i Grabówka” – stwierdził Ziomek.

Sprzeciw wobec stanowiska rządu wyrazili członkowie klubów PO i Nowoczesna. Zdaniem posła Roberta Tyszkiewicza wyrok Trybunału Konstytucyjnego stanowi wezwanie do kontynuacji procesu tworzenia gmin. „Bezprawna decyzja rządu z 2015 r. zatrzymała proces tworzenia gmin, ale dzisiaj Trybunał Konstytucyjny swoim wyrokiem wzywa rząd do wznowienia tego procesu, ponieważ pozostaje w mocy rozporządzenie z lipca 2015 r. o utworzeniu tych gmin” – ocenił.

Jak dodał, społeczności lokalne, które „od lat z wielką determinacją walczą o prawo posiadania własnej gminy, mają prawo oczekiwać od państwa polskiego, że będzie się stosowało do wyroków i decyzji własnych organów”.

„Wnioskuję, aby wysoka komisja przyjęła dezyderat do Rady Ministrów z wnioskiem o niezwłoczne wznowienie procesu tworzenia gmin Grabówka i Szczawa zgodnie z wytycznymi wyroku Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział Tyszkiewicz.

Parlamentarzysta Jacek Protas zwrócił uwagę, że argumentem za utworzeniem gmin Grabówka i Szczawa jest wola lokalnych społeczności, wyrażona w referendum. „Przypomnę, że wzięło w nim udział 65 proc. mieszkańców, co jest absolutnie niepowtarzalnym zjawiskiem, a 78 proc. opowiedziało się za utworzeniem gminy. Powinniśmy wezwać Radę Ministrów do przywrócenia prac nad utworzeniem gminy Grabówka” – powiedział.

W ocenie posła Marka Sowy (Nowoczesna) resort spraw wewnętrznych „zachowuje się w sposób naganny”. „Konkluzja informacji dla komisji powinna być taka, że w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego MSWiA przygotuje stosowne rozporządzenie powołujące te dwie gminy. Tylko i wyłącznie taka decyzja byłaby racjonalna” – stwierdził.

Głos w dyskusji zabrał także sołtys Grabówki Tadeusz Karpowicz. Jak podkreślał, zależy mu przede wszystkim na poszanowaniu idei samorządności. „Nikt nie jest w stanie wskazać ani jednego argumentu, dlaczego ta gmina powinna być razem, poza finansami dla miasta Supraśl. Tymczasem największym majątkiem samorządu czy gminy są więzi społeczne, a nie pieniądze” – zaznaczył.

Z kolei burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski stwierdził, że podział gminy „był od samego początku aktem politycznym i pewną grą”. „W 2014 r. stawałem w wyborach samorządowych po raz drugi i określiłem w swoim programie wyborczym, że chcę być burmistrzem jednej niepodzielonej gminy. Niektóre miejscowości z terenu związanego z Grabówką poparły mnie w tych wyborach. Wtedy też przestrzegałem mieszkańców, że konkurencyjny komitet wyborczy będzie dążył do podziału gminy” – przypomniał.

W odpowiedzi na wystąpienia parlamentarzystów i samorządowców dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA podkreślił, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie stwierdził nieważności rozporządzenia, lecz je uchylił. „Nie ma w planie rządu i ministerstwa prac związanych z powołaniem z urzędu gminy Grabówka” – dodał.

dap/
TAGI: GMINA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25