facebook RSS # #

25.05.2019 12:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-02 11:51       aktualizacja: 2018-05-02 12:34       GMINA
  A A A

Zasady dla flagi. Jak eksponować i postępować z polskimi symbolami narodowymi?

Zasady dla flagi. Jak eksponować i postępować z polskimi symbolami narodowymi?
Gdańsk. Dzień Flagi RP Fot. PAP/ A.Warżawa
Z okazji Dnia Flagi, przypadającego 2 maja, resort obrony oraz ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji opublikowały zbiory zasad eksponowania i postępowania z polskimi symbolami narodowymi.

„Miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady” – podkreśliło MSWiA prezentując miniprzewodnik +Biało-Czerwona+".

W publikacji znalazły się m.in. opis różnic między flagą a barwami narodowymi, zasady eksponowania flagi Polski z flagami innych państw, flagami samorządowymi oraz flagą Unii Europejskiej, zasady eksponowania flagi w przestrzeni publicznej, w pomieszczeniach reprezentacyjnych i konferencyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministerstw i innych organów państwowych, podczas marszów czy podczas pogrzebu osób zasłużonych dla kraju.

Jak napisali autorzy przewodnika, flaga lub banner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy; nie mogą być pomięte lub postrzępione. Ponadto flaga nigdy nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

Po zmroku weksylia, czyli znaki rozpoznawcze wykonane z tkaniny, mocowane do drzewca lub liny, muszą być odpowiednio oświetlone. W dni deszczowe i przy bardzo silnym wietrze flagi w ogóle nie powinny być wywieszane, a w czasie burzy lub nagłego silnego wiatru powinny zostać jak najszybciej zdjęte.

"Na terenie RP flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią" - podkreślili autorzy przewodnika.

Zastrzegli, że flaga nie może służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu, nie wolno na niej umieszczać żadnych napisów i rysunków. "Powszechny stał się zwyczaj umieszczania na barwach narodowych nazw miejscowości, z których przyjeżdżają kibice na zawody sportowe (na przykład w skokach narciarskich), aby jednak nie naruszać zasad, powinny to być barwy narodowe, a nie flagi o proporcji 5:8" - zaznaczyli autorzy przewodnika.

Wyjaśnili, że "godnym sposobem" zniszczenia zużytej flagi lub banneru jest niepubliczne spalenie lub zniszczenie przez rozdzielenie barw. Przypomnieli, że każdy obywatel Rzeczypospolitej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Ponadto w przestrzeni publicznej flagi eksponowane są na budynkach, latarniach i słupach ulicznych, na stadionach i w halach sportowych, podczas parad i na pogrzebach zasłużonych osób.

"Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie" - czytamy w publikacji.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Z kolei Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało broszurę na temat Biało-Czerwonej, Orła Białego i Hymnu RP. Broszura w prostej formie wskazuje najczęściej popełniane błędy, które zdaniem jej autorów wynikają z niewiedzy, a nie ze złej woli.

W publikacji „SZANUJ, KOCHAJ, CHROŃ” przedstawiono kolejność prezentowania flag. W części pt. "Szanuj Orła Białego" autorzy broszury przypominają, że symbol ten musi być czysty i mieć czytelne barwy oraz być umieszczany w "najbardziej godnym i dobrze widocznym miejscu". Zwracają przy tym uwagę, że Orzeł Biały "nie jest dodatkową dekoracją", więc w jego najbliższym sąsiedztwie nie powinno się umieszczać np. plakatów, map czy kalendarzy.

„Jeżeli używasz Orła Białego z innymi zaszczytnymi symbolami i znakami (np. herbem miasta) umieszczaj go zawsze w najważniejszym miejscu, czyli w środku powyżej innych znaków i symboli” – czytamy w broszurze.
 
Szanuj Hymn RP

Broszura wskazuje również najczęściej popełniane błędy przy śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego. Przypomina m.in., że podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego mężczyźni w cywilu zdejmują nakrycie głowy, a osoby w umundurowaniu z nakryciem głowy oddają honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe oddają honory pochylając sztandar.

MON przypomina również, że „podnoszenie flagi państwowej na maszt powinno trwać tyle, ile wykonywanie hymnu RP”.

Pełny tekst Hymnu RP wydrukowano na praktycznej zakładce do książki.

Więcej: „SZANUJ, KOCHAJ, CHROŃ” – broszura.

„SZANUJ, KOCHAJ, CHROŃ” – zakładka.

Mini przewodnik MSWiA „Biało-czerwona”.

Na podst. PAP, MSWiA, MON

amk/
TAGI: GMINA , PRAWO , RZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25