facebook RSS # #

26.05.2019 02:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-14 08:22       aktualizacja: 2018-05-14 10:11       GMINA
  A A A

Kalisz seniorom. Miasto zrealizuje specjalne projekty z myślą o najstarszych mieszkańcach

Kalisz seniorom. Miasto zrealizuje specjalne projekty z myślą o najstarszych mieszkańcach
Fot. UM Kalisz
„Złota rączka dla seniora”, biuletyn i budynek z małymi mieszkaniami dla seniorów – to kaliskie projekty realizowane z myślą o najstarszych mieszkańcach Kalisza.

Miasto ogłosiło właśnie konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację zadania publicznego pn. "Złota rączka dla seniora".

- Często takie proste czynności, jak wymiana żarówki, naprawa cieknącego kranu, niesprawnego zamka lub klamki w drzwiach, czy też przymocowanie półki sprawiają osobom starszym ogromny kłopot, szczególnie w sytuacji, gdy nie mogą oni liczyć na wsparcie sąsiadów lub najbliższej rodziny – zwracają uwagę kaliscy urzędnicy.
 
Z inicjatywą realizacji takiego zadania na terenie miasta wystąpiła Kaliska Rada Seniorów, a pomysł ten zyskał akceptację władz samorządowych. W budżecie miasta na 2018 rok zaplanowano 20 tys. zł na pilotażową realizację zadania. Organizacje pozarządowe mogą składać oferty w tej sprawie do 8 czerwca br.

Z myślą o seniorach wydział spraw społecznych i mieszkaniowych Urzędu Miasta Kalisza ogłosił także konkurs ofert na przygotowanie koncepcji, projektu i wykonanie biuletynu dla seniorów. Dla starszych mieszkańców realizowany jest w Kaliszu specjalny program mieszkaniowy - mający służyć m.in. temu, by mogli zamienić duże mieszkania na mniejsze, a więc i z niższym czynszem.

Dla 50 seniorów wyremontowano i przygotowano 37 lokali w budynku po byłym akademiku przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu. – Często w społeczeństwie zapomina się o osobach starszych, a jest to grupa, która zasłużyła się dla miasta i to my mamy dług do spłacenia u nich. Dlatego program „Kalisz Seniorom” to próba spłaty takiego długu. Kalisz musi być miastem przyjaznym dla wszystkich mieszkańców, tak samo dla młodych, przedsiębiorczych, jak i dla osób starszych, które potrzebują naszego wsparcia. Celem programu jest wsparcie osób starszych poprzez działania na rzecz ich aktywności, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – powiedział podczas uroczystego otwarcia „Domu Seniora” prezydent Grzegorz Sapiński.

Przyjęte przez Radę Miasta Kalisza rozwiązania mają poprawić warunki mieszkaniowe seniorów. Zgodnie z uchwałą kaliskich radnych, mieszkanie w Domu Seniora mogą otrzymać: osoby posiadające uprawnienia do wynajęcia lub zamiany lokalu mieszkalnego z komunalnego zasobu Miasta Kalisza, uzyskane w oparciu o uchwałę w sprawie ustalenia zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Kalisza oraz osoby mające ukończony 60. rok życia.

Łączna wartości inwestycji budowy mieszkań dla seniorów w Kaliszu to ponad 1,5 mln zł, z czego niemal 600 tys. to bezzwrotna dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego. W ramach zadania m.in. zaadaptowano pomieszczenia na 38 mieszkań komunalnych wraz z komórkami lokatorskimi, zamontowano windę, wyremontowano wnętrza, elewację zewnętrzną i kominy. Wykonano nowe nasadzenia, zamontowano elementy małej architektury. Mieszkania wyposażono także w meble kuchenne.

- Przygotowano w sumie 38 lokali, w tym 19 jednopokojowych i 19 dwupokojowych o powierzchni od 21 do 35 m2. Lokale są w pełni gotowe do zamieszkania, wyposażone w wymagane urządzenia sanitarne – poinformował na swoich stronach internetowych kaliski Urząd Miasta.

Pierwsi lokatorzy – seniorzy otrzymali już klucze do mieszkania oraz pudełka życia i paszporty „Senior OK”, wydane przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Książeczka zawiera m.in. najważniejsze informacje dot. polskich seniorów, w tym o przysługujących im uprawnieniach. Kaliski Dom Seniora zyskał również wyróżnienie znakiem „OK Senior”.

amk/

Więcej na podobny temat: Gminy seniorom
TAGI: GMINA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25