facebook RSS # #

10.12.2019 14:40

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-11 15:50       aktualizacja: 2018-08-11 16:27       GMINA
  A A A

E-dowody bliżej. Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia MSWiA do ustawy o e-dowodach

E-dowody bliżej. Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia MSWiA do ustawy o e-dowodach
Fot. Archiwum PAP/ P.Spernak
W projekcie rozporządzenia do ustawy o e-dowodach określono sposób używania i przekazywania certyfikatów identyfikacji i uwierzytelniania e -dowodów. Zawieszenie certyfikatów ma być zgłaszane do organu gminy.

MSWiA planuje, aby nowe e-dowody mogły być wydane już od marca 2019 r. Dotychczas posiadane dokumenty mają zachować ważność do upływu terminów w nich określonych.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie warstwy elektronicznej dowodu osobistego. - Planuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 marca 2019 r., tj. równocześnie z ustawą o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw – informuje resort.

Pod koniec lipca br. projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Wcześniej projekt został zaakceptowany przez Radę Ministrów.

Jak informuje w komunikacie MSWiA, nowy dowód, zawierający warstwę elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. E-dowód ma służyć do uwierzytelnienia obywateli w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

- Będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – podkreśla resort. Przy jego użyciu będzie można logować się do e-usług administracji publicznej oraz podpisać każdy dokument elektroniczny, który będziemy wysyłać do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie zameldowania, używając do tego celu podpisu elektronicznego tzw. podpisu osobistego.

Użycie e-dowodów będzie przez urząd traktowane tak samo, jak użycie podpisu własnoręcznego.

Projekt rozporządzenia w sprawie e-dowodu określa wymagania techniczne dla warstwy elektronicznej dowodu osobistego, sposób używania i przekazywania certyfikatów identyfikacji i uwierzytelniania.

Ponadto, projekt rozporządzenia uszczegółowia sposób zmiany kodów umożliwiających użycie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia (kod PIN1) oraz certyfikatu podpisu osobistego (kod PIN2). W projekcie rozporządzenia określono również sposób i tryb zawieszania certyfikatów zawartych w dokumencie.

Jak zaznacza MSWiA w komunikacie, w przypadku kiedy właściciel zagubi dokument tożsamości i nie będzie mógł go znaleźć, będzie istniała możliwość zawieszania, maksymalnie na 14 dni, certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego.

- Zawieszenie certyfikatów identyfikacji i uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego zawsze będzie powodowało zawieszenie ważności dowodu osobistego. Czynności dokonane w okresie zawieszenia albo unieważnienia certyfikatów nie wywołają skutków prawnych. Po upływie 14 dni i nie cofnięciu przez posiadacza dowodu zawieszenia certyfikatów, dowód osobisty automatycznie zostanie unieważniony – tłumaczy w komunikacie MSWiA.

Projekt rozporządzenia zakłada, że trzykrotne nieprawidłowe wprowadzenie kodu PIN1 lub kodu PIN2 będzie skutkowało zablokowaniem możliwości korzystania z danego certyfikatu. Jego przywrócenie będzie możliwe po wprowadzeniu kodu PUK.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną funkcjonują już w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech czy we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

Projekt rozporządzenia MSWiA dostępny jest tutaj.

Więcej na ten temat: Szybsze kontakty

amk/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-09-06 10:49:07
informatyk_samorządowy: To może dodajmy szczegóły: Jeżeli do marca 2019 roku nie uda się ostatecznie wdrożyć e-dowodów to Polska będzie musiała zwrócić 150 mln zł z projektów EU dotyczących pl.ID. Żaby zdążyć przed tym terminem ministerstwo uszykowało samorządom niespodziankę. Po pierwsze czytniki z pinpadem przekazane na początku projektu (ZMOKU) nie będą używane (pewnie nie są kompatybilne z wymogami) a po drugie nowe czytniki samorządy będą musiały kupować same z przekazanej dotacji. Czy aby nie mamy tutaj przypadkiem próby obejścia ustawy o zamówieniach publicznych? Przecież wiadomo, że procedura przetargowa organizowana przez ministerstwo trwała by z pół roku ...
 
2018-08-16 13:50:00
Po co nam martwe przepisy? Trzeba je usunąć lub dostosować do realiów: Gonimy kraje bardziej cywilizowane! To bardzo dobrze!
A kiedy usunie się absurdalny wpis adres w uprawnieniach do prowadzenia pojazdu? Przecież to jest kolejny powód dla którego obywatele nie zmieniają adresów w gminnych ewidencjach!!!
Kiedyś ktoś zaproponował zmianę obowiązku meldunkowego na rejestr adresów zamieszkania, to bardzo dobry pomysł! Do dzieła !!
Absurdów jest więcej! za chwilę częściej będziemy wpisywać ludzi do rejestru wyborców bo spełniają warunek dotyczący stałego pobytu, a przecież to powinno skutkować zameldowaniem sie i automatycznym wpisaniem do rejestru wyborców!!

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25