facebook RSS # #

10.12.2019 15:54

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-12 15:19       aktualizacja: 2018-09-12 15:45       GMINA
  A A A

Nie dołożą. Szefernaker: nie pracujemy nad rozszerzeniem zadań własnych gminy o sprawy przedsiębiorczości

Nie dołożą. Szefernaker: nie pracujemy nad rozszerzeniem zadań własnych gminy o sprawy przedsiębiorczości
Fot. PAP/R.Guz
Rząd nie pracuje nad rozszerzeniem zadań własnych gminy  o sprawy związane ze wsparciem przedsiębiorczości - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.  

Z interpelacją w sprawie wspierania przedsiębiorczości w gminach zwróciła się do MSWiA poseł Anna Sobecka (PiS). Powołując się na raport NIK wskazała, że gminy niezbyt aktywnie korzystają z dostępnych narzędzi wspierających przedsiębiorczość.

Z przytoczonych przez Sobecką danych wynika, że tylko 27 proc. gmin podejmowało działania i przedsięwzięcia inwestycyjne, z założenia bezpośrednio wspierające przedsiębiorczość, a 38 proc. gmin wyznaczało lub uzbrajało nowe tereny inwestycyjne. Zdecydowana większość nie wprowadzała ulg i preferencji dla przedsiębiorców, w tym w opłatach za najem i dzierżawę nieruchomości.

Sobecka zapytała więc szefa MSWiA, czy resort planuje wprowadzenie obowiązkowego planowania wsparcia dla przedsiębiorstw w gminach.

W odpowiedzi wiceminister Paweł Szefernaker poinformował, że w MSWiA „nie są prowadzone prace nad zmianami we wskazanym zakresie""

Wiceminister wyjaśnił, że przekazanie gminie w drodze ustawy dodatkowych zadań wymaga szczegółowych analiz i konsultacji, w tym rozważenia potencjalnych korzyści i kosztów, które wiązałyby się z takim rozwiązaniem.

„Dodatkowo, ustawodawca powinien respektować zasadę ochrony niezależności samorządu terytorialnego. Wyraża się ona m.in. w regule, która nakazuje zapewnienie gminie środków finansowych w przypadku powierzenia jej nowych zadań. Decyzja władzy ustawodawczej o poszerzeniu zadań gminy o kolejne sprawy lokalne wymaga zatem wskazania nowych dochodów, które będą stanowić źródło pokrycia kosztów wynikających z ich wykonania" - podkreślił Szefernaker.  

Wiceszef MSWiA przypomniał jednocześnie, że władze samorządowe mogą stosować szereg działań, mających na celu pobudzanie rozwoju gminy, najczęściej poprzez wpływ na warunki działalności gospodarczej.

Według niego różnice w realizacji tego zadania wynikają m.in. ze skali stosowanych instrumentów, jak również zaangażowania finansowego i organizacyjnego.

„Gminy korzystają z narzędzi wspierania przedsiębiorczości w zróżnicowanym stopniu z uwagi na fakt, że decyzja o podjęciu takich inicjatyw zależy od lokalnych potrzeb i możliwości. Stąd też praktyka wspierania przedsiębiorczości w poszczególnych samorządach jest odmienna" - wyjaśnił Szefernaker.

mp/
TAGI: GMINA , USTRÓJ
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25