facebook RSS # #

10.12.2019 13:54

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-12-24 12:04       aktualizacja: 2018-12-24 11:51       GMINA
  A A A

Kto najładniej. Samorządy nagradzają świąteczne dekorowanie posesji

Kto najładniej. Samorządy nagradzają świąteczne dekorowanie posesji
Fot.PAP/W.Pacewicz
Świąteczne dekoracje posesji w wielu miastach i wsiach nie tylko cieszą oko, ale są też przedmiotem rywalizacji. Coraz więcej samorządów organizuje konkursy na najładniejszą iluminację. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody pieniężne rzędu kilkuset złotych.

Polityka lokalna jest różna - część samorządów rozstrzyga konkurencję jeszcze przed świętami, w innych warunkiem jest, by konkursowa iluminacja przetrwała co najmniej do Nowego Roku.

Prażmów w powiecie piaseczyńskim na Mazowszu premiuje przede wszystkim estetykę i kolorystykę wykonanej dekoracji, oryginalność, pomysłowość, różnorodność wykorzystanych elementów, ale też zastosowanie rozwiązań energooszczędnych.

Po co gminie taki konkurs? By wyeksponować "niezwykle ważny w polskiej tradycji okres świąt Bożego Narodzenia" - informuje urząd.

Startujący w prażmowskim konkursie muszą nie tylko udekorować posesję, ale też udokumentować to na zdjęciach. Oceny zgłoszonych do konkursu dekoracji dokona jury, powołane przez urząd gminy, objeżdżając zgłoszone posesje najpóźniej do 4 stycznia. I nagroda to 500zł, za II miejsce przewidziano 400, a za III 300 zł.

Świdnicki magistrat ze cel swojego konkursu postawił "podniesienie estetyki miasta w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku". Konkurencja została rozstrzygnięta jeszcze przed świętami, a komisja konkursowa, powołana przez prezydenta miasta, przyznała nagrody w dwóch kategoriach: najładniej przystrojony i oświetlony dom, brama lub ogród oraz najładniej przystrojony i oświetlony balkon.

I miejsce w kategorii domów i kupon o wartości 300 zł przyznano za "estetyczne zastosowanie oświetlenia świątecznego w nawiązaniu do architektury domu, duży wkład pracy w ozdobienie elewacji i ogrodu". W drugiej kategorii nagrodę tej samej wartości przyznano za "maksymalne wykorzystanie przestrzeni balkonu i okien do stworzenia pomysłowej i estetycznej dekoracji".

W świdnickim konkursie mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta z wyjątkiem ubiegłorocznego zwycięzcy.

Z kolei w konkursie, któremu patronuje wójt gminy Gródek (powiat białostocki) przewidziano nagrody rzeczowe, a organizator, którym jest Gminne Centrum Kultury, oczekuje po rywalizacji szeregu rezultatów.

Cele konkursu to: wzbogacenie i uatrakcyjnienie wizerunku Gminy Gródek w okresie świąt Bożego Narodzenia; promocja pomysłowości oraz nowatorskich rozwiązań dekoracyjnych, usatysfakcjonowanie laureatów konkursu za osobisty wkład w rozwój walorów estetycznych miasta oraz inspirowanie mieszkańców gminy do współtworzenia atmosfery świąt Bożego Narodzenia poprzez dekorowanie swoich posesji oświetleniem świątecznym.

W tej gminie przewidziano, że w konkursie nie mogą brać udziału posesje pracowników gminy, a także - przez trzy kolejne edycje konkursu - posesje, które zajęły I miejsce. Przyjęto też rozbudowane kryteria oceny w tym: wystrój świąteczny w obrębie całej posesji, iluminacje rozświetlające ogród, oplatające elewacje budynków, nawiązanie do tradycji, walory estetyczne, oryginalność oraz harmonię z otoczeniem.

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano podczas Wieczoru Kolęd.

Podobnych konkursów jest w całym kraju wiele: Ciechocinek, Kostrzyn nad Odrą, Ustronie Morskie- to tylko niektóre miejsca gdzie są organizowane. Cel wszędzie podobny: stworzenie wyjątkowego klimatu świątecznego oraz pobudzenie aktywności i inicjatywy mieszkańców.

js/ woj/
TAGI: GMINA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25