facebook RSS # #

15.02.2019 23:19

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-11-09 15:24       aktualizacja: 2016-11-09 15:30       KADRY
  A A A

Kadry bez zmian. Odpowiedź KPRM na wniosek Związku Powiatów Polskich

Kadry bez zmian. Odpowiedź KPRM na wniosek Związku Powiatów Polskich
Fot. PAP/R. Pietruszka
Obecnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie toczą się żadne prace legislacyjne dotyczące statusu, praw i obowiązków lub zatrudniania pracowników samorządowych - poinformowała KPRM.

Oświadczenie, datowane na 2 listopada, wydano w odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej skierowany do premier Beaty Szydło przez Związek Powiatów Polskich.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR), obecnie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie toczą się żadne prace legislacyjne dotyczące statusu, praw i obowiązków lub zatrudniania pracowników samorządowych.

W komunikacie zauważono, że w ostatnim czasie w KPRM prowadzono prace analityczne dotyczące stanu polskiej administracji publicznej, w szczególności rozwiązań kadrowych, pod kątem ich zróżnicowania pomiędzy różnymi typami instytucji, dopasowania do wyzwań rynku pracy, czy mobilności i rozwoju zawodowego.

W efekcie zorganizowano konferencję dot. uwolnienia potencjału administracji, w której wzięli udział przedstawiciele różnych obszarów administracji publicznej, a także naukowcy i reprezentanci związków zawodowych, organizacji pozarządowych oraz biznesu.

Jak zapewniło CIR, konferencja dopiero zapoczątkowała publiczną debatę na temat optymalnego kształtu szeroko rozumianej służby publicznej w naszym kraju. „Niejednokrotnie zgłaszane były postulaty ujednolicenia standardów profesjonalnych, które powinni spełniać wszyscy urzędnicy. Celem propozycji było zwiększenie mobilności kadr urzędniczych, racjonalne wykorzystania ich specjalistycznej wiedzy, umiejętności i doświadczenia” - podkreślono w komunikacie.

Dodano, że być może skutkiem rozpoczętych dyskusji będę postulaty rozpoczęcia prac legislacyjnych dotyczących statusów urzędniczych. Jak czytamy w odpowiedzi na wniosek ZPP, trudno dziś przedstawić, których aktów prawa będą te propozycje dotyczyć i jaki będzie zakres podmiotowy proponowanych regulacji, tym samym nie odbywa się projektowanie aktów normatywnych.

Związek Powiatów Polskich zwrócił się z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej do premier Beaty Szydło, pytając, czy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów toczą się prace legislacyjne dotyczące statusu, praw i obowiązków lub zatrudniania pracowników samorządowych.

Samorządowcy powołali się przy tym na ustawę o dostępie do informacji publicznej (art. 6 ust. 1 pkt b), zgodnie z którą udostępnieniu podlega informacja publiczna o polityce wewnętrznej, w tym o projektowaniu aktów normatywnych. Wskazali również na wyrok NSA (I OSK 2213/13), który orzekł, że ustawa mówi o "projektowaniu aktów normatywnych" a nie o "projektach aktów normatywnych".

Jak wynika z uzasadnienia przywołanego orzeczenia NSA, nie chodzi tu o projekty, nad którymi prace legislacyjne zakończyły się, lecz o sam fakt prac nad treścią projektów. „Zakres informacji podawanych w związku z pracami nad projektem aktu normatywnego, obejmuje nie tylko podanie informacji, że takie prace mają miejsce, ale również powinien obejmować szczegółowe dane dotyczące zakresu przedmiotowego lub tekstu projektu, osób odpowiedzialnych za pracę nad projektem, a także udostępnienie, jeżeli jest to możliwe, treści ustaleń bądź założeń projektu” - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

kic/Serwis Samorządowy PAP

TAGI: KADRY , PRAWO , RZĄD
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25