facebook RSS # #

15.02.2019 06:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-21 13:48       aktualizacja: 2017-03-21 13:59       KADRY
  A A A

Starszy inspektor. Propozycja utworzenia nowego stanowiska w samorządzie

Starszy inspektor. Propozycja utworzenia nowego stanowiska w samorządzie
Fot. Fotolia
Utworzenie stanowiska starszego inspektora zaproponował wielkopolski urząd marszałkowski. Uzasadnia to m.in. długoletnim stażem pracy wielu osób.

Propozycja urzędu wpłynęła do resortu pracy w ramach konsultacji publicznych projektu nowelizacji rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych. Chodzi o utworzenie stanowiska starszego inspektora dla wszystkich urzędów objętych rozporządzeniem (obecnie funkcjonuje w wykazie stanowisk w straży gminnej i w samorządowych jednostkach organizacyjnych, nie ma go jednak np. w urzędach miast).

Jak podkreślono w uwagach urzędu marszałkowskiego, utworzenie stanowiska starszego inspektora w istotny sposób odpowiada na potrzeby rozwoju zawodowego pracowników samorządowych, zwłaszcza w samorządzie województwa.

Zdaniem autorów propozycji charakter stanowiska starszego inspektora pozwala na odzwierciedlenie i umiejscowienie w strukturze dużego urzędu kompetencji zawodowych tych urzędników, których wiedza, doświadczenie i staż zawodowy mają charakter długoletni.

Jak zaznaczono, chodzi o urzędników, w przypadku których, ze względu na cechy osobiste bądź charakter wykonywanych zadań, nie ma wskazań do wykonywania funkcji samodzielnego stanowiska - jakim jest główny specjalista - bądź do objęcia stanowiska kierowniczego. W piśmie zauważono, że w praktyce jest to jedyna propozycja dalszego awansu pracownika zatrudnionego na stanowisku inspektora.

Jak wskazano, propozycja dotyczy w szczególności urzędu marszałkowskiego bądź metropolii miejskiej, zatrudniających powyżej 500 pracowników.

„Utworzenie (…) stanowiska starszego inspektora, nie mającego charakteru kierowniczego, nie powoduje zwiększenia kosztów zatrudnienia w jednostce samorządowej, a w sposób metodyczny wskazuje na pewną trójstopniową ścieżkę kariery (od stanowiska podinspektora, przez inspektora)” – czytamy w przesłanych do resortu uwagach.

„Istnienie od ponad 25 lat samorządu terytorialnego jest związane z powstaniem długoletniego stażu pracy wielu osób zatrudnionych w urzędach, co także uzasadnia utworzenie dodatkowych stanowisk pozwalających na zracjonalizowanie ścieżki kariery urzędniczej w tych jednostkach” - dodano.

W projekcie nowelizacji rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych, datowanym na 18 listopada ub.r., zaproponowano m.in., aby kwota wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania wynosiła 1,7 tys. zł (obecnie 1,1 tys. zł). Projekt zakłada również uzupełnienie wykazu stanowisk o stanowiska specjalizujące się w technologiach informacyjno-komunikacyjnych.

Pierwotnie zakładano, że projekt wejdzie w życie z początkiem tego roku. Termin ten przełożono na marzec, a następnie na lipiec. Jak poinformował w pod koniec stycznia resort pracy, dalsze prace nad rozporządzeniem uzależnione są jednak od oszacowania skutków finansowych projektu. (Więcej: „Podwyżki od lipca”).

kic/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: KADRY
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-03-27 12:49:37
sekretarz szkoły: myśli się o zracjonalizowaniu ścieżki kariery pracowników z długoletnim stażem w urzędach poprzez utworzenie nowego stanowiska gwarantującego trójstopniową ścieżkę kariery urzędniczej inspektora, a co z pracownikami szkól zatrudnionych na stanowisku sekretarza. Jest to stanowisko pracownicze tylko dlatego aby nie było służby przygotowawczej i nie było oceny. Brak jest jasno określonej ścieżki rozwoju zawodowego tego stanowiska w poziomym awansie jak i w pionowym. Zniesienie górnych poziomów wynagrodzeń i danie pracodawcom narzędzia płacowego nie spełniło oczekiwań. Po czterdziestu latach pracy w tym 30 lat na stanowisku sekretarza szkoły płacowo jestem zrównana z pracownikiem rozpoczynającym swoją karierę zawodową na tym stanowisku. Nie ma tu awansu pionowego jak dawniej:referent .starzy referent, samodzielny referent, specjalista
 
2017-03-22 08:30:56
inspektor: Nawet najgorszy zasiedziały inspektor z 30 letnim stażem pracy różni się od "najlepszego" powołanego inspektora z 3 letnim stażem pracy na stanowisku sekretarki, czy kasjerki czy innym podobnym - na plus zdobytą i posiadaną i uzupełnianą wiedzą i doświadczeniem oraz na minus otrzymywanym uposażeniem. Czas na zmianę, ale oby ona nie dotyczyła tylko zmiany nazwy stanowiska - awans pozorny - "pochwała w jadłospisie".
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25