facebook RSS # #

15.02.2019 06:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-10-04 08:00       aktualizacja: 2017-10-03 16:20       KADRY
  A A A

Redukcja etatów. Poseł Kukiz’15 o zatrudnieniu w samorządach

Redukcja etatów. Poseł Kukiz’15 o zatrudnieniu w samorządach
Fot. PAP K. Szymański
Średnie miesięczne wynagrodzenie brutto pracowników zatrudnionych na wygaszanych stanowiskach doradców i asystentów w Urzędzie m. st. Warszawy wynosi 12 997 zł. Poseł Kukiz’15 Andrzej Maciejewski ocenił wysokość zarobków asystentów i doradców w samorządowcach jako „kuriozalne”, przewidując redukcję zatrudnienia w urzędach marszałkowskich.

Maciejewski zwrócił uwagę, że wynagrodzenie doradcy i asystenta w JST jest podobne do pensji dyrektora departamentu lub wydziału w urzędzie. „Proszę zapytać pracownika sądu który zarabia 1,4 tys. zł lub merytorycznego pracownika urzędu dostającego 2 tys. zł, czy to jest dużo czy mało” – powiedział parlamentarzysta.

Na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych, która zakłada likwidację stanowisk doradców i asystentów m.in. w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich. Pracownicy samorządowi będą mogli być zatrudniani tylko na stanowiskach urzędniczych, w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych, pomocniczych i obsługi.

Według posła Kukiz’15 jest to pierwsza redukcja zatrudnienia w administracji. „Po opublikowaniu nowelizacji ustawy o pracownikach samorządowych będziemy pracowali na kolejnymi regulacjami” – zapowiedział.
W ocenie Maciejewskiego kolejna redukcja pracowników w samorządach nastąpi na poziomie urzędów marszałkowskich. Jego zdaniem mniejsza pula środków unijnych wymusi zmniejszenie liczby etatów, w pierwszej kolejności, w urzędach marszałkowskich.

Poseł zapytany o receptę na przerost administracji samorządowej powiedział, że „jeżeli uprościmy system prawny to nie będzie potrzeba urzędników do interpretacji tego prawa”.

Parlamentarzysta dodał, że istnieje nadmiar regulacji prawnych. W jego opinii prawo powinno być proste i czytelne. „Dlatego cieszę się, że udało mi się przekonać prezydenta do powołania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Samorządu Terytorialnego .Wierzę w to, że komisja uporządkuje przepisy, przygotuje kodeks samorządowy i zlikwiduje przerost prawa” – podkreślił.

mm/

Mateusz Mikowski
TAGI: KADRY
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-10-04 17:44:32
obywatel: Błędem jest likwidowanie tych stanowisk na poziomie samorządów. Wójt/burmistrz/prezydent (w/b/p) to osoba pochodząca z wyborów. Czyli każdy obywatel spełniający kryteria ustawowe, o ile uzyska odpowiednią liczbę głosów, może zostać w/b/p. Dlaczego więc nie ma dobrać wg. własnego uznania zaufanych ludzi do pomocy w zarządzaniu gminą/miastem? To co, po każdej zmianie władzy będzie zmieniany regulamin organizacyjny urzędu, likwidowane wydziały i tworzone nowe, żeby można nowych, kilku swoich zaufanych ludzi zatrudnić? OK, urząd działa w oparciu o pracowników samorządowych, ale w/b/p musi mieć osoby w 100% zaufane, które będą mu pomagać. A żaden w/b/p nie ma 100% zaufania do pracowników samorządowych. Z czasem ono wzrasta (lub maleje, w zależności od postawy w/b/p i pracownika) ale to nie to samo, co zaufany doradca. Ta ustawa to typowe zagranie pod publikę. Oszczędności z tego tytułu jej wprowadzenia będą znikome (o ile w ogóle wystąpią).
 
2017-10-04 10:22:33
kij: Panie przewodniczący, wasza "biegunka legislacyjna" i niejasność tworzonego prawa sprawia, że wzorując się na urzędach centralnych zatrudnienie w samorządzie należałoby co najmniej podwoić.
Komisję kodyfikacyjną prbował stworzyć Palikot i efekty znamy, oby teraz było inaczej, ale uporządkowanie prawa Sejmowi zajęłoby parę kadencji.
Na prowincji już trudno znależć chętnego do pracy w urzędzie, do przeszłości należy coś , co było standardem, że praca dla państwa(samorządu) była czymś zaszczytnym i najlepiej płatnym zajęciem. Dziś jest co najwyżej brakiem lepszej altenatywy.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25