facebook RSS # #

27.01.2020 23:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-07 14:39       aktualizacja: 2019-02-07 14:57       KADRY
  A A A

Zmiana decyzji. Marszałek Podlasia wycofał rezygnację ze stanowiska

Zmiana decyzji. Marszałek Podlasia wycofał rezygnację ze stanowiska
Fot. Fotolia
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (PiS) wycofał w czwartek, złożoną dwa dni wcześniej, rezygnację ze stanowiska. Przyznał, że rezygnacja związana była z nową sytuacją w regionalnym PiS, oraz że chodziło o poddanie się weryfikacji i potwierdzenie poparcia politycznego.

Kosicki poinformował, że składając rezygnację liczył na swoiste wotum zaufania od władz partii po zmianach w regionie. Chodziło o to, iż decyzją władz centralnych pełnomocnikiem PiS w Podlaskiem został poseł Dariusz Piontkowski, zastępując wieloletniego prezesa partii w regionie Krzysztofa Jurgiela, któremu zakończyła się kadencja.

"Uważałem i uważam nadal, że tylko zarząd województwa, który posiada nie tylko mandat społeczny ale i mandat polityczny, jest w stanie realizować program wyborczy, jest w stanie zmieniać województwo podlaskie na lepsze" - powiedział Kosicki. Podkreślił, że poddanie się takiej ocenie było dla niego "sprawą honoru". Kosicki mówił, że po tym jak złożył rezygnację odbył szereg spotkań, m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. "Pan prezes wsparł mnie w tym, żebym w dalszym ciągu pełnił funkcję, razem z koleżankami i kolegami z zarządu w tym składzie" - dodał marszałek. Podkreślił, że takie poparcie dostał też od Piontkowskiego oraz koalicjantów PiS w Porozumieniu Prawicy w regionie.

Piontkowski powiedział dziennikarzom, że "zarząd pracuje normalnie w tym składzie, w którym został wybrany". Uważa, że w tej sytuacji do głosowania nie powinno dojść. "Trudno być sędzią we własnej sprawie. W związku z powyższym zapytałem o to ekspertów, którzy na razie ustnie wypowiedzieli się, ale zostanie to przelane na papier, że spokojnie mogę to oświadczenie woli wycofać" - powiedział marszałek. Zapowiedział, że takie ekspertyzy "zewnętrznych ekspertów" zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu.

Pismo Kosickiego z wnioskiem o cofnięcie rezygnacji z funkcji marszałek województwa wpłynęło w czwartek przed południem do biura sejmiku. Sprawa rezygnacji jest jednak w programie sesji zwołanej na 18 lutego.

Przewodniczący sejmiku Karol Pilecki powiedział, że potrzebna będzie opinia prawników dotycząca zaistniałej sytuacji. Chodzi o to, że jeśli punkt o rezygnacji marszałka ze stanowiska (co pociąga za sobą rezygnację całego zarządu województwa) jest w programie sesji, to nawet jeśli uchwała w tej sprawie nie zostanie podjęta lub większość radnych w głosowaniu będzie przeciwko rezygnacji, to i tak z końcem miesiąca formalnie rezygnacja wejdzie w życie i ruszy termin 3-miesięczny na powołanie nowego zarządu.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: KADRY , PRAWO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25