facebook RSS # #

23.06.2018 11:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-21 11:36       aktualizacja: 2017-03-21 16:03       Wiadomości
  A A A

Przyszłość spójności. Truskolaski: polityka spójności może sprawić, że UE skonsoliduje się

Przyszłość spójności. Truskolaski: polityka spójności może sprawić, że UE skonsoliduje się
Prezydent Białegostoku
Tadeusz Truskolaski
Fot. Komitet Reginów UE
UE to w tej chwili "samolot lecący na znacznej wysokości, gdzie nastąpiła dekompresja". Trwa walka o to, żeby się nie rozbił - uważa Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

W poniedziałek 27 marca w Krakowie w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów odbędzie się organizowana przez Serwis Samorządowy PAP i Komitet Regionów UE debata nt. przyszłości polityki spójności. Jednym z panelistów będzie Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Truskolaski jest przewodniczącym utworzonej w Komitecie Regionów UE Międzyregionalnej Grupy Regionów Słabiej Rozwiniętych. Zapytany o stanowisko grupy ws. toczącej się dyskusji o przyszłości polityki spójności zapewnił o jednoznacznym poparciu dla kontynuacji unijnego wsparcia.

Według prezydenta Białegostoku „Unia Europejska to w tej chwili samolot lecący na znacznej wysokości, gdzie nastąpiła dekompresja (…) i wstrząsają nami dość silne turbulencje”. W ocenie prezydenta Białegostoku trwa walka o przeżycie całej UE, żeby „ten samolot się nie rozbił”.

Dlatego, jego zdaniem, należy powrócić do polityki spójności, bo większość ludzi dostrzega jej efekty: drogi, infrastrukturę sportową czy kulturalną. „Są to elementy, które mogą spowodować, że UE znowu się skonsoliduje” - oznajmił przedstawiciel KR. Według niego społeczeństwo w Polsce w zdecydowanej większości jest prounijne, ponieważ widzi efekty przynależności do UE.

Zwrócił uwagę, że zarówno w Traktatach Rzymskich jak i w Traktacie z Maastricht „jest bardzo wyraźne odniesienie do polityki spójności”. „Obchodzimy w tym roku dwa ważne jubileusze dla zjednoczonej Europy: 60-lecie Traktatów Rzymskich i 25-lecie Traktatu z Maastricht, na podstawie którego powstała Unia Europejska. W obu tych dokumentach jest bardzo wyraźne odniesienie do polityki spójności i do tego, żeby nie dopuszczać do nadmiernych zróżnicowań w rozwoju regionalnym” - zauważył.

Prezydent Białegostoku skrytykował jednocześnie nadmierną biurokrację, która zajmuje bardzo dużo czasu i generuje koszty. W jego ocenie inwestowanie wyłącznie w innowacyjność nie wystarczy, aby nie dopuścić do nadmiernego zróżnicowania w rozwoju regionalnym.

„Jeżeli są znaczące luki w infrastrukturze podstawowej, z takiego regionu młodzież zwyczajnie ucieka, a przecież to ona jest najbardziej innowacyjna, najbardziej przedsiębiorcza” – zauważył. Dodał, że swoboda przepływu siły roboczej pozwala na migrację nie tylko w obrębie kraju, ale całej UE, w efekcie dochodzi do zjawiska „drenażu mózgów”.

„Oznacza to, że te regiony stają się jeszcze mniej konkurencyjne, bo nie są w stanie wygenerować takich projektów na wysokim poziomie innowacyjności, bo ten zasób, kapitał ludzki jest tam znacznie słabszy” - ocenił Truskolaski. Jego zdaniem należy powrócić do zmniejszania luki infrastrukturalnej, tymczasem obecnie trudno jest znaleźć środki na infrastrukturę podstawową. „Nie mówię, żeby w 100 proc. przeznaczać środki na infrastrukturę, ta innowacyjność jest potrzebna” - zaznaczył.

Zapytany o analizy, w którym momencie poszczególne regiony zaczną wychodzić z grupy regionów słabiej rozwiniętych, powiedział, że „wszystkie regiony nie mogą przekroczyć 75 proc. średniej unijnej, bo ta średnia zwyczajnie rośnie”.

Jak podkreślił, zmniejszenie różnicy między polskimi regionami i unijną średnią nastąpiło. Przypomniał, że jeśli chodzi o PKB per capita Mazowsze to już ponad 100 proc. średniej unijnej, dolnośląskie – ponad 75 proc. „Jako woj. podlaskie startowaliśmy z poziomu 33 proc., w tej chwili mamy ok. 50 proc, czyli ten postęp jest” - zaznaczył Truskolaski.

Zastrzegł, że region peryferyjny nigdy nie będzie tak dobrze rozwinięty jak np. Bruksela. Wyliczył, że w Białymstoku w ciągu ośmiu lat powstały inwestycje o wartości 4 mld zł, m.in. w rezultacie pozyskania funduszy unijnych przez miasto i uczelnie oraz inicjatyw urzędu marszałkowskiego.

„To po prostu daje możliwość pozostania ludziom, bo ktoś w tych placówkach badawczych będzie pracował. W parku naukowo-technologicznym powstało ponad 60 start-upów. To są młodzi ludzie, którzy zostali, a którzy najprawdopodobniej by wyjechali” - zauważył.

kic/Serwis Samorządowy PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25