facebook RSS # #

20.06.2018 18:42

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-25 14:39       aktualizacja: 2017-03-26 22:36       Wiadomości
  A A A

Region mocy. Województwo łódzkie stawia na innowacje w sektorze energii

Region mocy. Województwo łódzkie stawia na innowacje w sektorze energii
Fot. Komitet Regionów
W przyszłości trzeba będzie zastąpić Elektrownię Bełchatów innym źródłem, a chcielibyśmy, żeby energia z województwa łódzkiego rozpływała się na Polskę i Europę – zaznaczył marszałek Witold Stępień.

Marszałek woj. łódzkiego wziął udział w piątkowym seminarium w Brukseli nt. innowacyjnych rozwiązań  w dziedzinie energii. Stępień wraz z prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia w Łodzi Ewą Kochańską przedstawili przykłady innowacyjnych działań podejmowanych w woj. łódzkim.  W regionie, głównie w efekcie działania Elektrowni Bełchatów, wytwarzanych jest 20 proc. energii elektrycznej kraju.

Jak powiedział marszałek, celem strategicznym regionu jest wzrost udziału energii odnawialnej w ogólnej produkcji energii, podobnie jak modernizacja sieci przesyłowych.

„Spodziewamy się, że za 20 lat trzeba będzie zastępować dużą węglową elektrownię innym źródłem, a chcielibyśmy, żeby energia powstawała w województwie łódzkim i stąd rozpływała się na Polskę i Europę” - zaznaczył Stępień.

Priorytetem dla władz samorządowych jest również umiędzynarodowienie przedsiębiorstw z branży energetycznej. W regionalnym programie operacyjnym przewidziano m.in. wsparcie dla przedsiębiorstw na badania i rozwój, finansowanie nowych technologii i ochronę środowiska. „Przez ostatnie 7 lat o 50 proc. wzrosła liczba firm zajmujących się energetyką, automatyką, obsługą tego sektora. Jedna trzecia naszych funduszy unijnych to rozwój przedsiębiorczości m.in. w tym obszarze” - wyliczył marszałek.

Samorządowiec zwrócił uwagę na współpracę między Politechniką Łódzką a sektorem energetycznym, skutkującą m.in. ograniczaniem emisji. Mówiąc o  inteligentnych sieciach, zauważył, że w Instytucie Elektrotechniki politechniki funkcjonuje unikalne w skali Europy laboratorium modelowania sieci, które pozwala m.in. na ich analizowanie i modernizację.

Z funduszy unijnych wspierane są projekty inteligentnych miast, ekologiczny transport, ograniczanie zużycia energii elektrycznej i cieplnej w obiektach publicznych. W województwie powstały klastry energetyczne.

„Tworzymy te klasyczne klastry, gdzie wielobranżowo współpracują ze sobą firmy związane z produkcją energii, tworzymy również klastry, gdzie produkcja energii jest sumowana ze zużyciem, czyli łączące producentów i, w lokalnej skali, odbiorców energii elektrycznej” – powiedział.

W prezentacji regionu uczestniczyła również prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia w Łodzi Ewa Kochańska. Pro-Akademia jest operatorem klastra „Bioenergia dla Regionu”. Jak zaznaczyła prezes, klaster ma łączyć „tematy, branże i sektory”.

„Energetyka (...) to dziedzina niezmiernie interdyscyplinarna, wymagająca współpracy zarówno jednostek naukowych, lokalnej administracji jak i przede wszystkim przedsiębiorstw. Na platformie klastrowej właśnie to się u nas dzieje” – przekonywała.

Dla prowadzenia badań naukowych, dedykowanych odnawialnym źródłom energii, powstała baza laboratoryjna w postaci Centrum Transferu Technologii w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii (CTT OZE). Prowadzonych jest tam osiem laboratoriów m.in. bioprocesowe, biomasy, tekstroniczne (łączące elektronikę i tekstylia) oraz bezemisyjnego transportu.

Jak wyjaśniła, naukowcy w laboratorium bioprocesowym zajmują się odzyskiwaniem fosforu i czystej wody ze ścieków. Pracują także nad mikrobiologicznymi ogniwami paliwowymi wykorzystywanymi w oczyszczaniu wody i ścieków. Natomiast w laboratorium biomasy trwają prace nad produktami spalania, upcyklingiem. Popiół traktowany jest jako użyteczny surowiec dla produkcji towarów. Z kolei jednym z ostatnich projektów laboratorium tekstronicznego jest łączenie elastycznych podłoży tekstylnych z grafenem.

„Pracujemy z przedsiębiorstwami, bo to jest ta główna siła rozwojowa, stworzyliśmy stanowisko brokera innowacji. Województwo łódzkie dysponuje ciekawymi funduszami na wspieranie innowacji w przedsiębiorstwach” - oceniła.
Wśród realizowanych projektów badawczych jest również analiza zachowań i konsumpcji energii przez różne grupy społeczne w różnych krajach. „Mamy np. grupę belgijską, w której mamy użytkowników energii rekrutujących się zwłaszcza spośród imigrantów" – powiedziała Kochańska.

Seminarium dotyczyło innowacji w sektorze energii, ponieważ na tym temacie skupi się w tym roku działanie Platformy Wymiany Wiedzy (KEP). KEP jest koncepcją wspólnie opracowaną przez Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej oraz Europejski Komitet Regionów.

Celem jest przedstawienie nowych rozwiązań w zakresie badań i rozwoju, innowacyjnych produktów i dobrych praktyk w odpowiedzi na wyzwania społeczne stojące przed regionami i miastami Europy.

kic/Serwis Samorządowy PAP
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25